Jiří Paroubek: Co ještě stačí k posouzení vládní nekompetentnosti?

obrazek
1.8.2013 14:20
V posledních třech letech, po nástupu pravicové vlády, jsem se několikrát ve sněmovně věnoval také problematice Státní opery a tedy i Národního divadla. Kritizoval jsem zejména postupy bývalého ministra kultury Bessera (TOP 09), muže nemajícího vůbec žádné zkušenosti z oblasti kultury. Ten před dvěma a půl lety odvolal kompetentního šéfa Státní opery Radima Dolanského, člověka s vizí rozvoje této specifické operní scény.

O odvolání šéfa Státní opery Dolanského jsem v březnu 2011 napsal článek Duch "rudého dědy" se vznáší nad státní operou.

Podobně jako kdysi „rudý děda", profesor Zdeněk Nejedlý, který sloučil po únoru 1948 organizačně Národní divadlo a tehdejší Divadlo 5. května (někdejší německou a nynější Státní operu) do jednoho celku, provedl tuto operaci i pravicový ministr Besser. „Rudý děda“, jakkoliv názorově perverzní, na rozdíl od Bessera kultuře rozuměl. Po panu Besserovi přišla do čela resortu kultury ministryně Hanáková, která vše dorazila, jak se zdálo do nejpokleslejšího možného bodu. Paní ministryně byla předtím starostkou Vizovic a v této obci, proslulé výtečnou ohnivou vodou, pořádala možná místní národopisné slavnosti. To jí možná šlo. Velké problémy české kultury - zbytnělé za sedm let pravicových vlád, zejména její obrovské podfinancování - přesahovaly její erudici a schopnosti.

Nynější ministr kultury Balvín plně navazuje na tuto nešťastnou sestupnou linii pitomosti, která shora drtí českou kulturu naprostou nekompetentností. Dnešním odvoláním generálního ředitele Národního divadla Buriana ministr kultury Balvín projevil neuvěřitelnou neschopnost, pokud jde o řízení resortu kultury. Pan Burian je uznávaný divadelník a výborný manažer. Na rozdíl od ministra vlády Zemanových přátel Balvína své věci rozumí a má vizi rozvoje Národního divadla.

Vyhodit ředitele první divadelní scény v zemi je nejen projevem obrovského diletantismu, ale také činem vrcholně protinárodním. Měsíc před zahájením divadelní sezóny destabilizovat vedení Národního divadla, to může opravdu jen hlupák. Pravičák Balvín jen navazuje na své nedávné diletantské předchůdce z pravicových vlád. Chce ten nebohý resort zřejmě úplně dorazit. Ponechávám přitom stranou nedávné publikovaný opravdu skvostný názor páně ministra Balvína, že možným zdrojem financí pro českou kulturu jsou údajně přebujelé sociální výdaje.

Kdyby nebylo jiného důvodu k nepodpoře Zemanovy vlády, tento jediný - bezdůvodné odvolání plně erudovaného generálního ředitele Národního divadla - by mně stačil k tomu, abych usiloval o to, aby ve své funkci co nejrychleji skončil nejen diletant Balvín, ale také celá Zemanova vláda.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.