Jiří Paroubek: Neobratné půjčky na pořízení bydlení

pujčka peníze
16.8.2018 17:21
Ve středu, tedy v první den možného podávání žádostí o půjčky ze Státního fondu rozvoje bydlení (dále jen SFRB), bylo podáno zhruba dvě stě padesát žádostí o půjčky na bydlení. Na pořízení domu je možné požádat SFRB až o 2 mil. Kč, na pořízení bytu až o 1,2 mil. Kč a o 300 tisíc je možné požádat o na rekonstrukci bytu.

Na tyto půjčky bylo vyčleněno v tomto roce ze státního rozpočtu 650 mil Kč. Pokud budou všechny včerejší žádosti akceptovány, měla by být vyčerpána zhruba polovina na letošek státním rozpočtem přidělených peněz. Ministryně pro místní rozvoj na tento velký zájem reaguje, že stát zvýší letošní objem prostředků pro tento účel na 1 mld. Kč a že bude také v dalších letech připraven přijít se zhruba stejnou částkou.

Nemám nic proti takovéto podpoře, naopak, ale chci říci, že mnohem efektivnější by bylo, pokud by si v rámci státního programu mladí lidé, kteří nedosáhnou na hypotéční financování, měli možnost půjčit přímo u bank a stát (tedy SFRB) by jim dotoval podstatnou část úroků z úvěru. Pak by se počet žadatelů o tuto podporu mohl, při zachování výše 1 mld. Kč příspěvku, násobně zvýšit. Řekněme, že to letos bude nějakých sedm set až osm set šťastlivců, kteří získají tyto levné a výhodné peníze pro pořízení svého bydlení, ale při dotování úroků z úvěrů by to mohlo být třeba tři až čtyři tisíce žadatelů. Banky mají v tuto chvíli volnou likviditu, a pokud by jejich partnerem byl stát v rámci svého programu, budou spokojené. Ale nejspokojenější by samozřejmě byli občané, jichž by mohl být uspokojen větší počet. Kromě toho by se levnější úvěrování mohlo alespoň částečně pozitivně projevit na trhu s byty, kde v posledních letech poměrně rychle rostou ceny bytů i nájemného.

Ale samozřejmě to zásadní je, podle mého názoru, aby stát přijal nové zákony anebo novelizoval ty stávající, čímž by umožnil zahájení masivní výstavby nájemních bytů, výstavby sociálních bytů a také půjde o to rozšířit výstavbu bytů družstevních. Tedy krok státu jde ve vztahu k mladým lidem správným směrem, ale uplatňuje ne zrovna šťastný způsob financování a z hlediska makroekonomického dosahu je vlastně titěrný.

Jiří Paroubek

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Tento krok vlády jistě souvisí s podzimními volbami, co s nimi také nesouvisí, že ano. Minimálně mají strany vládní koalice argument, že začínají tento palčivý problém řešit. Kolo dějin v naší zemi se začíná jaksi otáčet pozpátku. Volná ŕuka trhu ve spojitosti s nepřehledným množstvím zákonů se ukazuje ve své nahotě. Začínáme obnovovat novomanželské půjčky, podporujeme výstavbu bytů v obecním vlastnictví, dotujeme obecní prodejny a další aktivity, které pomáhají zachovat život v obcích. S nadsázkou mohu připomenout jediné podané kandidátky v mnoha obcích, tedy jakousi obdobu Národní fronty. Proč jsme to neviděli před dvaceti lety?

duchodce

Nájemní bydlení podporovat, co to jde, o tom nemůže být sporu. Ale, jak masivní by muselo být, aby dokázalo nabourat nehorázný cenový diktát developerů, realitních společností a soukromých majitelů nájemních nemovitostí? Pokud  s absurdními cenami  nedokáže pohnout ani tři čtvrtě milionu prázdných bytů a domů, kolik by se jich muselo nově stavět? Namísto podpory lidem, aby mohli  hradit současné nehorázné ceny bydlení by se měla realizovat opatření ke snížení cen. V první řadě zvýšit daň z nemovitosti. Akceptováním naprosto bláznivých cen (navíc se státní podporou) se situace bude jen zhoršovat, res. jak pro koho. Developeři, realitky a pronajimatelé budou velmi spokojeni.