Jiří Paroubek: Iluzionisté z Přísahy

šlachta ateo 2
26.8.2021 15:36
Nově ustavené hnutí Roberta Šlachty pod názvem Přísaha vede marketingově velmi profesionální (a ne levnou) volební kampaň.

Šlachta sám, který je jedinou viditelnou postavou svého hnutí, je pracovitý člověk s velkou kázní, který se už pár týdnů pohybuje prakticky po celém území státu a navštěvuje za pomoci horizontálních vazeb, které si udělal v Policii ČR, prakticky všechny větší obce v republice. Předpokládám, že do konce volební kampaně stihne objet všechny tzv. „dvojkové“ obce v Česku. To je dobrý výkon.

A také dobrý plán. Lidé v těchto obcích, pokud se tedy dozvědí, že k nim kandidát typu Šlachty přijíždí, reagují vždy pozitivně. A to i ti, kdo na setkání s ním nepůjdou. Budou v podvědomí nosit, že Šlachta je mezi obyčejnými lidmi jako doma.

Včerejší iDnes přinesl velmi pozitivní informaci o konferenci Přísahy, na níž Šlachta vystřelil z Aurory: zahájil tak svou oficiální volební kampaň.

A jak to v Česku je tradicí už v posledních nejméně jedenácti letech a čtyřech kampaních pro volby do sněmovny, vždy se objeví nějaký nový spasitel. Z těch dosavadních spasitelů se zatím dokázali recyklovat pro další volby jen A. Babiš a T. Okamura.

O Věcech veřejných, které přišly s podobným slovníkem, s jakým dnes přichází Šlachta (a dá se říci, že jejich řeči jsou podobné vyjadřování Okamury a Babiše z předchozích dvou kampaní).

Samozřejmě, že Andrej Babiš už těžko může recyklovat některá svá volební hesla z nedávné minulosti, např. o nemehlech a rozkrádání republiky, protože totéž se dá dnes říci o řadě nepodařených členů jeho hnutí. Ale má hesla jiná.

A tak máme v čele Přísahy člověka, který říká: „Jdeme zastavit rozkrádání této země“. A jak píše iDnes, Šlachta …"slíbil Česko, kde platí jeden rovný metr a spravedlnost pro všechny“.

Je to vlastně stále stejný příběh. Ti, kteří se chtějí nově prosadit do politiky, oblafnout naivní voliče,  vždy říkají podobné věty.

 V této souvislosti připomenu dvě vyjádření někdejšího španělského fašistického diktátora Franca. Ten často veřejně řikal: „Španělé mají už dost politiky a politiků“. Anebo: „Našeho hnutí by se měli bát pouze ti, kdo žiji z politiky“. Takže stále stejné variace na totéž téma,  nic nového pod sluncem. Všichni, kdo jsou nyní v politice, jsou lumpové, syčáci, šibalové a já to přicházím zachránit...

Současně ve svém příhovoru k členům svého hnutí na konferenci  už Šlachta pasoval Přísahu do pozice budoucí parlamentní strany. A to na základě jednoho jediného tendenčního průzkumu jediné agentury Kantar CZ pro ČT.

Jiné agentury tak štědré ve volebních preferencích ve vztahu k Šlachtově straně vesměs nejsou. 

Bývalý člen bankovní rady ČNB Řežábek, který je ekonomickým expertem hnutí, fantazíruje o 10% volebního výsledku Přísahy. No, stačí říct a Kantar CZ Řežábkovi jeho přání splní. 

A pak následuje obvyklá demagogie. Tentokrát v podání ekonomického experta hnutí: „Musí se zastavit plýtvání a vyhazování zbytečných peněz, abychom se měli jako Němci“. A to vše, aniž by řekl, jak toho dosáhnout. Tedy krásný výkřik, se kterým musí každý souhlasit, ale bez jakékoliv vazby na realitu. A zejména na prostředky, jak toho dosáhnout. 

A jiný borec naopak, když už mluvíme o plýtvání a vyhazování peněz, někdejší neúspěšný prezidentský kandidát Hynek se na Šlachtově jamboree dožadoval, abychom bezpodmínečně jako stát dávali 2% z HDP na obranu. No, co by jiného měl také jako šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu říkat, že? No, ale půjdou - li další zbytečné desítky miliard na navýšení vojenského rozpočtu státu, nebudeme se přeci mít brzo tak, jako Němci anebo obecně Západoevropané.

A Šlachta se skromností sobě vlastní na jiném místě prohlásil, že si: „…umí představit, že bude ministrem vnitra“. Ale jinak nám Šlachta pěkně mlží. Nejen, že postrádá konzistentní program (on vlastně nemá žádný program), ale on vlastně ani neříká, s kým po volbách chce jít. Koho vlastně chce po volbách za premiéra. Zda představitele pravice anebo někoho z hnutí ANO. 

Obě dvě pravicové koalice mají v souhrnu pět politických stran. A toto by tedy byla strana šestá. A to, že by se to mohlo stát. Tedy, že by Šlachta podpořil vznik vlády pravice, není vyloučené. Pokud řekl, že nebude ve vládě s trestně stíhanou osobou, tak už mnohé naznačil.

Zkrátka, Přísaha má zcela nejasný program. Zcela neznámí lidé jsou také v čele jejích kandidáte. O těchto lidech česká veřejnost nic neví a oni se skrývají  za širokými zády R. Šlachty. Ten proslul v červnu 2013 tím, že vlastně ukončil nemožnou vládu Petra Nečase. Toho, že Nečasova vláda tehdy padla, jsem pochopitelně neželel. Ale já dávám přednost legitimnímu, parlamentnímu řešení problému s neschopnou vládou. Řeknu to prostě,  svrhávat vlády v demokracii by měly jen parlamentní většiny. A to Šlachta s Bradáčovou v červnu 2013 nebyli. Od té doby v sítích orgánů činných v trestním řízení vlastně uvízla, při následném hledání nitek a dalších nitek policií, jen J. Nagyová, někdejší osobní přítelkyně a nyní manželka expremiéra P. Nečase. A tak z této veleostudné akce pro stát vlastně zůstalo jen u toho, že tu a tam trapně předvolávají Nagyovou – Nečasovou spolu s jejím manželem, k soudu. A jak se časem ukázalo, tak zřejmě největším prohřeškem Nagyové je to, že nezaplatila darovací daně z kabelek či podobných darů od příznivců ODS či lobbistů.

Pokud stejnou neúctu k právu, jakou projevil Šlachta tehdy, projeví i po svém nástupu na ministerstvo vnitra, které bych poté navrhoval přejmenovat na ministerstvo policie, máme se čeho obávat.

Musím se proto chtě nechtě vrátit k jednomu z výše uvedených výroků caudilla Franca: "Našeho hnutí by se měli bát pouze ti, kdo žijí z politiky".

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

opatovice328
Jen bych doplil tento svůj příspěvek, po cca 4 měsících se Přísaha ozvala a nabídla mi to, o co jsem je před 4 měsíci žádal, takže je vidět, že si Přísaha sleduje, co o nich kdo kde napíše.
Dona

Milí bratia Češi - Moravané - Slezané, u vás je to podobné ako u nás  :  nemáme koho voliť. Ani vy nemáte dobrý výber strán.

Bude to asi tým, že sme si nevychovali osobnosti - preto platí, že máme takú vládu a také politické strany, aké si zaslúžime, akí sme aj my voliči. Zrkadlo neklame.

Mali by sme sa predovšetkým zamyslieť, aké vízie do budúcnosti majú politici aj voliči. Zdá sa , že žiadna vízia nerozkvitla na neplodnom strome - politikom i voličom. Kráčame od mantinelu k mantinelu. Jedným mantinelom je EÚ, druhým NATO.  Nikto už nepozná nič iné, nikto neprišiel s ničím iným a novým. Každú sekundu sa točíme v bludnom kruhu, ktorý sme si vytvorili vstupom do NATO a EÚ. Vedenie týchto našich pánov nám určujú  " vízie " , ktoré v skutočnosti nie sú žiadnymi víziami - len povelmi a rozkazmi. A tak sa naši politici, médiá a voliči zaoberajú tým, čo nám povie EÚ, a kam nás NATO vyšle bojovať, resp. šíriť , ochraňovať demokraciu....Nechávame sa doslova vláčiť uviazaní za nohy o sedlo cválajúceho koňa - ktorého meno je  neoliberalizmus a inkluzívny kapitalizmus - až kým neskončíme v Huxleyho dimenzii.

 Niekto tomu možno aj povie - vízia.

Zase, ako doteraz, budeme voliť menšie zlo ?

 

opatovice328
Musím souhlasit s panem Paroubkem, dlouhodobě se snažím přitáhnut pozornost veřejnost k případu korupce na projektu výstavby turecké elektrárny Adularya a tudíž jsem přivítal stvoření Přísahy s tím, že se rád zapojím do tohoto hnutí a stanu se členem a budu platit příspěvky atd. Na jejich činnost jsem poslal i nějaké ty peníze, vyplnil jsem přihlášku za člena a nabídl jsem se, že budu sedět v jejich stáncích zde v Praze a roznášet letáky po schránkách atd. Potud bylo vše v pořádku, poté jsem však přidal poznámku, že bych rád, kdyby mi jejich principál Šlachta pomohl s touto korupční aférou na Adularyi a že nechci moc, jen radu, jak donutit policii, aby tento případ plný korupce začala konečně vyšetřovat. Já jsem v roce 2018 na tento případ podal trestní oznámení na Vrchní státní zastupitelství v Praze a policie aniž by za rok a půl něco vůbec začala vyšetřovat, tak ten případ odložila. S tímto jsem chtěl tedy poradit u těch slavných čestných policistů. Já jim dokonce nabídl, že s nimi objedu třeba celou republiku a na každém náměstí že budu povídat o tom, jak korupce na projektu Adularya připravila lid této země o 15 miliard korun a dodám, že s tímto chce Přísaha zatočit. Jakmile jsem napsal na Přísahu, že to myslím s tím bojem s korupcí vážně, tak komunikace z jejich strany se mnou skončila. Tož taková je realita u Přísahy s bojem proti korupci. Moje zkušenost mi tedy napověděla, že boj s korupcí mají u Přísahy jako šidítko pro voliče, kdy s konkrétními kroky jaksi nepočítají. Nemohu se také zbavit dojmu, že za každým tím fiktivním vyhlášením „boje proti korupci“ stojí v tomto státě americká ambasáda v Praze. Já jsem zkusil nějaké ty nadace boje proti korupci, ale bylo to marné, dopadl jsem zhruba stejně, jako s Přísahou.