Jiří Paroubek: K radarům ještě rakety?

cínový vojáček
15.6.2017 13:55
Zbrojařské koncerny, bohužel ne ty naše, se radují. Ministerstvo obrany, které v posledních letech nebylo schopné čerpat své investiční plány, má, zdá se, velký apetit.

Armáda nedávno oznámila, že pořídí pro své potřeby za velké peníze nové radary. A nyní k těmto novým radarům chce ještě pořídit pro ochranu svého vzdušného prostoru také protiraketový systém.

To jsou další miliardy, které to bude stát. Celkově se jedná o 11 miliard za 4 baterie raket středního doletu. To jsou úplně zbytečně vyházené peníze, protože v dnešní době prakticky neexistuje ve vzdušném prostoru zemí NATO žádný nepřítel či quasinepřítel, kterého by se musely v Evropě země NATO obávat.

Rusko vydává na zbrojení každoročně 50 – 60 miliard dolarů, Evropská unie prakticky čtyřnásobek. Čína vydává na obranu cca 160 miliard dolarů každoročně. To tedy znamená, že evropské země NATO vydávají zhruba tolik zbrojních výdajů jako Rusko a poněkud vzdálená Čína dohromady.

Spíše než na rakety by se ministerstvo obrany a ministerstvo vnitra měly zaměřit na technologie a zbraňové systémy, které mohou účinně zasahovat proti terorismu.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

novotny

Jen radary by nám asi moc nepomohly, pokud k nim nebudeme mít i rakety, které budou umět zasáhnout zjištěné nepřátelské cíle. Logika je tedy taková, že buď radary a rakety nebo, pokud na to nemáme, nic. Protivzdušná obrana státu by opět fungovat měla, když jsme ji teď několik desítek let kvůli pacifistické eufórii některých politiků téměř neměli. Teroristé mohou zaútočit i ze vzduchu letadly, drony nebo raketami, i na to si možná budeme muset zvyknout...

paysan

Téma znovu dokazuje, jak je dnešek u nás vymknutý z kloubů. Vše je v lidech. Dokud budou resorty spravovat herci a laici oboru, nebude lépe. Problém ministerstva obrany není jen v osobě ministra, ale i předsedy vlády, kterého jsem ještě neslyšel, aby se k případným investicím do armády konkrétněji vyjádřil. Kdo nemluví na toto téma vůbec je pak stranický šéf pana Stropnického. Ten působí dojmem, že ani neví která bije (a lidé ho budou stejně volit). Docela jsem zvědav, jak si s tematikou poradí nový volební lídr ČSSD (bývalý razantní odpůrce amerického radaru a posléze neochvějný zastánce transatlantické aliance).