Eman Pluhař: Památník politických vězňů Jáchymov

jáchymov skauti
24.11.2016 15:55
V okolí Jáchymova již téměř zanikly či byly zahlazeny stopy koncentračních táborů u známých uranových dolů a s nimi vlastně i jediná památka na politické vězně komunistického režimu, kteří zde byli nasazeni jako otroci při těžbě uranu pro sovětské atomové bomby.

Stejným procesem prochází jejich památka uvnitř Jáchymova, který byl sídlem správy 10 koncentračních táborů a epicentrem celé civilizační pohromy. Tady ji vytěsňuje turistický a lázeňský rozvoj města a možná i s tím související nezájem obce. Pietu politických vězňů z deseti koncentračních táborů v okolí města dnes představuje jedna jediná skulptura a soubor patnácti pamětních kamenů před kostelem sv. Jáchyma a sv. Anny v horní části města. Mimo město pak již jen kříž a pamětní místo, které zřídila skautská organizace vězněným kamarádům poblíž koncentračního tábora v lese v údolí proroka Eliáše.

Za této situace, kterou lze jen těžko pochopit, je v takových případech obvyklé, možnost zachránit památku politických vězňů zřízením památníku jako místa piety, vzpomínek, satisfakce obětí teroru, politických věznů, jejich rodin, potomků a příbuzných a jako místa národní paměti. Za zdroje inspirace a příklady moderního pojetí mohou sloužit obdobné památníky v zahraničí, např. v Berlíně Památník holocaustu anebo ve Washingtonu Památník amerických vojáků padlých ve Vietnamu.

Zřízení památníku by samozřejmě měla předcházet veřejná diskuse o možné koncepci. Můj návrh by byl: Památce 15 000 politických vězňů z koncentračních táborů na Jáchymovsku, nasazených v letech 1948-1961 jako otroci při těžbě uranu pro sovětské atomové bomby. Součástí komunistického teroru v době totality bylo v okolí památníku 10 koncentračních táborů:

ROVNOST, NIKOLAJ, BRATRSTVÍ, ELIÁŠ I., ELIÁŠ II., VYKMANOV I., VYKMANOV II. ,MARIÁNSKÁ, ÚSTŘEDNÍ a SVORNOST.

 

Na snímku: Skautská mohyla v Jáchymově

eman-pluhar
Čech žijící v Německu, člen SPD, na počátku 90. let působil v Praze v rámci Nadace F. Eberta

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

eman-pluhar

Díky. Zřejmě narážíte na rozdíl mezi nacistickými koncentračními tábory (Lety) a komunistickými koncentračními tábory (Jáchymov a jinde). Samozřejmě jáchymovské koncentrační tábory nebyly vyhlazovací tábory typu Osvěčim. Jiné nacistické tábory při vyhlazování dávaly přednost využití pracovní síly vězňů, vězni se měli upracovat k smrti. A tady ta analogie s komunistickými koncentračními tábory už je, a vězni se tam sami se označovali za "muže určené k likvidaci" (muklové). Jinou analogií jsou pokusy na lidech. V Jáchymově se zřejmě na vězních tajně testoval vliv radioaktivity. Jako laboratoř je podezřelá třídírna či úpravna uranové rudy ve Vykmanově. Metoda úpravy uranové rudy v této třídírně není z odborné literatury známá. Ruda se vyvážela na dvacetimetrovou věž, zde se rozemlela a z této výšky nechala propadat na dno třídírny. Vnitřek věže pak zahalovala oblaka radioaktivního prachu. V třídírně pracovalo tři sta vězňů z přilehlého koncentračního tábora Vykmanov, který měl charakter vězení ve vězení. Uvnitř věže s největší intensitou radioaktivního záření pracovali věznění kněží, v přízemních křídlech úpravny vězňové s kázeňskými tresty. Onemocnělí vězňové procházeli "běžnou" lékařskou prohlídkou, která zřejmě evidovala četnost nemoci a druhy nemocí z ozáření, sledovala vývoj nemocných pacientů a zřejmě i navrhovala propuštění v případě těžce nemocných vězňů -jako byl např. Jiří Löwy, kterému se pak podařilo díky náhodě přežít. A na německé straně Krušných hor, kde nebyly koncentráky, protože by to nápadně připomínalo dobu A.Hitlera, jsou v ohledu pokusů na lidech podezřelá tzv. noční sanatoria pro nemocné horníky, která horníky  "léčila" výhradně v noci.

Václav Semerád

Dokud nebude na místě vepřína v Letech postaven důstojný památník obětem z řad Cikánů, na nějaké další památníky zapomeňte! Musíme to brát podle priorit! A v těch nějaký Jáchymov není!