Je to opravdu tak snadné?

cssd logo
6.11.2017 15:53
V posledních dnech si čtu se zaujetím rozhovory některých i dosti čelných představitelů ČSSD a nevycházím z údivu. Zdá se, jakoby ti pánové ne úplně dobře četli novou politickou situaci v zemi tak, jak nastala po volbách.

Strašlivá politická porážka, kterou strana zažila před dvěma týdny, jakoby se jich už netýkala. Jakoby to nebyl povel k zcela zásadní  změně politiky strany,  základní politické linie strany, ke změnám programu, ke změnám osob a obsazení v čelných funkcích, a to nejen v ústředí, ale především v řadě regionů.

 

Není přeci možné očekávat, že se stejnými (anebo prakticky stejnými) osobami, s jakými nyní strana dosáhla tragického volebního  neúspěchu, bude moci být za rok v komunálních a doplňovacích volbách  úspěšná. To prostě není možné a kromě toho mají procesy v politice svou dynamiku.

 

Pokud strana čtyři roky padá a padá, pokud jde o její volební podporu, nelze očekávat, pokud totálně nezmění  vše, anebo aspoň ty nejpodstatnější věci, a především stranického lídra, že dojde ke změně k lepšímu. Naopak. Pokud si veřejnost vyhodnotí situaci po volebním sjezdu ČSSD v únoru tak, že nedochází k podstatné změně ve vedení strany, ale ve vedení zůstává stejný typ politiků jako byli ti dosavadní a nezmění se zásadním způsobem ani program a jeho prezentace, může dojít ještě k hlubšímu poklesu preferencí ČSSD.

 

Ta tendence, trajektorie vývoje volební podpory ČSSD, je řadu let sestupná. A řada voličů ČSSD nyní  volila z jakési setrvačnosti. Teď  mohou dojít k názoru, že to již  nemá smysl. Už proto je potřeba brát celou věc s plnou vážností. Stejně tak, zdá se, si někteří činitelé ČSSD prostě neuvědomují, k jakému nárazu do života strany dojde v důsledku poklesu výnosů za volební hlasy, poslanecké mandáty i příspěvku na činnost.

 

V příštích čtyřech letech půjde o pokles o cca 185 milionů korun, tedy o cca 46 milionů korun ročně. A to bude citelný zásah do stranických financí, limitující samozřejmě také možnosti budoucích volebních kampaní. 


A je nejvyšší čas změnit přístup také v kauze Altner. Před rokem a půl jsem vedení strany nabídl určitou změnu postupu v této záležitosti s mým osobním angažmá v celé věci. Bylo to zcela bez odezvy Nikdy není pozdě na správná rozhodnutí...


Pokud by snad došlo u Nejvyššího soudu v této kauze k rozhodnutí zaplatit nějakou částku, mohlo by to mít pro budoucnost strany zcela fatální důsledky. Také z tohoto hlediska by všichni funkcionáři ČSSD měli být velmi obezřetní a měli by si být vědomi své velké odpovědnosti za budoucnost této strany a hledat mezi sebou ty nejlepší a nejschopnější, jinak bude seriál volebních porážek pokračovat až do úplného sebezničení.


Představa některých funkcionářů, že teď už bylo dosaženo dno volebního výsledku a bude to už jen a jen lepší, se nezakládá na reálných předpokladech. Dno v politice totiž  neexistuje.


Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

Řekl bych, že je nejvyšší čas poslat všechny ty lidi z vedení současné ČSSD a s nimi i KSČM do politického důchodu! I pro nejbližší budoucnost platí, že bez skutečné levice budoucnost není možná. Jen ta levice na současnost musí reagovat a přizpůsobit se ji. Proto nazrála doba sjednocení levice na zcela nové, modernější platformě a pod novým názvem i logem, či praporem! Nic není souřčasným vedením levicových partají tak vzdálenějšího, než tato jednoduchá myšlenka! Proto na smetiště s nimi a s novými lídry budujme Novou levici!!!

Jiří Volný st.

Dnes jsem shlédl tiskovou konferenci vedení poslaneckého klubu ČSSD. Paní Valachová laskavě sledovala projev ministra ničeho, pana Chvojky. Jsem rád, že se inkluze v poslaneckém klubu ČSSD evidentně daří.