Jiří Paroubek: Další zbytečný večer

vodnany minar
12.6.2019 13:30
Včera se podle mainstreamových českých médií uskutečnily demonstrace proti premiéru Babišovi a ministryni spravedlnosti Benešové údajně na více než třech stech místech v republice. Organizátorům těchto akcí, možná bychom mohli říci hnutí pod názvem Milion chvilek, možná trochu zchladila hlavu informace z průzkumu veřejného mínění o tom, že podstatná část veřejnosti se o jejich aktivity vůbec nezajímá, nebo se s nimi ztotožňuje jen málo anebo je dokonce proti nim.

Jednoznačnou podporu protesty mají podle zveřejněného průzkumu u zhruba 30% lidí. To není málo, ale není to ani moc. Respektive není to tolik, aby to vedlo k pádu vlády. Prezident ostatně premiéra podle očekávání podpořil a to vytváří situaci, která povede spíše k útlumu tohoto hnutí, nežli k jeho rozvoji. A to i přesto, že se za týden na Letenské pláni sejdou možná dvě či tři stovky tisíc lidí na velké protivládní demonstraci. Když jsem viděl na letmých záběrech televize některá hesla demonstrantů, trochu jsem se podivil. Psát v souvislosti se Zemanem a Babišem o diktatuře může opravdu jen nesoudný člověk. Mluvit o vládě hnutí ANO jako o vládě „jedné strany“ a o potřebě jejího ukončení coby totalitní moci je další hloupost.

Ostatní politické strany, mám na mysli spíše ty tradiční, se o podporu veřejnosti připravily v zásadě samy svou neschopností. Neschopností reflektovat společenský vývoj, hledat pružná řešení a zejména osobnosti, které budou přijatelné pro veřejnost více nežli současný hlavní predátor české politiky, A.Babiš. Řada lidí se totiž na A. Babiše dívá podobně jako já. Předseda hnutí ANO, vlastně majitel této politické strany, mediální magnát ovládající zhruba polovinu českého mediálního trhu a mocný vládce jednoho ze dvou největších koncernů v zemi, A. Babiš, je přímo v obludném střetu zájmů. Ale je tady, vládne a ve vládnutí si nevede špatně. Představa, že by jej mohl v tuto chvíli vystřídat někdo z šéfů opozičních stran mě v zásadě děsí. To by si tato země opravdu nezasloužila.

Ostatně své umění vládnout měla možnost česká pravice prokázat v letech 2007 – 2013. A co dokázala? Dokázala zemi přivést k hospodářskému poklesu a to i v situaci, kdy po hospodářské krizi v letech 2008 a 2009 již naprostá většina evropských ekonomik rostla (polská ekonomika rostla i v roce 2009, kdy česká ekonomika skončila schodkem téměř čtvrt bilionu korun). Česká pravice si dokázala vyrobit dokonce svou vlastní malou recesi v letech 2011 – 2013. Utlumila hospodářství země nešťastnými rozpočtovými škrty, což vedlo jako k vedlejšímu produktu také k poklesu životní úrovně občanů. A tito lidé by chtěli vládnout. Protagonisté dnešní snahy české pravice o změnu vlády, protože o nic jiného ve skutečnosti nejde, zažívají přiliš dlouhé čekání na moc. Z lidského hlediska to chápu, ale politicky to nedává smysl. Nelze měnit vládu a ještě k tomu úspěšnou vládu po necelých dvou letech, která proběhla od voleb.

I já si myslím, že by bylo nejlepší, aby A. Babiš ve funkci premiéra skončil a předal řízení vlády některému ze svých kompetentních ministrů. Ať už to bude Brabec, Havlíček anebo Schillerová. Ale demonstrovat za tuto změnu nepůjdu. Právě proto, že si uvědomuji, co všechno strany české pravice dokázaly za svých vlád pokazit a jak jsou personálně nepřipravené na situaci, kdy by měly vládnout. Kromě toho vláda dělá rozumnou hospodářskou politiku a také v sociální oblasti dokáže pracovat na velmi dobré úrovni.

K návrhu auditu EU se jistě firma Agrofert vyjádří a jistě její závažné argumenty budou revizory EU zváženy. Uvidíme, jaké bude znění auditu EU k střetu zájmů A. Babiše a dotacím pro Agrofert z fondů EU nakonec. Nechme se překvapit.

Jiří Paroubek

 

Foto: Ve Vodňanech, rodišti protagonisty Milionu chvilek Mikuláše Mináře, byla účast nevelká. (zdroj: TVSeznam)

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Otázka zni:"Kde má Milión chvilek slabinu?" Zjevně se snaží napodobit scénář z listopadu 1989, až na jednu podstatnou věc, které se vyhýbají jako čert kříži. Ta věc se jmenuje svobodné volby. Proč nežádají předčasné volby, proč si to nechtějí rozdat s A.Babišem na tomto poli? Holedbají se obrovskou podporou a to by byl logický požadavek, namísto hlouposti, že se má A.Babiš, respektive jeho svěřenecký fond, zbavit médií. Asi nikdy neslyšeli o stranickém tisku, mimochodem sami také rozdávají své "stranické" materiály.

paysan

Pane, Babiš je hnutí ANO a hnutí ANO je Babiš. To je snad známo každému. Odstranění Babiše proto znemená rezignaci na současnou vládní politiku s jejími chybami, ale i mnoha přednostmi, mezi které na prvním místě kladu postupná a promyšlená realizace vize rozvoje republiky (viz nedávno publikovaný rozhovor s novým ministrem průmyslu). Které vlády před Babišovou tohle dokázaly? Tak či onak je Babišova vláda vládou úspěšnou a pokud je pravda, o které si v Praze už i vrabci cvrdlikají, že ČSSD vážně uvažuje, že tuto vládu pomůže shodit, potom to vypovídá jen a jen o hlouposti šéfů sociálních demokratů!