Jiří Paroubek: Cesta ke zlepšení pozice ČSSD

cssd logo karta
11.3.2020 14:52
Výjimečné výsledky průzkumů veřejného mínění agentury CVVM většinou dávají ČSSD do pozice strany, která je bezpečně mimo pásmo „sestupu“ ohraničené 5% volebního výsledku. Je to setrvale prakticky jediná agentura, která takto pozici ČSSD hodnotí. Je to krátce řečeno šídítko.

Mnohem blíže skutečné pozici ČSSD jsou průzkumy agentur Kantar CZ a STEM. Poslední průzkum agentury STEM uvádí, že by ČSSD získala v případě, že by volby do sněmovny proběhly v lednu t. r. 5,5% hlasů. Co je však vážnější, to je, že ČSSD od voleb do Poslanecké sněmovny na podzim roku 2017 podle průzkumu STEM ztrácí voliče. Co je však ještě vážnější, je další zjištění STEM, podle kterého má „poměrně silný vztah ke straně“ (ČSSD) jen 32% (!) respondentů. To je velmi vážný signál. Žádná další parlamentní strana nemá tak nízký podíl potenciálních jistých  voličů jako ČSSD. Z toho plyne, že reálný volební výsledek ČSSD by za určitých okolností mohl být hluboko pod 5%. Těmi „okolnostmi“ můžou být např. skandál někoho z ministrů, seriál významných politických chyb apod. 

Agentura Kantar CZ, která zveřejnila výsledky svého průzkumu za únor 2020 v těchto dnech, uvádí, že ČSSD by mohla ve volbách do sněmovny získat, pokud by proběhly v únoru, rovněž 5,5% hlasů, jako v případě agentury STEM. Co je však ještě vážnější nežli tato hra malých čísel, je to, že podle agentury Kantar CZ jen 53% voličů ČSSD nezvažuje volbu žádné jiné politické strany. Jen tak pro zajímavost. U KSČM je to 86% "nejvěrnějších"  a u hnutí ANO 74%. Z obou průzkumů vyplývá, že pevné voličské jádro ČSSD je prostě slabé, slabší než kdykoliv v minulosti. A zřejmě stále oslabuje. Plných 47% těch, kteří se deklarují jako voliči sociální demokracie, zvažuje volbu jiných stran.

Jaké jsou možnosti? Sociální demokracie musí udělat vše pro to, aby se podíl těch, kteří jsou pevně přesvědčeni o její volbě, podstatně zvýšil. Z průzkumu agentury Kantar CZ vyplývá, že pokud jde o voliče hnutí ANO, tak 26% z nich zvažuje volbu ještě jiné politické strany. A jistá významná část z nich, podle grafického znázornění zhruba pětina, zvažuje volbu ČSSD. Potenciál bývalých voličů ČSSD, dnes deklarujících podporu hnutí ANO je ovšem ještě větší. Nicméně vycházejme z toho, že za určitých okolností by se mohla zhruba 2% přesunout k ČSSD z kádru  současných voličů hnutí ANO. Jak se zdá, zhruba 1% by se mohlo přesunout také od Pirátů. Jen tak mimochodem, „pevní voliči“ tvoří jen 46% voličů Pirátské strany. Z toho plyne, že 54% deklarovaných voličů Pirátů, by mohlo za určitých okolností volit někoho jiného, nějakou jinou politickou stranu. Sociální demokracie by se měla zaměřit zejména na tyto voliče. Tedy na nynější voliče hnutí ANO a Pirátů. Jde o to, najít  nástroje k přesvědčení  části voličů,  bývalých voličů ČSSD, k návratu k této straně.

Jiří Paroubek

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

Opravdu úsměvný článek {#emotions_dlg.cool} ČSSD není pomoci. Ostatně, není to sice zrovna košer, ale kdo je při řešení současné koronovirové krize lépe vidět? Babiš nebo Hamáček, byť se ten druhý snaží dostat do čela krizového štábu. P.S. A ani to mu nevyšlo, protože Babiš vložil rovnítko mezi vládu a krizový štáb...{#emotions_dlg.smile}

Jiří Volný st.

{#emotions_dlg.cool}

Jiří Volný st.

Sociální demokracii rozhodně prospěje pobyt mimo parlamentní lavice. Je mnoho neparlamentních stran, které se znovu a znovu pouští do Don Quijotovského úsilí uspět ve volbách do PS. Po vypadnutí z PS se oddělí zrno od plev, mnoho kariéristů změní stranický dres. Obecně platí: "Co tě nezabije, to tě posílí"!

Výsledky euro-voleb nenaznačují, že by ČSSD byla schopna se probojovat do PS. A nabízet Marijánku zdarma na odlákání voličů Pirátů je velmi úsměvné.