Karel Horák: Ivan Mládek politologem

obrazek
26.6.2013 15:23
Ivan Mládek už není jen muzikant a malíř, je taky asi politolog. Nejspíše proto se v rozhovoru v sobotním Magazínu Práva pustil do politologických úvah. I když vím, že nepokrytě fandí pravici, a tak by mě snad nemuselo nic překvapit, zůstal jsem z jeho názorů u vytržení. Nevěděl jsem, jestli se mám smát nebo brečet. Posuďte sami: „Jen tu v budoucnosti hrozí kvůli levici děsivá nezaměstnanost, ale to už mě jako penzistu nezajímá. Pak půjde vývoj jako všude. Spadneme na dno, lidi dostanou rozum, přestanou závidět a znovu zvolí pravici, která nás postaví zpátky na nohy.“

Vysvětlení těchto vět je hned několikeré : Ivan Mládek od roku 1992 tvrdě spal. Ivan Mládek v .České republice dvacet let nežil a vrátil se až minulý pátek. Ivan Mládek vymyslel další podařený gag. Ivan Mládek je jemně řečeno poněkud mimo.

Kterouže pravici myslel, která nás postaví zpátky na nohy ? Máme přece za posledních dvacet let „vynikající“ zkušenosti s pravicovými vládami a jejich „hospodářskými zázraky“. A ty nás, věru, na nohy vážně nestavěly. Spíš na jinou část. Tam, kde se tělo setkává se židlí.

Myslí snad první Klausovu vládu, která připravila tuto zemi v rámci tzv. privatizace o mnoho set miliard korun? Za níž tradiční české podniky získaly vesměs zahraničního vlastníka, jemuž také plynou veškeré zisky a naše země z toho nemá nic? Za níž mnoho českých tradičních podniků zaniklo, protože je novopečení rychlokapitalisté a takzvaní podnikatelé rozkradli? Za níž vznikla kupónová privatizace, kterou jeden z ekonomů Světové banky označil za „finanční pirátství“? Za níž vzniklo nové slovo – „tunelování“? Za níž peníze mizely v bezedných soukromých kapsách a jen tomu státu se nějak nedostávalo?.

Nebo myslí druhou Klausovu vládu, která v roce 1997 svým „skvělým“ hospodařením přivedla zemi když ne „zu grunt“, tak jistě k hlubokému propadu HDP na mínus 4,2% ? Snad víme ještě všichni, i pan Mládek, co to byly Klausovy balíčky a k čemu sloužily? Takhle se asi podle pana Mládka staví na nohy. Smutná věc, když pravicová vláda Václava Klause musí napravovat chyby pravicové vlády Václava Klause.

Nebo má na mysli vlády Mirka Topolánka, jehož takzvaný „batoh“ připravil stát v předkrizovém období o další desítky miliard korun kvůli rovné dani z příjmů, tedy experimentu, který se nikde v Evropě neosvědčil a který v podstatě znamenal vážný výpadek v příjmech státu? Vzpomíná si ještě pan Ivan Mládek na velkohubá ujišťování, že nás se hospodářská krize nedotkne a že tudíž není třeba krizi hospodaření země přizpůsobovat? Že krize je něco jako chřipka, která za chvilku odezní?

Anebo snad tou autentickou pravicí, která nás postaví zpátky na nohy, myslí tu úžasnou vládu Nečasovu, která nás v těchto dnech trapně a s ostudou opouští? Tu vládu, jejímž členem byl nejlepší ministr financí všech dob Miroslav Kalousek? Tu vládu, která bojovala proti zvyšování státního dluhu tak vehementně, až jej sama navýšila o půl bilionu korun ?

Anebo kterou tu pravici, která zázračně „staví na nohy“, má vlastně ten Mládek na mysli ? Škoda, že se více nerozpovídal.

Plkání holt zůstane plkáním. To Mládkovo je důkazem toho, že se dá u nás do novin říci sebevětší blbost.

karel-horak
Stínový ministr spravedlnosti za LEV 21. Jeden ze zakladatelů studentské právní poradny při stávkovém výboru PFUK v listopadu 1989. Od počátku roku 1991 do roku 1994 působil v Litoměřicích na tamním okresním soudu, v roce 1992 byl jmenován soudcem. V období červen až srpen 1994 jej ministr spravedlnosti přidělil k mezinárodněprávnímu odboru Ministerstva spravedlnosti. Na počátku roku 1995 byl ministrem zahraničí jmenován do funkce generálního konzula ve Slovenské republice. Zastupitelský úřad – generální konzulát v Košicích – vedl až do listopadu 1997. Od roku 1998 do roku 1999 pracoval na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ve funkci ředitele odboru rezortní kontroly. Od září 1999 vykonává advokacii. Na III. Sněmu České advokátní komory v roce 2002 byl zvolen náhradníkem představenstva ČAK. Členem politické strany národních socialistů LEV 21 se stal v listopadu 2011. Kromě stínového ministra spravedlnosti je členem předsednictva strany, členem legislativní rady a 1. místopředsedou krajské organizace Praha.
Klíčová slova: politická kultura

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Se zpožděním, ale i tak nelze nekomentovat. Intelekt a inteligence nemá z valné části rovnítko. Vždy je něco nad a něco pod průměrem. Pouze géniové vynikají nadprůměrností v obou složkách hodnocení homo sapiens. Zde jsme opět svědkem velice poučného a zábavného příkladu, že jedna strana "mince" není ani podprůměrná - TA NAPROSTO CHYBÍ. Skvělý šoumen, muzikant a možná intelektuál, ale..... komentující se musí cítit dotčený, neb též "studoval" (za "totáče"...??) VŠE.... osobně dotčen nejsem, protože blbů a přitom v určitém směru nadaných jsem potkal stovky......

A ten první komentátor, no to je nářez. A trvale.

Pane Horáku, perfektní a oceňuji Váš nadhled a velice korektní a navíc faktologicky i rámcově předanou informaci. Bavím se, kolik blbů dokáže ovlivňovat veřejnost, je jim dán prostor... A kolika blbů se to i "dotýká".

Zdravím Vás.

heriot

Pane Šebku, Mládek samozřejmě může říkat co chce, ale pan Horák snad také...

Problém přece není v tom, že oba můžou říkat co chtějí ale v tom, že směšný hlas pana Mádka se dostane všude, hlas jeho oponeta nikde. Prý se tomu po roce 1989 říká demokracie..:-)

antoninsebek

Nečetl jsem ten článek a čísti jej ani nehodlám. Zřejmě tam řekl svůj názor. To se už nesmí? 

Chci jenom podotknout, že pan ing. Ivan Mládek vystudoval TAKÉ Vysokou školu ekonomickou.

Že v tom oboru nikdy nepracoval?

Ano, to je pravda.

Jistý Bohuslav Sobotka také ne. Ten dokonce v jakémkoli zaměstnání nepobyl ani jednu minutu.

A přitom tady finance "řídil", byl zhodnocen v knize pana prezidenta. Nyní se B.S.  chystá  na řízení celé české ekonomiky. 

Přitom vystudoval zcela jinou školu, již tehdy považovanou za béčkovou. Ani zde však nepraktikoval.

To všechno jsou fakta. Nic víc jsem ani uvést nechtěl. Protože netuším, zda se to ještě smí.