Jiří Paroubek: Jmenování Rusnoka je Zemanovou snahou o poloprezidentský systém

obrazek
25.6.2013 17:35
Miloš Zeman jmenováním nového premiéra, kterým se má stát podle prezidenta jeho poradce Jiří Rusnok, definitivně přepisuje dosavadní ústavní zvyklosti. Je to od prezidenta Zemana krok, kterým dokazuje, že jeho osobní politické cíle jsou mu více, nežli stabilita naší země. Miloš Zeman dnes velmi silně naznačil, že jeho cílem je přetvoření dosavadního systému parlamentní demokracie na systém poloprezidentský. Není to však nic jiného, než touha jednoho jediného muže v této zemi. Je to projev neodpovědnosti vůči této zemi.

Pochopitelně ani já nechci pokračování pravicové koalice. Bohužel jednání všech zúčastněných musím hodnotit tak, že zavedené politické strany - bez rozdílu - využívají současnou politickou situaci ku vlastnímu prospěchu. A to včetně prezidenta Zemana. Zkrátka, vlastní prospěch jednotlivých subjektů převažuje nad odpovědným řešením vzniklé situace. Je to smutný pohled. 

V minulosti jsem byl veřejně kritizován za zcela demokratické a ústavní vypovězení nedůvěry vládě Mirka Topolánka. Myslím, že po dnešku by se mi kritici měli omluvit.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rku

Asi mělo být vypovězení důvěry, nebo vyslovení nedůvěry.

rku

Pane Štingle,

.......???????.........!

Vladimír Štingl

Poněkud rozporuplné. Ani zmínka o zájmu občanů, těch "obyčejných" - ani od Zemana, který jmenoval kreaturu, která se podepsala na tzv. "důchodové reformě" ani od J. Paroubka....??? Že by "taktika" dalšího "samolibého"??? Pokud by to vedlo k rychlým volbám, tak LEV 21 bude mít starosti. Bohužel.

libuse-zavoralova

Myslím, že bez dnešního kroku M. Zemana by, mimo jiné,  pánové  Ištvan a Šlachta velmi brzy doúřadovali.

novotny

Koho tedy měl prezident jmenovat? Podle mě je jeho dnešní krok jediným způsobem, jak včas zabránit současným vládním zlodějům zametání stop a zahájení jejich spravedlivého stíhání. Jinak si dovedu představit pana Paroubka jako ministra průmyslu a obchodu...

heriot

Pane předsedo, s tím se ale souhlasit nedá. Zemana je třeba podpořit. Stabilita s touto pravicovou vládou mafiánů je stabilita zločinu. Každý den jejich vlády přináší zlo republice a občanům. Děkuji nechci. Každý měsíc kdy tam nebudou je dobrý.

A ty tzv.ústavní zvyklosti? Vždyť se jimi ohání  hlavně pravice a jí sloužící novináři ? A co to vlastně je, kdo je tvořil? Havel a Klaus ? No, to jsou ti praví, kteří mají tvořit nějaké ústavní zvyklosti, každý si s ústavou dělal co se mu líbilo a oba mají zásadní podíl na marasmu dnešní doby. Je nejvyšší čas jejich ústavní zvyklosti nahradit jinými. Třeba těmi, že prezident má právo využívat literu ústavy...

schlimbach

Pane Paroubku, napsal jste zde svůj názor. Já s ním nesouhlasím a myslím si, že vaše vyjádření je velmi nekorektní.