Jiří Paroubek: Bouře ve sklenici vody ve vládě

obrazek
24.1.2014 16:28
Politické novátorství nové koalice je bezhraničné. První kvaziproblém, který se objevil ještě před vznikem vlády, ukazuje, jak si hlavní hráči budoucí vlády představují vzájemnou komunikaci. Ne se sejít u kávy nebo u piva anebo si alespoň zatelefonovat a vyřešit si to, ale pěkně to prádélko (a ještě ani ne špinavé) přeprat veřejně. Jako pradleny na potoce nad vesnicí. Ještě to jako kluk pamatuji.

A. Babiš má jednoznačně pravdu, pokud říká, že je jeho věcí a věcí každého ministra, koho si vybere za svého náměstka. Do toho mu nemá kdokoliv co kecat. Ani premiér, prezident či ředitel zeměkoule. Platí totiž kompetenční zákon.

Jiná věc je, a v tom mají naopak pravdu oba jeho koaliční partneři, že vláda je koaliční a ve vedení ministerstva by měli být zastoupeni i koaliční partneři. Je přece v zájmu každého člena vlády, aby koaliční partneři spolu komunikovali a měli k sobě důvěru. Varující je praxe první československé republiky, kdy byla jednotlivá ministerstva spravována ministry - politickými figurami velmi autonomně. Jakoby mimoběžně. Další koaliční politické strany nemohly do ministerstva spravovaného partnerskou stranou strkat nos. Byli to pašaliky jiné koaliční strany.

Každý ministr by měl dostat od dalších koaličních stran několik personálních nabídek a z nich si vybrat náměstky. Blábolení Andreje Babiše o tom, že chce na "své" ministerstvo odborníky, je komické. On přeci také většině agend ministerstva financí vůbec nerozumí. To je vidět na jednom z jeho řady úletů, když vážně tvrdil, že u ČNB se "fláká" na účtech nějakých 300 miliard korun.

A on bezelstně tvrdil, že o tuto částku je možné snížit státní dluh, který dosahuje k ultimu 1,7 bilionu korun. No, ono se přitom jedná o běžné zůstatky na účtech organizací státu. A sebrat jim je, potrestat je za to, že dobře hospodaří, by znamenalo ponořit tyto subjekty do chaosu a ke zničení.

Jinak řečeno, pan Babiš sám není odborník na finance. Je tedy chvályhodné, když to požaduje po jiných.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: ANO 2011, ČSSD, KDU-ČSL

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Souhlas, nemám připomínky, jen doplnění.

Obávám se (opakuji: obávám se) však, že natolik financím rozumí, aby nepřipustil náměstka "pro daně", který by v souladu se záměry ČSSD usilovat o ZVÝŠENÍ KORPORÁTNÍCH DANÍ.