Je Křečkova volba opravdu konec světa?

krecek 20
13.2.2020 16:01
Miloš Zeman nominoval bývalého poslance ČSSD a bývalého zástupce předchozí ombudsmanky Stanislava Křečka na pozici ombudsmana. Možná i ke svému překvapení byl S. Křeček včera skutečně sněmovnou zvolen. Těsně, ale přece.

Stává se tak čtvrtým ombudsmanem v pořadí v čele  tohoto úřadu. Ukazuje se, že prapor odporu proti Křečkovi a jeho zvolení  nesly především  strany české pravice, včetně Pirátů. A proti Křečkovi vystupoval veřejně také např.  senátor za ČSSD J. Dienstbier. Ten vcelku s poměrně trapnou osobní motivací takto řešil své  problémy s Křečkem (bývali spolu na jednom stranickém obvodu ČSSD) i s prezidentem Zemanem. Všechno, co pochází  od M. Zemana, je podle Dienstbiera, ale také podle poslanců a senátorů české pravice, špatně a musí být tedy špatně i S. Křeček. Do volby zasáhli, zřejmě nechtěně v Křečkův prospěch, chlapci a děvčata z Milionu chvilek pro demokracii. Tento spolek se proti Křečkovi ostře vymezil a pohrozil dokonce svoláním  demonstrace, pokud bude zvolen.

Je to pokus o neslýchané zasahování „ulice“ do politiky. A je přitom  vcelku jedno, jestli se jedná o nátlakovou akci „Kozelkovych odborářů" z února 1948, požadujících po prezidentu Benešovi okamžité přijetí demise ministrů demokratických stran anebo, zda Milion chvilek odmítá zcela demokraticky a většinou přítomných poslanců zvoleného nového ombudsmana. A je přitom úplně  jedno, že dnes „ulici“ představují tzv. "slušní" či "lepší" lidé. Já si o těchto lepších lidech, Romancovech, Honzejcích, Steigerwaldech a vůbec o pražské kavárně, nemyslím, že jsou lepší a slušní. Oni vlastně mají vůči jiným názorům, nežli jsou ty jejich, stejně jednostranné, intolerantní  vidění světa, jako mívali před listopadem 1989 komunisté.

Znám Stanislava Křečka dlouhá léta. Má přednosti a nedostatky jako každý. Není pravda, že by se za bývalého režimu, když byl členem socialistické strany, nějakým způsobem zprofanoval. Vždy se snažil být svůj a mít své vlastní názory, jakkoliv to bylo složité v době diktatury. Pro něj jako pro člena a funkcionáře jiné politické strany to opravdu nebylo úplně jednoduché. Po pádu bývalého režimu se Křeček  začal zabývat  ochranou nájemníků a na tomto pracovním  poli dosáhl výborných výsledků, jež  se projevily v každé volbě do sněmovny, které se S. Křeček zúčastnil vysokými počty preferenčních hlasů, které dostával. I jeho publikační činnost byla vždy směřována k podpoře obyčejných lidí, slabých a potřebných. Vůbec mě neruší, pokud má na některé věci v práci s menšinami jiné názory nežli já. Tomu se, myslím, říká  demokracie. Dovedu s tím žít.

Tak jako si nemyslím, že by práce předchozí ombudsmanky byla vyloženě špatná, jak to dnes vidí významná část těch, kteří od S. Křečka očekávají radikální změnu zaměření práce úřadu ombudsmana.

V každém případě by měly z tohoto úřadu zmizet excesy, kterými byla provázena jeho činnost, např. v podobě nesmyslných  zahraničních cest z řad jeho zaměstnanců do států, u nichž se nedá, pokud jde o ochranu občanů, nic naučit.

Konstatuji, že je dobře, když  se tradiční česká pravice již vzdala svých myšlenek na zrušení úřadu ombudsmana, který se přes jisté výhrady k němu, jež může každý  mít, osvědčil. Vždy jsem se domníval, že je dobré mít zde instanci, ke které se občané v problémech mohou obrátit. Připomínám, jak se zřízení tohoto úřadu bránil kdysi někdejší předseda ODS V. Klaus a celá jeho strana. Dnes je ODS zaplať pán Bůh názorově v této věci  někde jinde, možná díky účinkování někdejšího ombudsmana Varvařovského, který byl před svým zvolením poslancem za ODS. Upřímně, nečekal jsem od něj žádné zázraky, ba ani průměrný výkon, ale ve své funkci mě kvalitou své práce pozitivně překvapil. Byl dobrým a důstojným ombudsmanem. Věřím, že takovým může být také Stanislav Křeček.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Novináři mají obvykle plná ústa a pera frází o rozdělování společnosti prezidentem a předsedou vlády. Při volbě Veřejného ochránce práv došlo k unikátní situaci, kdy naprosto znesvářené strany, tedy ČSSD a SPD, většinově podpořily prezidentského kandidáta. Namísto jásání nad první vlaštovkou při zlepšováním politické kultury a společenského smíru, navrhují někteří mistři pera přitvrdit akce vzdoru proti "proruské páté koloně a temných silám minulosti".

Největší pozoruhodností je to, že nového ombudsmana podpořilo pravděpodobně i nemálo poslanců ODS. Alespoň počty hlasů v první a druhé volbě tomu nasvědčují. Údajně dokonce dva zákonodárci z řad ODS se k tomu otevřeně přihlásili a těší se na to, až budou předmětem spravedlivého hněvu příznivců Milionu "něžných" chvilek.

Lubodoc

Ať je pan Křeček jakýkoliv,po Šabatové už tam nikdo horší přijít nemůže.