Jiří Paroubek: 365. vážné varování v průzkumu

logo čssd
9.8.2017 14:14
Komu jinému, nežli sociální demokracii? Je to přesně tak. Časopis Týden si nechal zpracovat agenturou pro výzkum veřejného mínění Médea research, která rovněž patří do skupiny mediálního magnáta Soukupa v měsíci červenci průzkum veřejného mínění, ze kterého vyplývá několik tendencí.

Odmyslím přitom to, co pravidelně připomínám, tedy, že prázdninové průzkumy nejsou obvykle zrovna těmi nejreprezentativnějšími. Na druhé straně jsem se sám přesvědčil před sněmovními volbami v roce 2010, že Médea research měla dobrou pracovní metodu, která realisticky dokázala ocenit pozice jednotlivých kandidujících volebních stran.

Podle jejich posledního, červencového průzkumu, který byl zveřejněn jako jakási dekorace v časopisu Týden, by hnutí ANO ve volbách v červenci získalo 33,3 % hlasů, druhá ČSSD 10,9 % a třetí ODS 9,5%. V průzkumu byla ještě zahrnuta tehdy aktuální předvolební aliance KDU – ČSL a STAN s 9,1 % odhadovaných hlasů. KSČM by podle průzkumů získala 8,5 % (to je jako obvykle podceněné číslo, neboť komunističtí voliči často neradi sdělují, že svou stranu budou volit), dále Okamurova SPD 7,4 % a TOP 09 6,9 %. Do sněmovny by se podle průzkumů dostali ještě Piráti s 6 %. Takže shrňme si některé základní tendence, které se, konec konců, projevují i v jiných průzkumech z předchozí doby:

1. spíše se posiluje volební pozice hnutí ANO, které by nejen podle tohoto průzkumu mohlo získat zhruba třetinu odevzdaných hlasů. Dá se říci, že hnutí ANO postupuje v posledních týdnech bez nějakých velkých výkyvů ve své politice. Ministr financí Pilný působí uklidňujícím dojmem rozvážného hospodáře a Andrej Babiš se věnuje rozdávání koblih a rozsévání moudrostí.

2. Sociální demokracie zřejmě dokázala zastavit propad volebních preferencí, takže nyní už nezadržitelně nesměřuje pod 10 %, ale nedokáže ani zvednout z dosavadního dna výrazněji své preference. Zdá se, že tím správným lékem na nastalou vážnou situaci nejsou výkřiky lídrů o příštím volebním vítězství ČSSD a případně ani zatím blíže nespecifikované politické šamanství nového slovenského volebního manažera, ale změny programu a politického přístupu, ke kterým zatím nedochází.

3. KDU – ČSL se může vcelku spolehnout na svou prakticky stabilní voličskou základnu v rozsahu 6 – 8 %. A zatím zcela mimo realitu jsou výkřiky lídrů Starostů a jejich miliardářského spasitele o 10 a více procentech získaných ve volbách a o vládní spoluúčasti. Prostě tato strana není pro samostatnou akci na celostátní úrovni dostatečně politicky vyprofilovaná a pokud nedojde k nějaké senzační změně v jejím přístupu a bude předkládat pouze vlažný programový nápojový koktejl, ve volbách shoří.

4. Troufám si tvrdit, že komunisté budou mít více hlasů, nežli dává tento průzkum. Zatím všechny další průzkumy veřejného mínění jim dávají lepší výsledek a nic nenasvědčuje tomu, že by udělali nějaké hrubé chyby, které by je stály de facto třetinu voličů z jejich potenciálu, který bych odhadl na 12 – 13 %. Na tom nic nemění ani konstatování, že komunisté jsou zatím téměř neviditelní. Ale to jsou na parlamentní a mediální úrovni prakticky před každými volbami.

5. Výsledek Okamurovců v tomto průzkumu a konec konců i v jiných průzkumech, který jim dává slušnou možnost být v příští sněmovně, mě osobně nepřekvapuje. Pan Okamura je velmi zdatný populista, který umí vyhmátnout vždy takové téma, které osloví významnou, i když minoritní, část české veřejnosti.

6. Pokud jde o Piráty, je to již několikátý průzkum rozdílných agentur, který jim dává možnost dostat se do příští sněmovny. Prostě část české veřejnosti, podobně, jako tomu bylo v jisté době v sousedním Německu, hledá nové spasitele, tentokrát v Pirátech, aby již v příštím volebním termínu volila někoho úplně jiného.

Zejména pro sociální demokracii by měly být výsledky tohoto průzkumu velmi silným důvodem k zamyšlení. Volební štáb strany se zřejmě snaží o reformulaci konceptu pro vedení volební kampaně v říjnu t.r. Podle mého názoru by se strana měla soustředit na 3 – 4 programové cíle, které by se ukázaly z pečlivých průzkumů provedených ve focus groups mezi levicovými voliči jako nejperspektivnější. Již před dlouhým časem jsem uvedl zhruba asi 15 takových témat, ze kterých by se mohl výběr provést. Možná, že nastala chvíle i na změnu způsobu komunikace s veřejností, ale samozřejmě to vše by bylo třeba provést se současnou sestavou vrcholných politiků sociální demokracie, z nichž řada ztratila politickou brizanci.

V průzkumu veřejného mínění pro Týden byly také zveřejněny výsledky uskutečněné agenturou Médea, pokud jde o prezidentské volby. Podle očekávání vede v pelotonu uchazečů Miloš Zeman s velmi solidními 40,6 % podpory. Na druhém místě je akademik Drahoš s 19,8 % a třetí je sázkař a textař Horáček s 13,8 %. Do prezidentské volby však zbývá ještě poměrně hodně času, ale pokud se nezačnou sbližovat volební preference dvou předních kandidátů, tedy jinak řečeno pokud Zemanovi nezačne padat politická podpora veřejnosti dramaticky, má velkou šanci na znovuzvolení.

Ale i tak je potřeba ocenit solidní výsledek pana Drahoše v tomto průzkumu. Miloš Zeman by v příštích týdnech a měsících měl přestat dělat hrubé chyby, jako byla např. jednostranná podpora A. Babiše v průběhu květnové vládní krize a měl by se dále věnovat návštěvám regionů, jak to dělá dosud. Jeho kritici z dohlížecího úřadu s podivným a nezapamatovatelným názvem, kteří se snaží svázat jeho výjezdy do regionů do svěrací kazajky volebních výdajů, to všechno přehánějí.

Tak např. ve Spojených státech nebo ve Francii či v jiné demokratické zemi by těžko někoho napadlo, že by prezident nebo obecně hlava výkonné moci státu, měl jaksi postávat ve vlastní volební kampani stranou. Zkrátka jen proto, že je prezident. To je samozřejmě nesmysl. Je dobře, že si Zeman z takových podivných výkladů úředníků podivného úřadu vcelku nic nedělá.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.