Jak na podporu bytové výstavby pro mladé?

paneláky okna
23.5.2018 17:06
Ministryně pro místní rozvoj Dostálová přichází nyní s chvályhodnou iniciativou. V návrhu ministerstva pro místní rozvoj (MMR) se objevuje, že bude poskytovat od letošního léta půjčky pro mladé lidi do 36 let na pořízení vlastního bydlení s nízkým úrokem.

Peníze budou poskytnuty ze Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB), a to na výstavbu či nákup domu až do výše 2 milionu korun a na byt až do výše 1,2 milionu korun. Přitom zúročení má být od úrovně jednoho procenta úrokové míry. Bankovní ústavy ovšem půjčují na pořízení bydlení každoročně zhruba 200 mld. korun bez ohledu na věkovou kategorii, přičemž průměrná úroková míra hypoték je v současné době 2, 51%. V tomto roce by stát chtěl až od letních měsíců rozpůjčovat 650 milionů korun a v příštích letech 1 mld. ročně. Pokud vezmu průměrnou výši půjčky cca 1,5 milionu korun, stačilo by ovšem zmíněných 650 milionů ze SFRB na koupi o něco více než čtyř set bytových jednotek. A miliarda korun by stačila na nákup zhruba šesti set sedmdesáti bytových jednotek, tedy pokud by byly pořízeny v průměru za 1,5 milionu korun.

Iniciativa MMR je tedy chvályhodná. Z vládního prohlášení potenciální koaliční vlády ČSSD a hnutí ANO by byl vlastně naplňován jeden z důležitých programových bodů. Ale velký vliv na trh s byty, ani na výši úrokové míry soukromých bank u úvěrů na bydlení by to příliš nemělo. Vlastně z hlediska trhu a jeho objemu by jedna miliarda korun nepředstavovala ani jedno procento trhu s byty. Tím nechci říci, že se jedná o iniciativu jen pro vytírání očí. Je to dobrý záměr, ale mající jen okrajový význam. Přitom můžeme klidně lamentovat o tom, že těch čtyři sta nebo šest set bytů ročně je lepší nežli nic. Je to pravda. Je to lepší než nic. Ale je to málo.

Chci upozornit na jinou možnost. Program na výstavbu bytů pro mladé, ale třeba také bytů komunálních není přeci nutné koncipovat v rámci dotačních titulů ze SFRB. Naopak. Je možné přeci jít cestou takových programů, které by umožnily vstup do projektu běžným soukromým bankám, které mají dostatek likvidity a mohou samy poskytovat úvěry a přistoupit k dotování úroků z úvěrů z prostředků SFRB, třeba až na úroveň půl procenta klientem skutečně zaplacené úrokové míry. A to by se pak počet příjemců takovéto podpory zmnohonásobil na řádově tisíce osob ročně (Při zachování objemu státem poskytnutých peněz že SFRB). A to už by pak byl významný signál trhu občanům, hypotéčním bankám a státní správě. Podle stejného či podobného konceptu by bylo jistě možné financovat také komunální bytovou výstavbu. Jde zkrátka o to, hledat takové cesty, které by umožnily konzumovat veřejné peníze co nejefektivněji a podle možnosti s využitím peněz běžných bank.

Jiří Paroubek

Ministryně pro místní rozvoj Dostálová, přichází s chvályhodnou iniciativou. V návrhu ministerstva pro místní rozvoj (MMR) se objevuje, že bude poskytovat půjčky pro mladé lidi do 36 let na pořízení vlastního bydlení s nízkým úrokem. Peníze budou poskytnuty ze státního fondu pro rozvoj bydlení a to na výstavbu či nákup domu až do výše 2 milionu korun a na byt až do výše 1, 2 milionu korun. Přitom zúročení má nastat na úrovni jednoho procenta úrokové míry a výše. Bankovní ústavy ovšem půjčují každoročně zhruba 200 mld. korun na pořízení bydlení, bez ohledu na věkovou kategorii, přičemž průměrná úroková míra hypoték je v současné době 2, 51%. V tomto roce by stát chtěl od letních měsíců rozpůjčovat 650 milionu korun a v příštích letech 1 mld. ročně. Pokud vezmu průměrnou výši půjčky cca 1,5 milionu korun, stačilo by ovšem zmíněných 650 milionů ze SFRB na koupi o něco více než čtyř set bytových jednotek. A miliarda korun by stačila na nákup zhruba šesti set sedmdesáti bytových jednotek, pokud by byly pořízeny v průměru za 1,5 milionu korun.

Iniciativa MMR je tedy chvályhodná, ve vládním prohlášení potenciální koaliční vlády ČSSD a hnutí ANO, by byl vlastně naplňován jeden z důležitých bodů. Ale velký vliv na trh s byty ani na výši úrokové míry soukromých bank by to příliš nemělo. Vlastně z hlediska trhu a jeho objemu by jedna miliarda korun nepředstavovala ani jedno procento trhu s byty. Tím nechci říci, že se jedná o iniciativu jen pro vytírání očí. Je to dobrý záměr, ale mající jen okrajový význam. Při tom můžeme klidně lamentovat o tom, že těch čtyři sta nebo šest set bytů ročně je lepší nežli nic. Je to pravda. Je to lepší než nic. Ale je to málo. Chci upozornit na jinou možnost. Program na výstavbu bytů pro mladé, ale třeba také bytů komunálních není přeci nutné koncipovat v rámci dotačních titulů ze SFRB. Naopak. Je možné přeci jít cestou takových programů, které by umožnily vstup do projektu běžným soukromým bankám, které mají dostatek likvidity a přistoupit k dotování úroků z úvěru, třeba na úroveň půl procenta skutečně zaplacené úrokové míry. A to by se pak počet příjemců takovéto podpory zmnohonásobil na řádově tisíce osob ročně. A to už by pak byl významný signál trhu občanům, hypotéčním bankám a státní správě. Podle stejného konceptu by bylo jistě možné financovat také komunální bytovou výstavbu.

Jde zkrátka o to, hledat takové cesty, které by umožnily konzumovat veřejné peníze co nejefektivněji a podle možnosti s využitím peněz běžných bank.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

cernik

Článek opomněl nějaké důležité skutečnosti:

  • Nejen v Praze, ale i v jiných městech 1.2mil Kč pro byt naprosto nepostačí
  • Banky již nebudou na hypotéku půjčovat celou částku, ale asi jen 75%
    Kde vezme rodina okolo 30ti zbytek?

  • Obecně se ví, že developeři nabízejí předražené byty.
    Čili se musí tlačit ke zlevnění u nich
amiourful

To je hezké zjistit, že zde osm let bloguji  úplně zbytečně.