Jiri Paroubek: Babiš vydán světské spravedlnosti

proc mě nikdo babiš
7.9.2017 12:49
Po dlouhé, bouřlivé a místy nechutné parlamentní debatě vydala poslanecká sněmovna k trestnímu stíhání předsedu hnutí ANO a nedávného ministra financí a místopředsedu vlády Andreje Babiše.

Samozřejmě, že útok konkurenčních stran vůči Babišovi a hnutí ANO, kteří jsou hlavními favority sněmovních voleb za šest týdnů, se dal očekávat. Byl to útok opravdu frontální a útok tak masivní, že musel budit zejména u lidí, kteří nejsou zaujatí vůči A. Babišovi (já patřím k těm lidem zaujatým, přiznávám se) sympatie. Je otázka, zda se tyto sympatie přetaví v podporu hnutí ANO ve volbách. A obávám se, že tomu tak opravdu může být.

Ve večerních událostech se místopředseda hnutí ANO Faltýnek bránil, na rozdíl od emotivního Babiše z projevu v poslanecké sněmovně, velmi obratně. Vypadal mnohem důvěryhodněji při zvládání argumentů nežli jeho hlavní oponentka Miroslava Němcová z ODS. Prostě zatím to na nějaký velký propadák hlasů pro hnutí ANO moc nevypadá.

A pokud se politické strany konkurující hnutí ANO soustředí v předvolební kampani jen na kauzu Čapí hnízdo, má Babiš vyhráno. Silné kořalky totiž otupují chuť. A stejně tak to může být s dopadem této kauzy na volební preference stran. Pokud A. Babiše jeho tým udrží v klidu, což se ovšem včera nepodařilo, bude to pro něj dobré. Pokud bude pokračovat včerejším rozčileným stylem i v dalších týdnech, může ztrácet. A pokud bude opakovat svou mantru, že "tradiční strany se spikly, aby mě dostaly z politiky", významná část voličů tomu bude věřit.

Zkrátka i další politické strany by měly udržet předvolební debatu ve věcné rovině. Anebo budou ztrácet ve prospěch nových či nově se tvářících subjektů typu Starostů, Realistů, Zelených, Pirátů a dalších. A je otázkou, k čemu by byla dobrá další fragmentace politického spektra ve sněmovně.

Odpovím jasně, tím by se otevřela cesta k jednobarevné menšinové vládě A. Babiše dokořán anebo k menšinové vládě ANO řízené nepřímo A. Babišem a s nastrčeným politikem hnutí ANO v čele a s podporou komunistů a okamurovců v poslanecké sněmovně. Konec konců, i v sousedním Polsku šéf vládní strany Právo a spravedlnost Kaczyński není předsedou vlády, ale je jednoznačně nejmocnějším mužem země, který tahá za nitky v zákulisí vlády. Všechno v Polsku ve skutečnosti řídí on.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Předpokládám, že vláda hnutí ANO s podporou SPD a KSČM by byla pro A.Babiše a jeho spoluhnutíky velice problematická. SPD by žádalo referendum o vystoupení z EU a komunisté referendum o vystoupení z NATO, tedy kromě jiného. Vůbec si ani nedovedu představit zuřivost reakce Západu na případnou koaliční smlouvu s takovými body. Spíše tuto možnost využije předseda Babiš k nátlaku na jiné potenciální koaliční spojence, tedy KDU-ČSL, ČSSD nebo ODS. Z včerejší celodenní relace na ČT24 vyplynuly, kromě tradičního politického folklóru, také některé, alespoň pro mne, zajímavé skutečnosti. Například JUDr.Múka uvedl, že soud bude zajímat skutečná angažovanost bývalých akcionářů a.s. Čapí hnízdo, tedy některých dětí a příbuzných Adreje Babiše. Pokud si tito vzali projekt za své a věnovali mu spoustu času a práce, potom může být A.B z obliga, jinak má problém. Je zajímavé, že tuto otázku zatím nikdo ani nepoložil a ani nezodpověděl.

novotny

Jak se liší volební program ČSSD a ANO v sociální oblasti? Myslím, že ANO má dobře promyšlené, jak prakticky zvyšovat platy a snižovat daně, ČSSD o tom mluví jen teoreticky. Pokud ANO něco voličům slíbilo, vždy to splnili. Není to ideální koaliční partner pro ČSSD? Proč o tom ČSSD vůbec neuvažuje a neskončí nesmyslnou válku (kterou sami začali) proti Andreji Babišovi a potažmo i proti prezidentovi?