Kdo má pravdu?

babis nemecek
24.9.2016 08:30
Němeček, nebo Babiš? Ministr zdravotnictví, nebo ministr financí. Babiš si za naprosto trapného a nedůstojného přihlížení premiéra Sobotky v posledních týdnech předvolával k projednávání jednotlivých kapitol rozpočtu jednotlivé ministry.

Tu a tam do médií utrousil, že toto platit nebude, protože je to rozmařilost, tam, že se musí počkat a onde, že to ještě zváží. A než se ministr toho kterého resortu vzpamatoval, tak už si přisvojil Babiš všechny zásluhy například o navýšení mezd učitelů, obecně veřejných zaměstnanců a tak dále…

Odvětvím, kde A.Babiš se svou firmou rovněž podniká, je zdravotnictví. Nikdo z tzv. investigativních novinářů se ovšem nezabývá tím, zda se některé z jeho zdravotnických zařízení zabývá činnostmi, tedy výkony zdravotní péče, které jsou podle sazebníků ministerstva zdravotnictví ztrátové. Pochybuji o tom… Stejné je to i v nemocnicích Agelu, které patří jinému miliardáři – Chrenkovi.

Na severní Moravě (např.) se prostě počítá s tím, že nerentabilní obory Agel neprovozuje a o to víc se na ně musí zaměřit ostravská fakultní nemocnice.

To je prostě privatizace zisků a nacionalizace ztrát. Ztráty musí zaplatit daňoví poplatníci, aby naši velkopodnikatelé lépe vydělávali. Nic proti tomu, pokud to stát umožňuje a trpí, resp. musí umožňovat a musí trpět.

Ministr Němeček na mimořádném sjezdu České lékařské komory (ČLK) ve svém projevu slíbil pravidelné navyšování plateb za tzv. státní pojištěnce. Těch má zejména VZP velkou většinu. Jde hlavně o staré lidí, děti a prostě ty, které marketing dalších zdravotních pojišťoven neláká k výhodnému přestupu mezi klienty těchto pojišťoven. Nelze se proto lékařům divit, že se domáhají pravidelného navyšování státního příspěvku na tyto pojištěnce. V letech pravicových vlád, zejména v době Nečasovy vlády, s tím byl velký problém.

M. Kalousek se stejně jako A. Babiš domníval, ba byl nositelem stejného bludu, že ve zdravotnictví je vlastně dost peněz, jen je třeba je lépe využívat.

Nemá smysl s tímto zcela bludným způsobem polemizovat. Bylo by potřeba se jen podívat do Evropy, tedy do její západní části, například do Německa, Rakouska či Francie (Velká Británie není zrovna zářným příkladem) a vidět, kolik by do českého zdravotnictví mělo přicházet peněz.

Zatím se velmi slušnou kvalitu českého zdravotnictví daří zajišťovat vysokým pracovním nasazením lékařů, zdravotních sester a dalšího zdravotnického personálu. Neříkám, že vše je dokonalé a ani být nemůže – jako jsou nedokonalí lidé obecně, ale tvrdím, že s penězi, které jsou k dispozici, se podařilo zajistit služby na dobré úrovni.

Babiš se na veřejné zdravotnictví, které je a zůstane páteří českého zdravotnictví, dívá jako na zařízení, které by vlastnil a které by provozoval jako svou firmu. Ale cesta k efektivitě zdravotnického zařízení nastoupená například likvidací nerentabilních oborů a činností je cesta do pekel. Pacienty excesy ministerského sazebníku nezajímají.

A například rozdíly, které jsou v platbách za určité výkony třeba ve fakultních nemocnicích a v nemocnicích krajských, není vůbec jednoduché odstranit. Vyvinuly se historicky a fakultní nemocnice přeci jen zajišťují vyšší stupeň péče a mají i trochu jiné poslání: vychovávají budoucí lékaře. A bohužel i v kapitalismu všechno něco stojí.

Babiš by se měl vrátit na zem. To, co chce Němecek, je oprávněné, ale zdaleka to nemůže znamenat, že se rozumnějšími finančními toky do zdravotnictví dosáhne rychlé změny a odstranění všech jeho neduhů.

Němeček by měl více komunikovat s ČLK, neboť většina koncepčních návrhů, s nimiž ČLK přichází, stojí za zvážení. Ministerstvo zdravotnictví by mělo s využitím těchto návrhů rychle připravit koncepci rozvoje zdravotní péče tak, aby bylo jasné, kam zdravotnictví směřuje. A také kam mají směřovat lékaři – zda mají zůstat doma, anebo zmizet do Velké Británie, Německa či Rakouska, pokud nebudou v českých poměrech vidět perspektivu změny k lepšímu.

Samozřejmě, že české zdravotnictví může deficit lékařů řešit také dovozem lékařů ze zemí ve východní či jihovýchodní Evropy nebo mimo Evropu. Toto řešení bych vůbec nezavrhoval, koneckonců nejsme jediná evropská země, která se touto cestou musí vydat (mnohem dál jsou v tom například Britové či Němci), ale je potřeba v republice udržet co nejvíc lékařů, kteří své diplomy získali na českých vysokých školách.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.