Jiří Paroubek: M. Zeman - milovník dobrodružství

obrazek
22.7.2013 19:25
M. Zeman vždy miloval dobrodružství. Když byl kdysi předsedou ČSSD, našli se tam vždy lidé - P. Buzková, V. Grulich a další - kteří tento politicky negativní rys povahy dokázali eliminovat. Třeba i za cenu toho, že M. Zemana vykřičeli veřejně, mimo stranu. A M. Zeman se poté stáhnul. Loajalita kolegů vypadá sice jinak, ale pro stranu to bylo užitečné.

Dnes není M. Zeman korigován nikým a ničím. Dokonce ani M. Šlouf již nemá na prezidenta vliv. Dovoluji si tvrdit, že pokud by vliv měl, prezident by svou slavnou "virózu" dokázal ukrýt před veřejností. Prostě, zachoval by dekorum. 

M. Zeman sám sebe zřejmě považuje za reinkarnaci Ch. de Gaulla. Ch. de Gaulle převzal podruhé řízení vlády v situaci, kdy Francie zažívala v letech 1958-59 hlubokou krizi národní, v době vrcholící alžírské války a hlubokého rozdělení země. Ch. de Gaulle přišel do premiérské funkce v té době s obrovským renomé muže, který za II. světové války dokázal zachránit stát a obnovit republiku. Při vší úctě k M. Zemanovi, politikem formátu Ch. de Gaulla není. A nevidím v jeho okolí ani žádného M. Debrého, který byl skvělým administrátorem a autorem Ústavy Páté republiky, jež změnila premiérský systém parlamentní republiky na poloprezidentský. Na systém, v němž měl - za situace vlády vlastní politické strany - rozhodující slovo nikoliv francouzský premiér, ale prezident.

Francouzská levice říkala systému vlády, který se po de Gaullově návratu k moci vytvořil - režim osobní moci.

M. Zeman využil krize celé české vládnoucí elity, tedy hluboké krize pravicové koalice a neschopnosti lídrů ČSSD udržovat strategickou iniciativu, ke smělému úderu. V rozporu s ústavní tradicí státu (ostatně často činy popíranou již jeho předchůdcem V. Klausem) jmenoval "svého" předsedu vlády, což následně otevřelo dveře jmenování vlády přátel Miloše Zemana.

Vybočením z pravidel parlamentní demokracie je to do té míry, neboť prezident by zásadně měl hledat cestu k vytvoření (podle možnosti) stabilní vlády. Tedy takové vlády, která je schopna se opřít o parlamentní většinu a efektivně vládnout.

V této chvíli M. Zeman již musí tušit, že to nebude vůbec jednoduché. Vcelku podle očekávání získal podporu V. Bárty a jeho podivné parlamentní formace. To už samo o sobě vylučuje, aby národní socialisté M. Zemana podpořili. Být v jedné řadě s člověkem, jehož působení je velkou skvrnou na pověsti českého parlamentarismu, prostě nechceme. M. Zemanovi je to však fuk.

Jsem zvědav, jak komunisté skousnou při hlasování o důvěře ministra financí J. Fischera. Nepochybuji totiž o tom, že si to dobře dialekticky zdůvodní.

Zajímavější situace bude v tomto směru v sociální demokracii. Ti lidé, kteří s M. Zemanem spojují svůj další personální vzestup, musí přece tušit (tak hloupí snad nejsou), že pokud prezidentův postup podpoří, bude to znamenat nejen vážné oslabení ČSSD ve sněmovních volbách, ale také to, že napříště budou v předklonu přijímat Zemanovy rozkazy. Je to počátek cesty k omezené suverenitě soc. dem. 

Předpokládám, že bývalá vládní koalice, respektive její poslanci, nedají Rusnokově vládě ani hlas. Pokud tak učiní, bude to důkazem, že jim nezbylo pohromadě mnoho mozkových buněk.

O programu Rusnokovy vlády není zatím mnoho známo. Prý, jak se vyjádřil M. Zeman - tedy faktický vůdce vlády, nebude rozhodovat o Temelínu. No, pokud jsou pp. Zeman, Rusnok a Fischer takoví makroekonomové, za něž sami sebe považují, mělo by jim být jasné, že české hospodářství investici tohoto typu nepotřebuje. Nemůže vyjít pozitivně ekonomicky. 300 či 400 miliard, které může dostavba Temelína stát, bude moci ČEZ použít podstatně rozumnějším způsobem. ČEZ se dožaduje od vlády, zcela pochopitelně, zaručené ceny elektrické energie vyráběné Temelínem. Výsledkem dostavby Temelína by tak byl vývoz gigantického množství energie dotované z českého státního rozpočtu.

Stejně tak další sen mnoha českých betonářů (a M. Zemana): průplav Odra-Dunaj-Labe. Stál by zhruba stejné peníze, jako dostavba Temelína. A sloužil by po případném dokončení někdy za patnáct až dvacet let účastníkům školních výletů k ulejvání ze školy.

Chápu české firmy, jako jsou například Vítkovice, zastupované ve vládě ministrem Pecinou, které by ke svému přežití potřebovaly obří investiční podporu typu dodávek pro Temelín. Ale občané a republika? Potřebujeme v jejich zájmu vyřešit mnohem "přízemnější" investice: dálnice, silnice I. třídy, železniční koridory. Potřebujeme především udržitelnost hospodářského růstu a investic. Další úseky dálnice rychle po svém dokončení budou přitahovat další a další nové investory. To bude znamenat udržitelný růst příjmů státního rozpočtu, udržitelný růst hospodářství i zaměstnanosti. 

Zemanova vláda přátel pana prezidenta a těch, kteří mají přes léto zrovna čas, není schopna přispět k modernizaci země. Myšlení lidí, jako je M. Zeman a J. Rusnok se zastavilo někdy před deseti lety. Měli by studovat především skandinávské nebo alespoň německé postupy modernizace hospodářství a celé společnosti. Toho ale nejsou schopni.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

karel-nizbor

Přátelé, ale uvědomte si - pokud by Zeman jmenoval Němcovou, byla by to třetí pravicová vláda, kterou přímo či nepřímo podpořil (po Topolánkově díky přeběhlíkům Melčákovi a Pohankovi, kteří přiznali, že se o svém přeběhnutí se Zemanem radili; a Nečasově, kdy svou SPOZ ubral potřebné hlasy ČSSD, dokonce se nechal financovat Dalíkem, aby "ubrali sockám hlasy").

A další věc - pokud by po lídrovi ČSSD požadoval 101 podpisů, byla by to drzost nad drzost, a to vzhledem k tomu, že po Rusnokovi nic takového nepožaduje ani nepožadoval.

Znovu opakuji - Zemanovi jde jen o něj samého, politická kultura země a její občané či jejich blaho, to je mu zcela ukradené...

paysan

Pane Nižbore, dokola opakovaná teze o 92 poslancích proti rozpuštění sněmovny pramení z toho, že jich v době hlasování v sále prostě víc nebylo. Ono totiž nebylo třeba, když bylo dopředu spočítáno, že se 120 statečných ani náhodou dohromady nedá. Takže z toho čísla bych nic nevyvozoval. Tu 101 dohromady dají, zvláště, když teď ví, že PROJEVEM ve sněmovně může být i třeba příslib čehokoliv...

karel-nizbor

Pane Schlimbachu, samozřejmě bych spokojen nebyl. Vláda Miroslavy Němcové by byla pokračování něčeho, co mělo skončit už dávno. Nicméně - už to tady v diskusi někdo naznačil - paní Němcová sice "mává" papírem s podpisem 101 poslanců, ale proti rozpuštění sněmovny hlasovalo jen 92 poslanců. Kde je tedy ta avizovaná většina?

Situace se dá řešit jediným způsobem, a totiž rozpuštěním sněmovny a vypsáním nových voleb. Karty by se rozdaly znovu a jakékoliv hokus-pokus experimenty prezidenta Zemana by byly ta tam. Je škoda, že poslanci upřednostňují vlastní pašalíky nad faktickým a jediným řešením současné situace...

paysan

Rád bych se zeptal všech, kteří jsou v zájmu zachování "parlamentní demokracie" ochotni riskovat vládu zcela nekompetntní Němcové (ostatně by mě zajímalo, jak by ji mohl Zeman vůbec jmenovat, když pro nekompetntnost předem negoval mnohem méně exponovaný post pro jiného předsedu Poslanecké sněmovny) zda si vůbec uvědomují, co by to udělalo s veřejností??? Ta by, alespoň značná její část, po nedávném výroku NS podle všeho už natrvalo ztratila víru ve spravedlnost a tato masa potenciálních voličů by další volby zřejmě ignorovala. Takže, ta zodpovědnost je přímo obrovská! Nezapomínejte na to, prosím. Politika se má dělat ve jménu lidu a pro lid, tedy pro lidi!

schlimbach

Pane Nižbore, pokud ČSSD ztratí "tah na branku" bude to jen její vina. Ostatně již dávno jsem zde psal, že pokud bude jednat tak, jak jedná, nemusí ve volbách vůbec zvítězit.

Jak jsem již psal také, žádná z politických stran nemá řešení pro tuto zemi, všichni vaří na základě stávajícího systému a nadvlády globálního kapitálu. Nikdo s tím nic nechce dělat.

Pokud Vám stačí "bojovat" s prezidentem, prosím. Nedivte se ale, že výsledek bude tristní - hlavně pro tuto zemi. Můžete vytýkat jistě mnoho prezidentovi, ale zatím postupuje striktně v souladu s ústavou. Pokud tak bude pokračovat i nadále, máme na druhý pokus Myrku v čele vlády -(

Budete potom spokojen?

karel-nizbor

Pane Schlimbachu, mám pocit, že trochu zapomínáte na to, že vláda podléhá Poslanecké sněmovně, schvaluje např. její legislativní návrhy. K čemu však bude vláda, která nebude mít sílu ve sněmovně cokoliv prosadit?

Víte, pane Schlimbachu, já se na celou věc dívám trochu jinak. Ptám se - jak by v této situaci postupoval Karel Schwarzenberg, pokud by se stal prezidentem? Na druhý den by jmenoval kabinet Miroslavy Němcové. Její kabinet by byl zřejmě oněch 10 měsíců do voleb paralyzován krizemi, pravice by se ještě více zkompromitovala. ČSSD by měla opoziční potenciál a kdo ví, třeba by se jí podařilo vyvolat hlasování o nedůvěře kabinetu, které by bylo úspěšné. Volby by pro sociální demokracii dopadly velmi dobře, pro strany koalice velmi špatně. Země by měla zřejmě silnou vládu...

Rusnokova vláda je: zdařilý pokus o oslabení levice (ČSSD ztratí opoziční potenciál), pravice se zmátoří, čas dostanou pochybné projekty, jako je ANO pana Babiše, Úsvit pana Okamury a mohl bych pokračovat. Ve sněmovně zasedne možná až 10 politických subjektů. Miloš Zeman moc dobře ví, že takový počet stran ve sněmovně znamená problém, čím více stran, tím více krizí, problémů. A to ještě nevíme, jak bude vypadat vláda - třeba to bude, jak někteří říkají, opakování nevýhry ČSSD z roku 2010, ale třeba to také bude opakování "nevýhry" SMERu z téhož roku na Slovensku, tedy koalice složená z mnoha stran. A kdo bude kralovat? Samozřejmě prezident.

Miloš Zeman si chce prostě užít svou prezidentskou roli, a to celých pět let, a možná i víc, dá-li mu bůh zdraví. Nejde mu o stabilitu země, nejde mu o občany, jde mu jen a jen o sebe. Je škoda, že dokázal přesvědčit i tak bystré lidi, jako jste Vy, pane Schlimbachu.

A poslední odstavec svého komentáře budu věnovat vládě - podle mého názoru se jedná o vládu "kartelovou", ve které jsou zastoupeny všechny významné lobbistické skupiny v zemi. Máme tam pana Pecinu (tedy pana Světlíka z Vítkovic), pana Ciencialu (tedy pana Chrenka), máme tam pana Tomana (a tedy všechny velké potravináře vč. pana Babiše). Je tam pan Balvín (tedy pan Janoušek). Asi by se dalo pokračovat přes další jména. Toto je levicová vláda, pane Schlimbachu, jako stehno...

A každý, kdo zná Miloše Zemana důvěrně, vám řekne, že myslet si, že je Miloš Zeman levicově uvažující sociální demokrat, je hrubě naivní představa. Tato vláda a kroky pana prezidenta jsou toho důkazem...

schlimbach

Pane Nižbore, ČSSD přece nemusí vůbec získat možnost sestavovat vládu. Pokud Rusnokova vláda podporu nezíská, věřím, že prezident ji nechá vládnout v demisi poár měsíců a potom jmenuje na druhý pokus zase Rusnoka premiérem a klidně i v demisi to dovládneš do řádsných voleb. Naše země potřebuje vládu - nepotřebuje Nečase, Němcovou a spol. Tomu, mkomu jde o tuto zemi, Rusnoka podpoří a bude se připravovat na řádné volby, Tanečky kolem dalších dvou vlád si může přát jen člověk, kterému jde především o koryto.

karel-nizbor

Vážený pane Schlimbachu, a jak byste chtěl zabránit tomu - pokud má pravice opravdu většinu ve sněmovně - aby sestavila vládu? Chcete snad udělat revoluci? Má ji proti svým spolustraníkům z ODS zorganizovat kmotr Hrlička, který SPOZ dnes fakticky s panem Nejedlým řídí?

Sociální demokracie má přeci větší šanci získat většinu ve sněmovně nežli SPOZ. Notabene, když bude vládnout vláda s pěti či šesti volebními lídry SPOZ, poškodí to ČSSD více, než její vlastní minoritní vláda do předčasných voleb. Skoro nepochybuji o tom, že po získání důvěry ve sněmovně vládou ČSSD to pravice rychle vzdá...

Kvido

Také souhlas s názorem J.Paroubka k Temelínu.

Nesouhlasím ovšem, pokud se j. Paroubek kloní k vládě sestavené rádoby premiérkou Němcovou.

A vůbec je škoda, že prezident Zeman nepovažoval za vhodné pozvat k diskuzi na Hrad J. Paroubka, který je s ním přinejmenším rovnoceným partnerem, aby Zemanovi ledacos poradil. Myslím ovšem, že by to Paroubek odmítl.

Byla by škoda, aby Zeman dal zelenou zrovna ne chytrým ekonomickým krokům. Ačkoli třeba minimální mzda, oaptření na dálnici D1 a situace v ČD se díky nové vládě zřejmě už dává do pořádku po obrovských kopancích Nečasovy vlády.

paysan

Pane Paroubku, proč by měla ČSSD riskovat menšinovou vládu? Snad ne proto,aby nebyla schopna vytvořit vládu většinovou po volbách? Sněmovní většina by ji nedovolila nic, co by ji mohlo prospět. To přece víte.

jiri-paroubek

Pane Schlimbachu,

již několikrát jsem řekl, že by se sociální demokracie měla pokusit sestavit menšinovou vládu a snažit se pro ni sehnat potřebnou podporu. Ač pravice tvrdí, že má 101 podpisů, při hlasování o rozpuštění sněmovny bylo proti jen 92 poslanců bývalé koalice. Prostor pro jednání tedy existuje.

schlimbach

... "Vybočením z pravidel parlamentní demokracie je to do té míry, neboť prezident by zásadně měl hledat cestu k vytvoření (podle možnosti) stabilní vlády. Tedy takové vlády, která je schopna se opřít o parlamentní většinu a efektivně vládnout... "

Tak nevím pane Paroubku, zda žijeme ve stejné zemi. Kritiku prezidenta z Vaší strany dovedu pochopit, bohužel její smysluplnost opravdu nechápu. Takže podle Vás Rusnokova vláda ne, vláda Němcové, nebo zase Nečase, pokud má alespoň 101 hlasů ve sněmovně tak ano?

S Vaším názorem okolo Temelína beze zbytku souhlasím.