Jiří Paroubek: Hrozí Praze cross default a splacení všech jejích závazků v rozsahu cca 35 miliard korun najednou?

obrazek
5.12.2013 19:51
Pokud v sobotu skutečně dojde k zastavení výstavby tunelového komplexu Blanka, bude to největší ostuda Prahy za její novodobou historii a velmi nebezpečný signál pro věřitele hlavního města Prahy a potenciální investory. Věřitelé města mohou v nastalé situaci, kdy Praha vyjadřuje neschopnost zaplatit své závazky vůči Metrostavu v rozsahu cca dvě miliardy korun, požadovat zaplacení všech úvěrů a obligací okamžitě a najednou.

Jestliže totiž dojde na rozhodování smírčího soudu o tom, kdo má vlastně ve sporu Metrostavu a hlavního města pravdu, můžeme se se spuštěním provozu v tunelu Blanka v příštím roce klidně rozloučit. Velmi negativně se tak vlastně celá naše země zapíše do evropské historie, protože něco podobného se zatím nikde nestalo.

Odpovědnost pochopitelně nesou jak zástupci ODS, kteří vedli Prahu na začátku celého příběhu tunelu Blanka v roce 2007, tak i zástupci TOP 09, kteří vedou Prahu v posledních dvou letech. Velmi negativně se v celé věci zapíše do dějin hlavního města současný primátor Hudeček z TOP 09. Svůj díl odpovědnosti ale nese i ČSSD, která se na činnosti městských rad v tomto volebním období podílela.

Vůbec neumím pochopit, že se z původních přibližně 28 miliard korun včetně výkupu pozemků a inženýringu mohla cena komplexu navýšit na téměř 40 miliard korun, nebo dokonce přes tuto částku. Stejně tak mi není jasné, proč pražský magistrát pod vedením TOP 09 vyšel na veřejnost s údajnou neplatností smluv až nyní. Toto tvrzení vypadá velmi nevěrohodně. A je otázkou, zda vnitřní schvalovací procesy jsou něčím, co dodavatele stavebních prací má prvořadě zajímat.

Za skandál takto monumentálních rozměrů musí nést někdo politickou a trestněprávní odpovědnost. Navyšování cen stavebních prací musel někdo schvalovat. A musí být lehce dohledatelné, kdo a na základě jakých podkladů tak činil. Zatím to ale spíše vypadá, že partu vykuků na magistrátu vystřídala parta hejsků, kteří nevědí, co mají dělat. Díky nim je to nyní pro Prahu obrovská celoevropská ostuda.

To říkám s plným vědomím toho, že jsem po šest let mezi roky 1998 až 2004 na pražském magistrátě působil jako náměstek primátora odpovědný za finance. Nemohu to vůbec pochopit.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: ČSSD, ekonomika, ODS, Praha, TOP 09

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Předně bych chtěl ubezpečit, že sem nepřicházím s nějakým hodnocením,  pan ing. Paroubek zcela nepochybně zná celou problematiku, protože ve vysoké funkci na pražském magistrátu působil. Mám (aniž bych znal podrobnosti a historii celé té výstavby) pouze několik dojmů, které jsou hořké a trochu komické:

1/Hlavu si mohu ukroutit nad tím, že (pokud je to pravda) neexistuje smlouva, tak snad bylo možné (podle mne NUTNÉ) to zjistit již při předávání funkcí primátora. V historicky krátké době byly ty "předávačky" hned dvě. Můj osobní dojem je ten, že je prakticky nemožné, že by TAKOVOUTO investici magistrát řádně neprojednal. Proboha, tato gigantická akce se dnes a denně projednávala, tak jak šel čas. Byla ve všech bilancích, výkazech, hlášeních atd. atd., když to formulačně zjednoduším. Tak, kde je ten zakopaný pes?

2/Nemohu věřit svým očím a uším, že v této fázi se stavba ZASTAVÍ (kromě části v technologiích, kde je dodavatelm někdo jiný) a budou se platit desítky milionů měsíčně za "konzervování" a využití této komunikace se odsune?

3/Když myslím pouze na tyto dvě souvislosti (byly by jich jistě desítky) a k tomu si přidám další (byť z jiného šálku) neuvěřitelný příběh (dva policejní prezidenti), tak se Z TOHO VŠEHO TADY STÁVÁ PRAVÝ KOCOURKOV. Tečka. Nebo přijde něco do třetice? Už nyní se snad musejí chechtat i na Madagaskaru, ne?