Je ČSSD v troskách?

cssd ateo
15.12.2017 11:24
ČSSD v troskách. Takové jsou titulky v babišovských médiích. Šéfredaktor Lidových novin István Léko ve svém článku „ČSSD v troskách“ projevuje velkou starost o budoucnost ČSSD, tedy strany se 140letou historií, která dala této zemi sedm premiérů a která se s výjimkou let komunistického režimu podílela v době demokracie vlastně trvale na vládě anebo byla nejsilnější opoziční politickou formací.

ČSSD se díky působení klientelistických skupin, které ovšem Léko nepojmenovává, podařilo vytvořit odshora dolů ve straně perverzně fungující klientelistický systém, který se rozbujel jako metastázy rakoviny. Je to vina Tvrdíků, agentury Bison and Rose, Radka Pokorného a těch, kdo jsou jejich politickými spojenci a které je potřeba také začít jmenovat, protože jiná než otevřená debata nemůže věci změnit.

Podle posledního věrohodného průzkumu, prvního povolebního, provedeného obvykle velmi přesnou agenturou pro výzkum veřejného mínění TNS Kantar ČSSD klesla na 5,5 % podpory veřejnosti. To fakticky znamená, že má podporu 4-5 % občanů, takže pokud by nyní byly volby do Sněmovny, strana by měla vážné problémy se tam vůbec dostat.

Vedení sociální demokracie a ani stranická „elita“, která je obklopuje a která drží pevně pozice v krajích, zatím nebyla schopná ani sebereflexe, ani změny metod práce. To je nejlépe vidět na případě mého vstupu do ČSSD. Určitě se tomu ještě budu dále věnovat. Tito lidé vesměs nechápou, že pokud se má ČSSD dostat na nějaký vzestupný orbit volebních preferencí, musí projevit jednak účinnou lítost, ale hlavně projevit silný zájem na změně. Změně programu, osob a obsazení ve vedení strany, změně přístupu k veřejnosti atd. atd. Zatím se nic takového neděje.

Vše je při starém. Stranické elity se domnívají, že se vše vysedí. Koordinované útoky politických nepřátel ČSSD a s nimi často spojených médií na B. Sobotku kvůli, bohužel, zcela reálné kauze OKD, mají děsivý potenciál stranu postupně úplně zničit. A to ještě větší měrou, než se to podařilo vedení strany díky advokátu Pokornému, který za celou věcí stál, v kauze lithium těsně před volbami.

Kauza lithium byla tou nejlepší ukázkou síly klientelistických vazeb v ČSSD. Na základě jejich působení byl donucen kvalitní ministr průmyslu Havlíček, který po čtyři roky velmi dobře pracoval v čele ministerstva jako jeho první náměstek a později jako ministr, podepsat nesmyslné memorandum se zahraničním partnerem o těžbě lithia. Proč? To si štěbetají vrabci na střeše, že, pane Pokorný…

Členové a funkcionáři ČSSD, pokud jim zbyl aspoň částečný smysl pro sebezáchovu, buďto tento systém klientelismu a korupce zničí, anebo klientelistický systém zničí ČSSD, a to ještě důkladněji, nežli svého času zničil ODS. ODS alespoň z trosek povstala: sice ne v nějaké velké slávě, ale žije a možná časem posílí. Sociální demokracie, pokud bude takto pokračovat a sjezd proběhne dle regulí určených klientelisty, zvolna dokráčí do propasti, ze které není návratu…

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jan-vysocina

Dle mého názoru není možná obroda ČSSD. Ta je vedena svým současným vedením do nicoty. Jelikož i krajské a okresní organizace jsou obsazeny podobnými lidmi, tak se zázrak nestane. Nebo snad někde došlo k obrození nějaké extrémně neúspěšné strany jen tak, že staré vedení odstoupilo? Přece i komunisté si alespoň formálně založili novou partaj.

jiri-paroubek

Pane Sedláčku, míním to naprosto vážně. J. Tvrdík byl jako volební manažer jen výkonným nástrojem mě jako předsedy strany. A konec konců všechny volby v té době, kdy jsem stranu vedl jí, neřešil on. Dokonce i v evropských volbách (a Evropský parlament je něco, co voliče ČSSD vůbec nezajímá) strana získala v roce 2009 sedm europoslanců, když pět let před tím dva a v roce 2014 čtyři.  J. Tvrdík se na kampaň v roce 2009 díval z dálky.

A kolik vítězství ČSSD a s jakými výsledky zaznamenala po mém odchodu? V době, kdy jsem byl předsedou, si J. Tvrdík nevytvořil žádnou agenturní síť, jakou má nyní. A to je ten zásadní rozdíl.

Blábolení o nějaké moderní levici, kterého jste se dopustil, je v zásadě nesmysl. V našich podmínkách to bylo v letech 2005–2010 neuplatnitelné. My se museli věnovat především sociálním tématům. A tomu lidé dobře rozuměli. Dnes je ale situace jiná. Strana musí získat nové voličské skupiny, a proto se musí věnovat také jiným tématům. Ekologickým, lidskoprávním a dalším. Musí být prostě moderní stranou.

Ale to s agenturními sítěmi Tvrdíka, Pokorného a dalších výtečníků opravdu nepůjde. A to je zásadní věc, jejíž řešení je nejdůležitější, má-li stana obnovit svou pozici v politickém životě země.

 

paysan

Pane Paroubku, svojí výtku snad nemyslíte vážně, že ne? Vždyť se stačilo jen podívat do nižších, dejme tomu krajských pater a o "spřízněných duších"  ve státních a polostátních firmách si také jen vrabci neštěbetali {#emotions_dlg.laughing} Na jednu stranu nenecháte nit suchou na šéfovi jedné z kampaní a na druhou se chlubíte procenty. Ty vám asi spadly do klína samy sebou. Nicméně máte pravdu, že ve vaší éře měla ještě ČSSD důvěru lidí. Voliči věřili, že strana porosazuje jejich zájmy. Byl to ale omyl. Základy toho omylu se začaly stavět nekritickým přejímáním postojů tzv.moderní levice na západ od našich hranic. Plně se této chybné teze chytili vaši nástupci a ti voličskou podporu ztratili zcela a jak se podle tápajících povolebních kroků zdá, tak i nadobro! Jak moc idealisticky zní moje představa, že je nutné v této době budovat novou, skutečnou levicovou stranu, není důležité. Důležité je, aby vznikla. ČSSD ani KSČM nic takového negarantují!

jiri-paroubek

Pane Sedláčku, nevíte o čem mluvíte. V mé éře žádný klientelistický systém neexistoval. Tvrdík dělal kampaně. Bisoni se ani nepřiblížili a Pokorný totéž. Tím neříkám, že vše bylo skvělé. Ty "mé" volební výsledky  (33 %, 36 % a 22 %) ale určitě  nebyly zadarmo. Strana a já osobně jsme měli důvěru lidí. Co z toho zbylo teď?

paysan

Pane Paroubku, vaše kritika je na místě. Zbývá jen dodat, a na to jste zapoměl, že "perverzně fungující klientelistický systém" bujel už i za vašeho předsednictví a nic jste proti tomu nezmohl! Ale nechme toho. Dívat se je nutné dopředu. A z toho pohledu není současná ČSSD obrody schopná! Až na čestné výjimky nejsou vidět a slyšet řadoví straníci a pokud i oni na nadcházejícím mimořádném sjezdu poslušně zvednou ruce pro další "vysedění problémů" pak ať raději partaj s tak dlouhou tradicí raději opravu skončí! Třeba to bude ten tolik potřebný impuls k vybudování opravdové levice, ne takové, jaká dnes "vládne" Evropě a ke které se dnešní ČSSD tak pitomě a nekriticky přilnula!