Jaká bude příští vláda?

zaoralek
3.5.2017 12:00
Premiér Sobotka včera oznámil svůj záměr podat demisi vlády pod svým vedením. Konec předsedy vlády znamená konec celé vlády. Politické strany, zejména ty vládní, uvažují, co teď s tím.

 

 Hnutí ANO nechce ztratit svou vysokou podporu ve veřejnosti, stejně tak jako lidovci. A naopak, sociální demokracie chce zastavit dlouhodobý pád svých volebních preferencí. Při koaličním jednání se špičky vládních stran dnes dohodly, že nechtějí předčasné volby. To tedy znamená, že by vládní koalice měla pokračovat v současném půdorysu tří vládních stran, které jej tvoří.

 

Za běžných okolností by se snažil zkomplikovat situaci prezident Zeman jmenováním vlády svých kamarádů. Mám dobré důvody si myslet, že to tentokrát neudělá, protože je tři čtvrtě roku před prezidentskými volbami. Miloš Zeman si nechce znepřátelit elektorát žádné politické strany. Ani hnutí ANO, ani sociální demokracie.

 

Odstavení od moci by mohlo zbytečně zkomplikovat situaci oběma politickým stranám a konec konců i lidovcům. Nejde samozřejmě jen o to, dokončit rozpracované legislativní záměry. Ale jde také o to dokončit mnoho jiných věcí v šedé zóně…

 

Koaliční strany budou nesporně preferovat takové řešení, které je nepoškodí, a naopak jim přinese politické  body. Pokud v příští vládě nebudou Sobotka a Babiš a šéfem vlády bude např. L. Zaorálek, může na tom sociální demokracie politicky jen vydělat. Sociální demokracie je v situaci fotbalového týmu, kterému se nedaří. Samozřejmě funkcionáři takového týmu nemohou změnit celý fotbalový tým, ale mohou změnit trenéra. B. Sobotka jistě nebude mít problém s tím se stáhnout z vlády a umožnit např. L. Zaorálkovi, aby se stal předsedou vlády. A nový předseda vlády by se logicky měl stát celostátním volebním lídrem ČSSD. Pokud to takto ČSSD udělá, může na tom jen politicky vydělat růstem svých volebních preferencí.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.