Jiří Paroubek: Chovanec by měl mlčet

chovanec zbran
14.8.2019 12:56
Bývalý první místopředseda a ministr vnitra za ČSSD v bývalé Sobotkově vládě a nynější předseda sociální demokracie Plzeňského kraje, Chovanec, poskytl rozhovor XTV. Nic proti tomu, když někdo poskytuje rozhovory. Měl by ale být soudný. Musí počítat s tím, že rozhovor, pokud je s poněkud negativním nábojem vůči vládní účasti ČSSD, budou protibabišovská i další média mocně propírat.

To, co M. Chovanec říká v rozhovoru s Xaverem Veselým na adresu politiky současného vedení ČSSD, není pro mě nic nového. Všechny tyto výhrady jsem se jemným způsobem snažil sdělovat prostřednictvím serveru Vaše věc i vysokým funkcionářům ČSSD jeste před volbami do EP. „Zavraždění“ vlastního ministra pár týdnů a dnů před volbami je opravdu kolosální politická chyba. A jsou pod ni podepsáni především místopředseda Onderka a poslanec Dolínek, který neustále plní jakousi asistentskou funkci bývalého europoslance Pocheho. Ten se snaží tahat za nitky v pražské organizaci ČSSD, kterou se svými kompaňony politicky naprosto zničil.

Ale pokud Chovanec kritizuje Hamáčka a spol. za jejich chyby (chybou Hamáčka bylo, že chybám svých kolegů nezabránil anebo se od nich alespoň nedistancoval), řekněme si upřímně, že toto vedení sice dostalo stranu až k volebnímu výsledku 4%, ale ono zrovna nejlepší výslužku v podobě pozice strany od Sobotkova a Chovancova vedení nedostalo. Tito dva borci dovedli stranu z pozice druhdy nejsilnější strany v zemi do pozice politického komparzu. Pokud dnes Chovanec říká, že strana měla být v opozici a nezúčastnit se Babišovy vlády, tak se schopností velké části poslanců za ČSSD, které osobně vybíral Sobotka, by na tom byla možná ještě hůře.

J. Hamáček určitě není rozený lídr strany, má řadu nedostatků, ale srovnám – li jej ve funkci ministra vnitra s Chovancem, jeho obraz je podstatně lepší. Patří k nejlepším ministrům současné vlády. Chová se důstojně, v jeho resortu nejsou problémy s podřízenými a nemá konflikt, pokud jde o jeho složitý resort, ani s opozicí a ani s velkým koaličním partnerem. Jako ministr není tedy Hamáček vůbec špatný. To je potřeba zmínit. A pokud jej mám srovnat s jeho předchůdcem, v resortu se neobjevují podivné figury bez kvalifikace, jako byl například pan Růžička ze společnosti Bison & Rose…

Také o rozvědce ministerstva vnitra se dnes nespekuluje, co se v ní vlastně děje. Věřím, že vyšetřování toho, co se v ní dělo v nedávné minulosti, bude brzo objektivně dokončeno. Prostě Hamáček má řadu nedostatků, není lídrem, ale z toho materiálu, který je ve straně k dispozici je nejlepší. Jakákoliv změna v čele strany v tuto chvíli by nedávala velký smysl. Spíše by měl M. Chovanec uklidnit svého stranického kolegu hejtmana Bernarda, jehož zálibou je navštěvovat protivládní akce „Milionu chvilek“, kde se cítí jako ryba ve vodě. Když už se dopuštěním osudu a tehdejšího ministra Chovance stal Bernard hejtmanem za stranu socialistického typu, je to smutné vysvědčení personální práce. Pan Bernard, pokud bude chtít dělat ještě v budoucnu politiku, se nejspíše stane oporou nějakého pravostředového politického uskupení, kam názorově skutečně patří.

A pokud jde o setkávání se Chovance se Sobotkou, mají na to samozřejmě právo. Měli by ale podstatnou část svých příštích setkání věnovat tomu, co vlastně všechno udělali špatně, že se strana pod jejich vedením ponořila až do současné bažiny, v níž se topí. A prosím, nesvádějte svou neschopnost na Babiše… Ten ji jen dovedně využil.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

Víte pane Paroubku, rozumím vaší kritice pánů Sobotky, ba i Chovance, nerozumím ovšem Vaší podpoře pana Hamáčka a divím se Vašemu mlčení stran pana Foldyny. Poslední jmenovaný sice rovněž není rozený vůdce, svými veřejnými postoji je ovšem tím skutečným sociálním demokratem, kterého by stálo za to volit! 

Za zcela nepochopitelné považuji, že zcela opomíjíte fakt, na který poukázal JiB, tedy, že předseda české sociální demokracie je členm Aspen Institute. Předesílám, že v "Aspenu" není jediným členem z řad i vedoucích představitelů ČSSD. Je tedy pravdou, že tomuto celému "kindermanagamentu" současné ČSSD jen stěží záleží na zájmech naší země, spíše slepě papouškuje a za své bere zájmy cizí.

Projevuje se to rovněž v postojích vedení sociální demokracie a části jejich senátorů k "pseudokauzám", jimiž většinová média denně krmí veřejnost. Vedení ČSSD jen hledá záminku, aby svým odchodem z vlády shodila celou Babišovu vládu. Co si od toho slibuje je pro většinu obyvatel nepochopitelné. Nahrává to jen různým spekulacím. Jednou z nich může být snaha pánů Pocheho, Petříčka, Onderky, ba i paní Maláčové a dalších, včetně naoko se bránícího Hamáčka, ocitnout se na té "správné straně barikády" až se s podzimem rozhoří podle všeho připravovaná a mnoha zdroji předpovídaná nová "sametová revoluce".

Ne všichni lidé mají vymyté mozky. Také proto velice dobře vědí, že za současné situace je ČSSD prostě nevolitelnou stranou.

JiB

Pane Kameníku,

obávám se, že ČSSD za současného personálního složení už není pomoci a případnou Vámi navrhovanou změnu kurzu by ji už stejně nikdo nevěřil. S lidmi jako Poche, Petříček, Dienstbier apod. je dnes pro běžného občana naprosto nedůvěryhodná. Což je na jednu stranu škoda (kdo po příštích volbách bude v parlamentu a vládě hájit zájmy běžných občanů když kromě skomírajících komunistů v něm budou už jen samé pravicové partaje) a na stranu druhou s jejich Inklusí a podlézání Bruselu aj. už to žádná škoda nebude.

Pane Paroubku,

co se týče pana Hamáčka, tak zde bych si dovolil upozornit na skutečnost, že pan Hamáček je členem Aspen-institute, což znamená, že je exponentem amerického Deep state u nás. Takže to, že on ve svém resortu nečelí žádným průšvihům, může mít poněkud jiné příčiny... Přičemž od členů této organizace se tak nějak automaticky očekává, že v klíčových momentech budou loajální, ovšem nikoli k zájmům ČR, takže za mně děkuji nechci.

kameník

S obsahem článku v zásadě souhlasím. Bohužel prakticky léta se v téměř každém článku a v tomto také objevuje v nějaké podobě mylný názor p. Paroubka, že ČSSD by na tom byla podstatně lépe, kdyby zvolila jinou formu prezentace směrem na venek. Ne, mýlíte se. I kdyby si členové vedení nesdělovali názory přes media, nehádali se a nemydlili si navzájem schody, tak ani voliči ČSSD bývalí ani ti možní budoucí by tuto stranu stejně nevolili. Pro nás, voliče, totiž rozhoduje nikoliv forma, nýbrž obsah. Tedy to, co ČSSD pro občany dělá či spíše nedělá.

Proto ČSSD radím: Zapomeňte na podporu škodlivých neziskovek, zapomeňte na podporu nepřizpůsobivých vůči většině, zapomeňte na podporu šílených projektů, dejte v mediích najevo nahlas své jasné NE multikulturalismu a dovozu ekonomických uprchlíků do Evropy a budete mít rázem tolik voličů, že "nebudete vědět, co s nimi". A pánové Sobotka s Chovancem si klidně budou moci říkat co chtějí, neboť voliči budou naslouchat ČSSD a nikoliv jim.

Myslím si ale, že ti, kteří by změnu kurzu měli uskutečnit, nebudou ochotni reagovat a ČSSD je tak fakticky nebožtíkem, jen si to stále nepřipouští.