Jiří Paroubek: Jak je to s deseti nemocnicemi?

TFN
15.3.2017 16:39
Dnešní Babišova MfD se s rozkoší věnuje tématu, které může být pro ČSSD u jejích voličů tématem smrtícím. Článek pod názvem: „Ludvík chce státu vzít deset nemocnit“ se na titulní stránce shrnuje problematika, kdy ministr Ludvík prosazuje legislativu o univerzitních nemocnicích.

Díky takto přijatému zákonu by z dnešních deseti fakultních nemocnic vznikla zařízení s novou právní formou, která už nebude pod takovou kontrolou státu, jako je tomu nyní.

Pokud jde o ředitele nemocnic, byli by po pět let skoro nesesaditelní. Jen sedmičlenná rada nemocnice by je mohla sesadit, nikoli, jako je tomu nyní, ministr. Ministr zdravotnictví neodvolává ředitele velkých nemocnic zas až tak často. A když je odvolává, tak jsou pro to závažné důvody. V posledních letech si nepamatuji na to, že by bylo některé z odvolání kontroverzní a že by bylo přetřásáno na veřejnosti.

Nejde ani tak o to, že zákon o univerzitních nemocnicích, pokud vstoupí v platnost, umožní, aby se ministr Ludvík po ukončení svého vlastního ministerského angažmá vrátil do čela nemocnice a měl na dalších pět let definitivu. Jde o jiné, důležitější věci.

Samozřejmě, že zejména ČLK a její prezident upozorňují na to, že tato legislativa umožňující vznik univerzitních nemocnic, může vytvořit stav, kdy silní investoři budou skupovat univerzitní nemocnice, pokud ty se dostanou do stavu platební neschopnosti. A to je vážná věc.

Ve fakultních nemocnicích je dnes soustředěna špička českého zdravotnictví. Tím netvrdím, že v krajských či okresních nemocnicích nejsou vynikající lékaři. Ale říkám, že tito vynikající lékaři mimo fakultní nemocnice mají často holé ruce. Špičková technika a technologie je soustředěna právě zejména ve fakultních nemocnicích, které pak poskytují lidem svou péči při řešení nejzávažnějších zdravotních stavů…

Ministr za ČSSD zkratka přišel do legislativního procesu s návrhem, u kterého bude mít významná část veřejnosti oprávněné obavy, že se jedná o další pokus vyjmout z vlivu státu nemocnice v hodnotě desítek miliard korun.

V roce 2009 tehdejší ministr za ODS Julínek, proti kterému ČSSD v té době velmi intenzivně bojovala, připravil zákon o převodu fakultních nemocnic na akciové společnosti. Také jeho návrh tehdy předpokládal, v té první fázi, vznik tzv. univerzitních nemocnic. O akciovkách, které by umožnily rychlou privatizaci nemocnic ve vhodném okamžiku, se v té souvislosti začalo hovořit až vzápětí.

Nynější ministr Ludvík za ČSSD je tak spojen s návrhem, který bude významná část české veřejnosti považovat za ohrožení svého přístupu ke zdravotní péči. Jde o jednu z dalších chyb ČSSD v předvolebním období...

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.