Jiří Paroubek: Kdyby hloupost nadnášela

Jiri-Paroubek-1403-05
21.5.2019 15:37
Sociální demokracie ve svých praktických dokumentech i v praktické politice již vlastně od roku 2011, spolu se všemi levicovými silami v této zemi ,intenzivně bojovala proti tomu pojetí církevních restitucí, které bylo zvoleno bakalovskou pravicovou koalicí ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Připomeňme si, že v poslanecké sněmovně byl tento zákon doslova doválcován většinou jednoho jediného hlasu. A to poslance, který byl již v té době pravomocně odsouzen za trestný čin, kterého se dopustil ve veřejné funkci.

Byla to neslýchaná zpupnost pravicových stran. Je zřejmé, že výše finančních náhrad za komu ústy zabavený církevní majetek tak, jak byla zvolena a tzv. „propočtena“ na ministerstvu kultury, vycházela z naprosto chybných podkladů a ocenění pozemků a nemovitostí. Chci také připomenout, že ne všechny církve sedly na lep katolické církvi, která byla nositelem a iniciátorem tohoto zákona. Tak například Bratrská církev baptistů, nesporně, jako typická americká církev, poškozená komunistickým režimem majetkově se vzdala restitučních náhrad. Naopak husitská církev, či českobratrská církev se na této lumpárně století podílely. Nyní je alespoň jistá šance dostat část prostředků, které si uzurpovaly církve na základě chybně pojatého a neeticky prosazeného zákona zpátky do státního rozpočtu.

Už také proto, že zejména katolické církevní řády se snaží vydolovat další a další majetkové náhrady u českých soudů. Ty naštěstí k problému přistupují rozumně. Je také dobré v této věci připomenout výrok zvěčnělého kardinála Františka Tomáška, který v roce 1991, po schválení rozsáhlého výčtového zákona majetkových náhrad v parlamentě řekl české veřejnosti: „Toto je poslední majetkový požadavek, který katolická církev vznesla“. Bohužel, nástupci tohoto muže, jednoho z hrdinů sametové revoluce v roce 1989, projevili chamtivost, která vysoký církevní klérus v naší zemi provází už stovky let. To je také jeden z důvodů, proč jsou dnes kostely prázdné a věřící se zabývají užitečnějšími věcmi. I když na druhé straně je potřeba vidět zájem velké části obyčejných katolických kněží i kněží nekatolických církví, pracovat pro lidi. Pro obyčejné lidi.

O to více překvapuje, že tři sociálně demokratičtí senátoři, tedy senátoři zvolení na kandidátce strany, která celé desetiletí vystupuje proti církevním restitucím v pojetí pravice, podpořili lidoveckou ústavní stížnost. Mluvit v tomto případě o zradě voličů u tří senátorů zvolených za ČSSD, - tedy senátorů Antla, Strnada a Štohla – je ještě krotké. Jak to řekl kníže Talleyrand „Bylo to horší než zločin, byl to omyl“. Byla to politická chyba obrovských rozměrů spáchaná několik dní před volbami do Evropského parlamentu. Sociální demokracii snad může pomoci jen to, že tomu sdělovací prostředky nebudou – doufejme - věnovat velkou a nejlépe žádnou pozornost. Možná, že právní výklad k zákonu, který byl schválen poslaneckou sněmovnou ohledně zdanění finančních náhrad za církevní restituce, může být různý.

Uvedení tři senátoři ČSSD postupovali podle latinské zásady: „Fiat iusticia pereat mundus“ ( „Nechť se zhroutí celý svět, jen když zvítězí spravedlnost“). Celá věc má ovšem politickou rovinu, a to především, a v té tři senátoři zvolení za sociální demokracii zcela selhali.

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Síly, které hájí církevní restituce, operují pojmem smlouva se státem. Ale co ten stát vlastně je? Je to ta parlamentní většina, včetně poslance Pekárka, která nám restituce posvětila? Je to ta většina soudců Ústavního soudu, která námitky opozice odmíla? Nebo je to těch, v čase neměnných, osmdesát procent občanů, kteří s restitucemi nesouhlasí? Porovnejme to například s legitimním očekáváním a nepsanou smlouvou se státem, že odejdeme do důchodu v šedesáti letech a ženy, podle počtu vychovaných dětí, ještě dříve. Nevzpomínám si, že by se církevní hodnostáři zastali obyčejných lidí, když se parametry smlouvy o odchodu do důchodu měnily a vůbec se zdá, že touží jenom po moci a majetku a obyčejní lidé jsou jim ukradeni.

pavlovsky

Pochopitelně, že tito senátoři selhali...selhalo celé vedení  vedení soc. demolracie a zejména p. Hamáček , když doporučil p. Staňkovi rezignovat na funkci ministra kultury. Je mi jasné, že 380 mil.  ze zdanění círk. restitucí roční rozpočet nezachrání. Že je to pouze politikum, na kterém se dají získat body. Na druhé straně ti co prezentovali zrušení příspěvku na obruby (ministr + pojišťovny + lékaři + optici) a skla lhali. Nejedná se o 100 milionů  a několik desítek milionů za skla. Ale dle mého výpočtu nosí brýle v ČR 60% populace, ti co nosí brýle na dálku mají nárok na brýle dvoje, někteří nosí brýle jak na dálku tak i na čtení. Zhruba 2 miliony občanů má nárok na 150 Kč  za rok (uvažuji jed příplatek za jedny brýle ročně)., takže 300 mil. a podobně za skla bude cca 50 milionů ročně. Přesné údaje má p. ministr zdravotnictví.  Celkem 350 mil. Tento údaj je srovnatelný s přínosem zdanění restitucí. Proč to není politikum jsem se nikde nedočetl. Závěr pro mne: sociální demokracii za současného vedení volit nebudu.