Jan Campbell: Kolín a Králíky

jan campbell
8.1.2016 01:38
Jak hodnotit náhody, jsem popsal v příspěvku Vliv náhod, 2. ledna t.r. následně zveřejněném a dostupném v různých českých médiích. Není náhoda, že několik dní po zveřejnění příspěvku se mi dostal na pracovní stůl článek z Orlického deníku, pojmenovaný „Někteří odpůrci azylantů vedou hon na čarodějnice“ s dotazem: „Co tomu říkáte?“

Samotné Králíky znám jenom z několika průjezdů do Jeseníku, v létě i v zimě. Samozřejmě neznám ani mladého pana redaktora, studenta a milovníka divadla, ani paní autorku příspěvku (http://orlicky.denik.cz/zpravy_region/nekteri-odpurci-azylantu-vedou-hon-na-carodejnice-20160105.html ) Mikuleckou. Za to ale znám poměrně dobře a celá desetiletí německý Kolín, jeho strukturu obyvatel, problémy a v neposlední řadě, i když jenom z místních zdrojů a ne osobně, paní starostku města Kolín, Henriette Reker.

Henriette Reker si dovolila dát radu mladým dámám přizpůsobit své chování tak, aby se dámy nepohybovaly v blízkosti cizinců. Mluvila o etickém kodexu pro ženy, chození ve skupinách atd. Sklidila za to silnou kritiku, která ji přinutila vysvětlovat a omluvit se. Konec jedné z prvních větších afér, které se dostaly do masových médií, je přesto v nedohlednu. Proč? Protože příběhy v Kolíně, Hamburgu a jinde jsou začátkem: a) dlouhého procesu zvaného integrace uprchlíků, běženců apod. do západní společnosti, b) přibližující se změny migrační politiky kancléřky Merkel s otevřeným koncem pro celou Evropu.

Kdo se chce dovědět více v českém jazyce o situaci v Kolíně s odkazem, může se podívat na stránky <href="#ixzz3wZK03aGk">http://cz.sputniknews.com/nazory/20160107/2084831/merkelova-kolin-uprchlicka-krize.html#ixzz3wZK03aGk Pro německy mluvící čtenáře uvádím jeden z mnoha zdrojů. http://www.sueddeutsche.de/panorama/uebergriffe-in-koeln-die-lage-war-definitiv-nicht-zu-haendeln-1.2807916. Mimo jiné oficiální zpráva ze 4. ledna, tj. tři dny po incidentu, byla potvrzena a je SZ k dispozici. Kolik dní bude potřeba v podobné situaci v ČR samozřejmě nevím.

Pro shrnutí a stručně formulování lze použít citát z potvrzené policejní zprávy, ve které jeden člen policie dává svědectví: „.. nemohli (jsme) ovládnout všechny události, přestupky a trestní činy…“ ("nicht allen Ereignissen, Übergriffen und Staftaten Herr werden" konnten). Co z toho vyplývá? Celá řada otázek, z nichž mnohé zůstanou nezodpovězené. Proč?

Velká většina ze skupiny tvořené přibližně 1 tisícem lidí byla pod vlivem alkoholu. Menší skupina se prý dělila na ještě menší skupiny, které se zamířily na dámy. Postižené dámy ve většině případů viděly severoafrické, nebo arabsky ("nordafrikanisch oder arabisch aussehend") vyhlížející osoby, které kradly tašky a handys, a znásilnily minimálně dvě mladé dámy. To vše před očima policie, která musela útočníky nechat konat, protože… Nebudu se dále rozepisovat o důvodech. Stručně se zmiňuji pouze o několika zajímavých a zveřejněných : 1. Trhání povolenek k pobytu s výsměchem a vyhrůžkou (Zerreißen von Aufenthaltstiteln mit einem Grinsen im Gesicht und der Aussage: "Ihr könnt mir nix, hole mir Morgen einen Neuen.") 2. Já jsem Syřan, a Vy se musíte ke mně slušně chovat. Paní Merkel mě pozvala. ("Ich bin Syrer, ihr müsst mich freundlich behandeln! Frau Merkel hat mich eingeladen.") 3. Vyhnat lidi z místa nebylo možné, protože nebyla posila. Zatýkání nebylo možné, pro nedostatek služebních místností. 4. Nástup do vlaku a výstup z vlaku byl možný pouze s použitím síly. 5. Nádraží sloužilo jako záchod, noclehárna opilých bez úmyslu cestovat, atd.

Králíky samozřejmě nejsou Kolín, stejně jako ČR není SRN. Existuje však mnoho společného v otázce migrace, migrantů a integrace, co by mělo být veřejnosti objektivně sděleno a vysvětleno. V žádném případě by neměla být uvedená témata přenechána aktivitě mladých a nezkušených občanů, redaktorů – studentů- ochotníků, jaké by oni neměli úmysly a zájmy. V tomto kontextu je potřeba se seznámit s důvody krachu programu – projektu evropského multikulturalismu a evropského islamismu. Hledání referencí a materiálů patří do odpovědné přípravy hodnocení situace a možných dopadů zřízení migračního střediska. Zde postrádám aktivitu MV. Odpovědná příprava anketové akce, plánované podle slov pana redaktora – studenta – ochotníka, na leden, není bez objektivní informace možná, nehledě na pravděpodobnost, že anketová akce nemá srovnávací hodnotu například s místním referendem. Proto nemá smysl.

Tím naznačuji, že bychom neměli zavírat oči před skutečnostmi, které byly již v Evropě prověřené. Do této skupiny skutečností patří ghettos, sociální vyloučení, a to nejenom muslimů, školy fanatické větve islámu, wahhábistické a podobné. Diskuse o migraci, migrantech a integraci nemá smysl. Diskuse podporuje snahu o vítězství nad protějškem. Řešením se mi jeví pouze dialog ve společnosti a dialog společností. Dialog vylučuje radikálnost pozic a radikálnost odpovědí a nabízí mnohem více řešení, než černo – bílé vidění světa a výzev. Nabízí možnost reflexe, bez které není možné nic integrovat. Problémem je skutečnost, že společnost není zkušená a vedená k dialogu, ale k diskusi. A západní společnost, jejíž součástí je ČR, není ochotna k dialogu s jinými společnostmi.

Nehledě na napsané jsem přesvědčen, že prezident Zeman naznačil nejenom o Vánocích a v této situaci, kde může být cesta jak pomoci těm v nouzi, a přitom ochránit sebe. Prakticky ve stejném věku jako prezident se řídím starou pravdou: stáří se má ctít a mládí chránit. V této staré pravdě je náznak řešení. Postarejme se o staré lidi a malé děti, především sirotky, oběti války. Mladým, vzdělaným a práce schopným by mělo být jasně sděleno, že právo na azyl není svatým právem s nárokem pro každého. Měla by jim být nabídnuta pomoc se vrátit domů, nebo do částí domoviny, kde nehrozí fanatický tzv. IS, a pracovat na obnově své země v rámci nezkorumpovaných EU, nebo národních projektů. Jinak žádný návrat do EU. Přestože je boj s tzv. IS během na dlouhou dobu, tzv. IS v současné formě rozkladu sil ve světě, nemá budoucnost. Dojde – li v představitelné době k zásadní změně politického režimu v Saudské Arábii, kterou jsem již několikrát popsal a očekávám, ztratí tzv. IS stát dodávku kyslíku, prodej ropy a my velkou část strachu. Neintegrovaní mladí migranti jsou bezpochyby objektivním a těžko řiditelným bezpečnostním rizikem. To platí i pro malé Králíky. Staré přísloví říká: leden za kamna vlezem, duben, ještě tam budeme. Pro případné migranty v Králíkách to znamená, že kamna budou muset hořet téměř po celý rok.

Přesto mají Králíky štěstí. Je spojeno s podprsenkou a starostou. Za skutečnou vynálezkyní moderní podprsenky se považuje Američanka Marie Phelps Jacobová, která si ji nechala 3. listopadu 1914 patentovat. Kolínská starostka Henriette Reker mohla mít totiž na mysli, v kontextu etického kodexu, i vyzývavá ženská prsa. Starosta Králíků by mohl poradit mladým ženám, že mladá prsa bez podprsenky v pokročilém věku nevisí, a podprsenka bez kostic zmenšuje riziko vzniku onemocnění prsu. A současně nabídnout MV ČR jedno z řešení podle Zemanova receptu pro posouzení a další k projednání v EK.

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.