Jiří Paroubek: Hrdá a sebevědomá sociální demokracie

cssd logo
31.1.2018 11:53
Předsjezdová „debata“ v ČSSD začala. Úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec se v sobotu odpoledne objevil za prezidentem Zemanem na podiu v okamžiku, kdy prezident Zeman uvítal novináře i své příznivce v sále TOP hotelu Praha, když bylo jasné, že ho občané znovu zvolili prezidentem. Za prezidentem na pódiu se objevili kromě prezidentových nejbližších spolupracovníků a například mimořádně krásné Alex Mynářové také Tomio Okamura a Milan Chovanec .

Jan Hamáček se v komentáři pro ČT v této souvislosti vyjádřil, že představitel „hrdé a sebevědomé“ sociální demokracie by stát na jednom podiu s Tomiem Okamurou neměl.

To je jistě hezké předsevzetí, ale to je asi tak jako bych řekl, že by J.Hamáček neměl být ve vedení sněmovny s Tomiem Okamurou nebo jiným exponentem Okamurovy strany SPD. Je to prostě realita. ČSSD již není nejsilnější stranou v zemi. Realitou je, že ČSSD zdrcujícím způsobem prohrála volby do sněmovny, a že oba dva kandidáti na předsedu Chovanec i Hamáček byli součástí superneúpěšného vedení strany a že by z toho měli vyvodit jisté politické konsekvence.

Voliči, kteří v mnoha předchozích volbách volili strany tradiční levice, tedy ČSSD a komunisty, se rozptýlili při loňských volbách do mnoha dalších subjektů. Část z nich se stala voliči hnutí ANO, část dokonce voliči Pirátů a významná část se stala voliči Okamurovy SPD.

Často se mi v posledních týdnech stává, že mě někdo osloví přímo na ulici se slov: „Já jsem pod vaším vedením ČSSD volil a volil bych pod vaším vedením tuto stranu znova, ale teď jsem volil Okamuru.“ Samozřejmě i já jsem se mohl ušklíbat a klást takovému člověku nepříjemné otázky, ale tak to prostě je. I důvody, proč se tak stalo, jsou hlubší. Určitě spočívají mj. v porovnání rétorických schopností Okamury a současných lídrů ČSSD, ale také v porovnání některých programových priorit Okamury a ČSSD a schopnosti představitelů ČSSD a SPD tyto programové priority na veřejnosti prezentovat. Dnes sociální demokracie není ani hrdou, ani sebevědomou stranou. Po prezidentské volbě a před svým sjezdem na němž bude kandidovat do vedení strany 40-50 lidí je prostě strana atomizovaná a vlastně v troskách. Nikdy ve svých dějinách nebyla v takové kritické situaci. V nastalé situaci bohužel musí aspoň navenek ukazovat její lídři schopnost komunikovat s Okamurou, s konečným cílem obrat jej o voliče levice, kteří k němu ve volbách v říjnu 2017 přeběhli. Nic víc a nic míň.

Nechci sahat do svědomí M. Zemanovi, ale myslím, že vidí pakt, který s Okamurou učinil a který mu přivedl hlasy voličů SPD v prezidentské volbě, také velmi pragmaticky. Zkrátka, sociální demokracie dnes není ve stavu, kdy by se někdo z jejích lídrů měl pohoršovat nad ochotou jiného lídra dělat pragmatická rozhodnutí.

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

1rytir

Vidím to stejně, jako autor. Definice současné ČSSD jako hrdé a sebevědomé straně kulhá na obě nohy. Souihlasím i s tím, aby sociální demokraté vstoupili do vlády. Ministry by ovšem měli být nové osobnosti, ne ty, co nyní stranu reprezentují ve sněmovně. Ovšem. Ovšem je tady jeden veliký problém. Zatímco vstup do vlády s ANO by měl být přijat bez diskuse a bez hloupých resortních podmínek, je tu problém s postojem k trestně stíhanému premiérovi. Nemyslím si, že dosavadní nesmiřitelný přístup je rozumný a ani nedoufám, že setrvání na něm by někam ČSSD posunulo. Normálně myslící politici přece musí vidět a vědět, že ANO a A. Babiš jedno jsou! Jeden bez druhého prostě existovat nemůže a ani nebude! Snaha tímto způsobem ANO zbavit jeho hlavy je průhlednou a primitivní snahou hnutí ANO z politické mapy vymazat. Takže, je to na vás, milý sociální demokraté a jen tak mimochodem premiér v demisy toho vzhledem k EU zatím udělal víc, než B. Sobotka. Tak ho nechte ať se ukáže v delším časovém období. Jo a smířit se asi budete muset s tím, že pokud Babiš bude i díky vám premiérem, potom některé z dosavadních penězovodů vyschnou. Ale to je už o něčem jiném.