Je lepší mít dvě slečny, než jednu

Jiri-Paroubek-1403-05
12.3.2018 13:44
Touto zásadou se řídí zřejmě premiér v demisi A. Babiš při vyjednávání o budoucí koaliční spolupráci. A tak dojednává budoucí vládní konfiguraci tu s Okamurou a komunisty, souběžně s ČSSD (a komunisty) a nyní také naznačil, že by do tohoto vyjednávacího guláše rád zahrnul ještě další ingredienci – ODS.

Předseda ODS Fiala ovšem tento pokus o politickou bigamii rázně odmítl. A stejně tak jej správně odmítl také předseda ČSSD Jan Hamáček. Ten správně poznamenal, že pokud by byla takováto jednání mezi hnutím ANO a ODS o vládní spolupráci zahájena, ČSSD by okamžitě přestala s hnutím ANO jednat.

A. Babiš se musí rozhodnout. V každém případě bude muset za účast ČSSD či ODS ve vládě tvrdě zaplatit. A to především poskytnutím nejméně dvou ze tří silových ministerstev (ministerstvo vnitra, ministerstvo spravedlnosti a ministerstvo financí) budoucímu vládnímu partnerovy.

Tomu prostě A. Babiš neunikne. Když přestane jednat s ČSSD, zbývá už jen ODS a pak by zůstávala už jen nevábná možnost udělat menšinovou vládu hnutí ANO s podporou komunistů a SPD, což může Babiše dlouhodobě u částí voličů poškodit. A v Bruselu, pokud tam A. Babiš jako premiér někdy přijede, si budou před ním odplivávat.

Udělat vládu s podporou salonunfähig stran, je něco, co se v Bruselu neodpouští. A předčasné volby, pokud budou například na podzim, s kterými už někteří činitele hnutí ANO poněkud předčasně pracují (místopředseda hnutí ANO a brněnský primátor Vokřál), nemusí být nakonec pro hnutí ANO taková hitparáda, jak se v tuto chvíli zdá. V parlamentních volbách většinou dobře neuspěje ten, kdo je vyvolá…

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.