Jiří Paroubek: Je svoboda slova i pro prezidenta?

zeman soukup
12.3.2018 13:38
Prezident Zeman je v poněkud v prekérní situaci. Na rozdíl od premiéra Babiše, který má k dispozici média, která vlastní a jež představují téměř polovinu českého mediálního trhu, M. Zeman tyto možnosti nemá. Prezidentův projev při inauguraci však sledují miliony lidí. Proto se nelze divit, že se prezident ve svém projevu věnoval otázkám, které považuje sám za aktuální. Ale určitě jsou politické otázky, kterým by se za normálních okolností jistě věnoval raději. Co mám na mysli těmi normálními okolnostmi? Mám na mysli to, aby prezident měl reálnou možnost vyjadřovat své názory také někde jinde nežli v TV Barrandov.

Podíváme – li se na zpravodajství ČT nezaujatě, objektivní pozorovatel musí vidět, že se tato televize, pokud jde o prezidenta Zemana, věnuje jenom otázkám jeho nevhodných či údajně nevhodných vyjádření a také údajným kauzám či pseudokauzám jeho nejbližších spolupracovníků z Hradu. Není to nic o názorech prezidenta, o jeho aktuálních postojích. Prezident, když se setkává v převažující části médií s útoky a zkreslováním svých postojů, kde je líčen jako víceméně ruský či čínský agent vlekoucí loď republiky daleko od západní Evropy, reaguje pochopitelně nepřiměřeně citlivě. Útočí na některé novináře, i když by je spíše měl přehlížet.

Ale v ČT se přeci nejedná jen o M. Zemana, ale o celou politiku České televize, o její přístup k jistým politikům. Někteří politici, jisté krevní skupiny, jsou ve zpravodajství ČT a v diskusních pořadech ČT, upřednostňováni, naopak jiní jsou upozaďováni. A děje se tak naprosto plánovitě a promyšleně. Takže oponentem ministra Vojtěcha v nedělním diskusním pořadu V. Moravce nebyl bývalý ministr některé z bývalých vlád, ale neúspěšný prezidentský kandidát a nyní nezávislý kandidát do senátu Hilšer. Takže kandidovat do senátu je v případě pana Hilšera to nejlepší doporučení pro ČT. Ale pane Moravče, a vy další, kdo v ČT rozhodujete o obsazení nedělních diskusí, chci vám říci, že také já budu na podzim kandidovat do senátu. Věřím, že to vezmete v potaz, protože jako bývalý český premiér jsem v diskusním pořadu V. Moravce nebyl již více než šest let. Mohu jistě kvalifikovaně hovořit o vnitřní politice, o zahraniční politice, o české i světové ekonomice, prostě o mnohém.

Při sobotním předávání Lvů si někteří z těch, kteří vystoupili na podium (a jejichž jméno si po dvou dnech již ani nepamatuji) dovolili zaútočit coby chrabří obránci svobody slova, na prezidenta Zemana. Nehledě na to, že podobné kecy do takového typu pořadu vůbec nepatří, se chci ohradit. Myslím, že i prezident republiky má právo na svůj názor a pokud se mu zdá, že ČT a její zpravodajství slouží jen určité vybrané skupině tzv. českých elit, má na svůj názor plné právo.

Stejně tak má právo na svůj názor, pokud jde o vydavatelství Economia, které představuje jenom štít a meč zkrachovalého uhlobarona Bakali, který si nyní v klidu užívá nezasloužených příjmů získaných v OKD ve vile u Ženevského jezera (jednalo se o 100 – 120 mld. Kč, které dokázali se svým společníkem v OKD za devět let svého panování „vydělat“). Jiná věc je, že řada z novinářů ve vydavatelství Economia, byť výlučně pravicové orientace, není vůbec individuálně špatných. A Hospodářské noviny nemají po odborné stránce také vůbec špatnou úroveň. Ale jejich protizemanovské zaměření z nich čouhá...

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

pavlovsky

Nejen ČT, ale i ČRo plus poskytuje nevyvážené informace. Pořad události a komentáře sleduji několik let, vždy v neděli večer od 18:10, no co se tam děje je naprosto jednostraná propaganda pro ty, co v obojích minulých volbách neuspěli. Jak může být moderátor pořadu p. Vávra nezávislý, když hned v počátku uvede, že inaugurace prezidenta pro druhé funkční období skončila skandálem. Také nevím, proč nazývají p. Kroupu staršího filozofem, já jsem v jeho vystoupeních žádnou filozofii nenašel, jen politologické štvaní. Včera diskutovali ještě Petr Honzejk, Michchal Kubát a Jaroslav Fiala. p. Kroupa je zván jak do ČT. tak do ČRo. Posuďte  sami, jak včera perlili. V poslední době je pořad jednostranný je zaměřen proti všem, kdo nejsou pravdoláskaři.  http://www.rozhlas.cz/plus/zaznamy/#/2018-03-11