Jiří Paroubek: Lidovci na rozcestí

logo kdu-čsl
29.5.2017 13:11
Víkendový sjezd KDU-ČSL představil veřejnosti nejkonsolidovanější vládní stranu. A současné také stranu nejmenší, která ovšem má ambici po vytvoření předvolební aliance se Starosty se stát koaliční nevěstou.

V části lidovecký funkcionářů bylo cítit jisté napětí z této aliance, neboť pro dvoučlenné předvolební koalice je nezbytné dosažení 10 % volebního výsledku. Jiří Čunek, který cítí tuto tenzi, a dále také obavy lidoveckých funkcionářů zejména na Moravě, kde má KDU – ČSL frakčně silné pozice, že se zbytečně budou muset dělit o místa na kandidátkách, vyzval předsedu strany Bělobrádka k přímému souboji o předsednictví.

Prohrál a Bělobrádek vyhrál s drcujícím skóre 84 % ku 16 %. Lidovci otevřeli cestu na svém sjezdu předvolební alianci se Starosty dokořán. A jen na kvalitě jejich volební kampaně bude záviset úroveň konečného volebního výsledku. Pokud to bude středně progresivně vedená volební kampaň, může se volební výsledek pohybovat mezi 12 – 15 %. A to by z Lidovců a Starostů okamžitě udělalo jednoho ze dvou rozhodujících vyjednávacích subjektů o příští vládě.

Jinak po hříchu lidovecký sjezd byl spíše nudný, žádné nové myšlenky nepřinesl. Lidovečtí předáci mohli využít lépe potenciálu klidné vládní síly, která vcelku s přehledem ovládá svoji pozici ve vládě a dokáže se stávat tím rozhodujícím jazýčkem na vahách a to nejen ve vládě, ale často i v české politice obecně. Ve vedení Lidovců dochází vlastně k jediné významnější změně a sice té, že místo europoslankyně Roithové, která nekandidovala na funkci místopředsedkyně strany, byl novým místopředsedou strany zvolen ministr kultury Herman. Co je pak pro lidovce typické, a co jim příliš nesvědčí, je to, že ve vedení strany nemají zastoupenu  nyní již žádnou žádnou ženu.

Předvolební alianci se Starosty však považuji za strategicky velmi vhodný nástroj k tomu, aby Lidovcům zachoval konfesijně laděné hlasy a přitom jim otevřel cestu k hlasům voličů, kteří uvažují jasně sekulárně.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Situace KDU-ČSL není vůbec jednoduchá. Koalicí se STAN si Lidovci zvedli laťku velmi vysoko. Průzkumy se v současnosti pohybují od 7,5% do 10,5%. Do karet jim nehraje ani to, že budou bojovat o stejného prounijního a většinou věřícího voliče s TOP-09, částečně také s ČSSD, Piráty a Stranou zelených. Naše země je velmi ateistická, neověřené hypotéze o bohu věří stále méně občanů. V některých obcích se církev musí zbavovat kostelů a také církevní restituce poškodili renomé katolické církve, potažmo Lidovců. Stále je ve hře možnost, že na poslední chvíli se koalice změní na pouhou podporu kandidátky KDU-ČSL stranou Starostů.

Václav Semerád

Že nemají ve vedení žádnou ženu, to je prkotina. Ale že tam mají hned dva velice známé sudeťáky, to je skutečnost opravdu podstatná!