Je Babiš opravdu socialistou?

Jiri-Paroubek-1403-05
9.1.2018 17:22
Podle dnešního článku MFD Štěpána Kotrby, který sám sebe hrdě nazval mediálním analytikem, „A hrome, Babiš je socialista“, je prý Babiš socialistou. Nic proti tomu, i miliardář může být socialistou...

Š. Kotrba trochu výstředně a účelově hledá jakési podobnosti mezi Zemanovou vládou a jejím programem, který považuje za echtsocialistický, a programem menšinové vlády A. Babiše. A na řadě míst, tedy asi na třech, velmi obtížně dokladuje „že tomu tak je“.

Pomiňme situaci, do které se A. Babiš svou vlastní politickou nepružností dostal tím, že se rozhodl v prvním kole procesu sestavení vlády nemít koaliční partnery.

Ještě nedávno A. Babiš neměl nic proti tomu, aby do země proudily desítky tisíc levných pracovníků z východní a jihovýchodní Evropy. Dnes, alespoň podle Kotrby, Babišova vláda odmítá myšlenku levné práce. No, pane Kotrbo, která vláda by takovou myšlenku chtěla veřejně připustit, pokud to nebude vláda úplných politických sebevrahů? Tak sice M. Zeman v roce 1998 svou menšinovou vládu deklaroval, ale pragmaticky dělal jinou politiku, která mu umožnila, aby jeho vládu na základě politické dohody tolerovala po čtyři roky pravostředová ODS…

Která strana, ať už levicová či pravicová, pokud chce alespoň předstírat úctu k světovému pokroku a jeho hlavním trendům, nebude akcentovat „změnu hospodářské politiky směrem k moderní digitální ekonomice, která by měla pomoci ČR vymanit se ze závislé subdodavatelské role montoven“?

Digitalizace je určitě dobrá věc a uvidíme, jak s ní za čtyři roky právě nastávajícího volebního období nová česká vláda nebo spíše vlády, pod vedením hnutí ANO, dokáží pohnout. Osobně si myslím, že je namístě spíše hovořit o potřebě technologické revoluce a robotizace, kteroužto by mohla v Česku urychlit radikální změna odepisování investic à la daňový program Donalda Trumpa (jinak s dalšími principy daňového programu D. Trumpa ale nesouhlasím).

Babiš prý chce, tak jako kdysi ČSSD, efektivní e-government (ale to přeci chtěl i Ivan Langer) a elektronizaci daňového systému (o tom mluvil rád i M. Topolánek). Nový premiér se prý chce – podle Kotrby – „k zděšení české pravice“ zaměřit „na skupiny obyvatel, které se dlouhodobě pohybují na hranici chudoby nebo v její blízkosti.“ Pokud se podíváte do programových dokumentů například britských toryů, vidíte podobné formulace, jako jsou vidět u programu menšinové Babišovy vlády. A takhle bych mohl v „rozboru“, ve vztahu k A. Babišovi poněkud hodně aktivistického článku Š. Kotrby, pokračovat. Prostě jeden velký blábol.

Sociálnědemokratičtí poslanci, pokud tato strana nebude zastoupena ve vládě svými ministry, by naprosto zničili svou stranu, pokud by chtěli podpořit minoritní Babišovu vládu jen proto, že to Š. Kotrba považuje za dobrý nápad. Tak jako v minulosti, i tentokrát Š. Kotrba své očekávání toho, co je dobrý nápad, silně přehání. Ani v minulosti, jak se již ukázalo, v jeho četných článcích neměl ostatně mnoho dobrých nápadů.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

amiourful

O tom, jaký je Babiš socialista nejlépe svědčí pracovní poměry v jeho továrnách, ještěnedávno se v nich pracovalo za 65 kč  na hodinu, - ale zaměstnanci měli možnost si vydělat 12 hodinovými směnami či prací v sobotu a neděli! 

cernik

Št.Kotrba trochu píše stylem, no dejme tomu E. Zoly a Haškova Švejka.
Nicméně v řadě prognóz mu to vychází, např. pád ČSSD predikoval hned po sjezdu.

Čili by bylodobré dospecifikovat v čem se a kdy mýlil.
Ale byl-li socialistou B-liar, proč by jím nemohl být i Babiš?