Hloupost pravicové opozice je nekonečná

Jiri-Paroubek-1403-05
2.4.2021 07:59
Poslední průzkumy veřejného mínění vehnaly do svalů pěti pravicových opozičních stran novou energii. A tak se politický tlak na vládu pokoušejí stupňovat. Pomáhá jim v tom také postup ministra zahraničí Petříčka, který se de facto distancuje od kroků vlády ve vztahu k dostavbě nových jaderných bloků v Dukovanech.

Samozřejmě, že situaci činí složitější také ještě vyjádření komunistů, že mohou prakticky hned po Velikonocích ukončit toleranci menšinové vlády hnutí ANO a sociální demokracie. Pak už je to jen o tom, kdy pravicová opozice vyvolá hlasování o nedůvěře vládě a kabinet padne. Ostatně, krok komunistů je Skyllou a virtuální sjezd ČSSD může být tou Charybdou, o jejichž skaliska se vládní loď rozbije. V případě, že bude předsedou ČSSD zvolen Petříček a nikoliv Hamáček, bude to znamenat rychlé vyhození pěti ministrů ČSSD z vlády.

Pravicová zájmová koalice si vybrala k útoku na vládu téma, které může stmelovat a galvanizovat pravicové voliče. Hlavní senátor Vystrčil včera v televizi s vážnou tváří hovořil o tom, že přeci uspořádání tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, respektive připuštění ruské a čínské firmy do řad zhotovitelů (čínská firma už byla vládou vyřazena), bude ve svých důsledcích znamenat narušení orientace českého státu na západní struktury, tedy na Evropskou unii a NATO.

To je čirá demagogie. Tady přeci nejde o to, narušit zahraničně politickou orientaci státu. Žádná ze stran zastoupených ve sněmovně, snad s výjimkou komunistů, tuto orientaci nezpochybňuje. Tady jde jen a jen o budoucí ceny elektrické energie po dostavbě nových jaderných bloků a také o bezpečnost dokončené investice.

Samozřejmě, že největší praxi na světě v budování nových bloků mají momentálně Rusové, Číňané a Jihokorejci. Přiznám se, že jako bývalý český premiér vůbec nechápu, co si mám představit pod údajnými bezpečnostními riziky, které hrozí, pokud se připustí do výběrového řízení na zhotovitele stavby a dodávky technologie ruská firma. Ptal jsem se i řady lidí, kteří o to něco vědí a také to nevědí. Zřejmě jde o to vylikvidovat nepohodlnou ruskou a čínskou konkurenci. Upřímně, za 15 – 20 let, kdy fakticky začnou nové bloky Dukovan vyrábět elektrickou energii, už nikdo ze současné politické garnitury,⁶⁵ ani té vládní ba ani opoziční, v politice nebude. Jde jen a jen o to, aby ceny elektrické energie pro domácnosti a pro český průmysl z JE byly co nejpřijatelnější.

Když bloky JE Dukovany bude dostavovat nějaký neumětel, budeme za 20 let (a mě možná už z toho hlava bolet nebude) cvakat zbytečně peníze navíc, jako mourovatí. Američané nové bloky moc stavět neumí a Francouzi výstavbu JE ve Finsku dělali hlemýždím tempem a s razantně navýšenými náklady.

Prostě to chce trochu pragmatismu a méně ideologie v rozhodování. Toho česká pravice zjevně není schopna. Pokud navrhuje premiéru Babišovi, aby odvolal z funkce ministra Karla Havlíčka, pracuje pravice proti národnímu zájmu. Naopak ministr Havlíček národní zájem hájí.

Věřím, že na A. Babiše tento vcelku nestoudný atak nebude mít žádný vliv.

Ještě přeci jen připojím malou doušku. Před pár týdny ministr zdravotnictví Blatný fantazíroval o tom, že dodávky vakcín za březen budou 1 milion kusů a za duben 2 miliony kusů. Pan ministr by měl sdělit, jaký je skluz v dodávkách za březen a jaký je předpoklad reálné výše dodávek za duben. A začít dělat kroky k zajištění náhradních dodávek vakcín z Ruska, z Číny a z Indie. Tak, abychom měli do prázdnin proočkovanou větší část naší populace. 

Osud vakcinace a její rychlost rozhodne o dalším politickém osudu A. Babiše a obou vládních stran.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

O tom, že sveřepý odpor současných opozičních stran ve sněmovně i senátu, plus Petříčka a jeho sociálně demokratické klice, proti účasti ruských, resp.čínských firem v tendru o dostavbu Dukovan je především rusofobní blábol, sporu není. Co mne ale zaráží je chabý, dokonce zbabělý postoj předsedy vlády i jejího prvního místopředsedy k této ofenzivě! Kdy jindy, než v tomto případě se nabízí možnost vše utnout hájením především našich, tedy českých zájmů?! Ty jsou jednoznačné a doložitelné fakty! ČR first! Na to nemáme?! Toho se bojíme?! Pak se ale nemůžeme divit výsledkům! Včetně těch volebních.