Jiří Paroubek: Nová vláda dnes a zítra

obrazek
6.1.2014 12:56
Veřejnost čeká na novou vládu. Rusnokova vláda „odborníků“ zkusila za několik měsíců své existence pár triků s lobbisty, aniž měla odvahu je dokončit. Po zoufalství Nečasovy a Kalouskovy vládní formace přišla bezbarvá vláda velkých přehmatů a nepřiměřených ambicí. Třetina Rusnokových ministrů totiž kandidovala za SPOZ a výsledek této strany byl katastrofální. Novou vládu utvoří tři formace – ČSSD, ANO 2011 a lidovci – jiná možnost vlastně ani není.

Čeká nás střet prezidenta a vlády?

Politicky silně oslabený prezident se nejspíš nechce vzdát své představy stát se dominantní figurou na české politické šachovnici. Upřímně, pokud by byl o deset let mladší, zapomněl svou mstivost, islámofobii, své osobní předpojatosti a špatné zdraví ve své noře na Vysočině, byl bych pro. Dnes ale vidím zcela jasně, že by to dobré nebylo. Pro stát, pro veřejnost. Jistě, podpořil jsem Zemana již před prvním kolem prezidentské volby. Předpokládal jsem však, že se poučí a stane se dobrým ústavním prezidentem. Že se poučí, proč byl jedenáct let mimo vysokou politiku. Nestalo se. Bohužel pro něj i pro stát.

Pokud prezident půjde do přímého čelního střetu s většinou sněmovny o jmenování ministrů v situaci, kdy ztratil svůj meč a štít (tedy SPOZ a Haškovo křídlo v ČSSD), nemůže to pro prezidenta dopadnout dobře.

Pokud se země po takové obstrukci prezidenta ponoří na čas (byť jen krátký) do ústavní krize, bude M. Zeman vnímán jako hlavní viník. Bude dále ztrácet u veřejnosti a v krajním případě může být potupně vyhnán z úřadu. Občané nepochopí, a už vůbec ne levicoví voliči, proč je levicový prezident ve sporu s vládou, v jejímž čele stojí soc. dem. premiér.

Prezident chce nepochybně změnu ústavních poměrů v zemi, a jakkoliv se to zdá být momentálně nerealistické, zkusí to. A bude to zkoušet znovu, prohraje-li. Není zřejmě již schopen posoudit své reálné možnosti.

Co svědčí pro domněnku, že prezidentovi jde o prosazení poloprezidentského systému? Pan prezident se nehodlá zabývat hloupostmi, jako je jmenování univerzitních profesorů či udělování milostí. A až se zbaví jmenování generálů, mnoho toho už z jeho ústavních pravomocí nezbývá. Prostě, M. Zeman se chce zbavit všech z hlediska výkonu reálné moci neužitečných pravomocí. Zato chce mít rozhodující vliv např. na zahraniční politiku státu. První etapa boje o tuto pozici se mu povedla prosazením jmenování „svých“ návrhů na velvyslance. Použil Rusnokovy vlády právě v této věci k posílení své politické pozice.

Kdyby ale měl trpělivost čekat do termínu řádných voleb do sněmovny v květnu 2014, mohl nejspíše získat mnohem více, nežli paní Klausovou na české ambasádě na Slovensku. Pokud by nechal pravicovou vládu dovládnout, levice – včetně jeho (snad) levicové SPOZ – mohla ve volbách slavit velký úspěch. Volební výsledek levice loni v říjnu velkým úspěchem vskutku není.

A co další složka výkonné moci, tedy vláda?

Koalice dává najevo jisté (byť ne přehnané) odhodlání řešit případný spor o ministry správní či dokonce ústavní žalobou. V politickém sporu, který se následně změní v mediální spor, nebudou média ani zdrcující část veřejnosti na Zemanově straně…

Vláda bude dříve či později jmenována. A co dál? Zdá se, že nebude složena – až na výjimky – z politických Einsteinů a myšlenkových magnátů. Naprostá většina ministrů nemá zkušenosti se státní správou. Jen tři z jejích sedmnácti členů již vedli ministerstva (z toho dva jen krátce jiné rezorty), čtvrtý byl jedno období předsedou sněmovny. A to je všechno.

Vím, v první Blairově vládě v roce 1997 nebyl nikdo, kdo by měl zkušenosti z ministerské práce. Hospodářství Velké Británie v roce 1997 však bylo ve velmi slušném stavu a britská společnost jen potřebovala po osmnácti letech vlády konzervativců změnu. A dočkala se jí. Labouristé zakotvili u moci na dlouhých třináct let.

V Čechách v roce 2014 je situace úplně jiná. Krize morální, přecházející do marasmu, korupce zasahující všechny oblasti života země, hospodářství v recesi. Prostě české společenské a zejména politické elity, jak se zdá, neumějí efektivně vést a řídit stát.

Proto se mohli ve sněmovních volbách tak výrazně prosadit T. Okamura a zejména A. Babiš, kteří společně získali čtvrtinu voličů. Což je něco, na co zírají v sousedních zemích (Rakousku, Slovensku, Německu a Polsku) s neskrývaným úžasem. Alespoň něčím jsme obohatili světovou politiku. Právě Babiš a jeho lidé s minimální zkušeností ze státní správy obsadí většinu ministerstev, přes která jdou nejvýznamnější finanční toky (dopravu, MMR, životní prostředí). Zdá se, že jediným kvalifikačním předpokladem nového ministra dopravy je deklarované patnáctileté přátelství s A. Babišem. Gratuluji, to opravdu úžasné a perspektivní kritérium výběru ministra. Tak daleko nezašel při sestavování svých vlád ani S. Berlusconi.

Nezáviděníhodná pozice nového premiéra

Bohuslav Sobotka je opravdu v nezáviděníhodné pozici. On musí, aby politicky přežil (o něco déle), ustavit vládu za každou cenu. A proto Babišovi ustupuje. Za pár let si už ovšem nikdo nevzpomene, že uzavírat koalici s A. Babišem bylo jediným možným východiskem z povolební situace. Všichni si ale nepochybně vzpomenou na to, že B. Sobotka přivedl A. Babiše do vysoké politiky. Podobně jako Nečas se Schwarzenbergem Víta Bártu.

Pozice nové vlády bude velmi zranitelná. Prezident a v tuto chvíli neviditelná opozice v ČSSD čekají jen na svou novou příležitost. Na chyby vlády a jejích ministrů. Určitě více, nežli TOP 09 či ODS. Tyto dvě pravicové strany jsou jako boxeři po úderu na plexus solaris.

Nedokážu pochopit, proč B. Sobotka na zcela rozhašené ministerstvo práce, které je po drábkovských experimentech evidentně v krizi, nasazuje regionálního politika, jenž není ani krizovým manažerem (popravdě, toho Sobotka ani ve straně nemá), a ne zkušeného matadora a rutinéra typu V. Špidly (asi nechce zlobit M. Zemana) anebo Z. Škromacha (naopak nechce posílit pozici zemanovců v ČSSD). Pokud se ale situace na tomto ministerstvu nevyřeší během pár týdnů a pokud se dobře nezkomunikuje, bude vše špatně. Pro pozici vlády a zejména ČSSD a jejího premiéra.

První, kdo bude mluvit v této souvislosti o neschopnosti vlády, bude M. Kalousek…

A. Babiš v mnohonásobném střetu zájmů

Andrej Babiš se jako ministr financí dostane do mnohonásobného konfliktu zájmů. Jako šéf státní pokladny bude mít tolik možností, jak skřípnout např. z FAÚ získanými informacemi konkurenci a naopak pomoci mnoha cestami svým starým i novým obchodním přátelům a sponzorům svého hnutí. Po dalíkovsko-nagyovském období trapné korupce klesneme nejspíše ještě hlouběji a vzhledem k dokonalému mediálnímu krytí to česká veřejnost nebude ani příliš vnímat. O to smutnější a ostudnější budou pak konce.

To, že je to atak na demokracii a svobodu, není třeba pochybovat. Demokracie, to je především možnost opakované volby, možnost revanše v příštích volbách. Příští volby do sněmovny se určitě uskuteční, o tom vůbec nepochybuji. Ale finanční možnosti volebních stran a také jejich mediální možnosti budou velmi rozdílné. A. Babiš je v tomto směru v obrovské výhodě i vůči zavedeným parlamentním stranám.

Příští osudy zavedených politických stran

Příští osudy zavedených, tak řečených demokratických politických stran, mě ovšem velmi znepokojují. ODS je, jak se zdá, zcela zničena. A jen tehdy, pokud v jejím čele nějakým zázrakem stane člověk opravdu mimořádných schopností, charismatu a pracovitosti, může dojít ke zvratu k lepšímu.

Karel Schwarzenberg se během pár měsíců dokonale zesměšní se svou ramlicí a odejde do dějin. Jeho „novoroční projev“ byl smutným svědectvím toho, že již není schopen překoktat ani připravený banální text.

A sociální demokracie? Také ta bude silně ztrácet. Ponese politické náklady za novou vládu. V následujících volbách ztratí postupně pozice v Evropském parlamentu (květen 2014), v senátu (říjen 2014), kde již nebude mít nadpoloviční většinu a počet jejích senátorů se bude pohybovat lehce nad 30, dále pak na radnicích řady měst, jež považovala za svou doménu (říjen 2014). Bude potupně vypuzena – až na výjimky – z hejtmanských pozic (v říjnu 2016).

Pokud ovšem vydrží tak dlouho Sobotkova vláda. Ta ovšem nevydrží déle – podle mého názoru – než rok či rok a půl.

Se Sobotkou nebo s Haškem v čele. Velký rozdíl to není. Pak možná začne někdo v ČSSD řešit, jak nepříznivý trend změnit. Pokud to ještě vůbec půjde. Prostě se nějak přestalo dařit…

V levém středu a na levici politického spektra existuje tedy určitý prostor, který může obsadit takto zaměřený nový politický subjekt. Úspěch v politice se skrývá v pětiúhelníku, jehož vrcholy jsou peníze, lidé, program, organizace a marketing. A to je možnost také pro stranu typu LEV 21.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: ANO 2011, ČSSD, KDU-ČSL, Miloš Zeman

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

stvan

Pane Schlimbachu, chtěl jsem jen jinak říct, že vždy rozhoduje   volič. Na tom co píšete je dost pravdy.

schlimbach

Pane Štváne, domnívám se, že lidé mají přemýšlet, kdo by jim mohl pomoci, je myšlenka již ze své podstaty nesprávná. Proč? Je totiž podstatný rozdíl, když dejme tomu na mítingu za vámi přijdou lidé a řeknou Vám - "Dělejte již s tím něco" nebo když řeknou - "Jdeme Vám pomoci s tím něco udělat". V prvbím případě se konečné podpory nedočkáte a můžete spíše očekávat podraz. Druhý příklad je ta situace, která je potřebná pro změnu. pak je otázka, kolik takových lidí přijde a přiloží ruku k dílu.

Jistě, můžete se spokojit s určitým procentem voličů, které Vás vynese do Sněmovny. pak je otázka jak velké to procento bude a jak dokážete Vy ustát ten tlak a "pokušení" ...

Ať už tak nebo tak. To, co jsem chtěl sdělit je to, že pokud chcete někomu pomáhat za něj něco řešit, můžete se snadno dostat do situace, kdy "pácháte dobro", za než se nakonec vděku nedočkáte, protože Vámi páchané dobro může být pro mnohé nechtěné, nepochopené i svazující.

Chcete čekat až se lidé unaví Topolánky, Nečasy atd.    Není lepší dělat něco smysluplnějšího, než jen čekat: Co se zapojit do přípravy a realizace soběstačného systému s vlastní měnou? Stavět systém s těmi, kdo již procitli a chápou, stavět systém spolupráce a sdílení? Čekat? Můžete se i nedočkat ...

Kvido

Také to vidím podobně.

Lidé časem rozliší více plevy od zrna. Tedy to, kdo dělá politiku jen ve prospěch svůj a svých kamarádů a kdo se snaží a pamatuje na lidovost politiky a slabší skupinu obyvatel.

V české politice už bylo těch nemravností dost. Za to čtvrtstoletí je český volič rozhodně zkušenější v demokracii, vidí, co to obnáší. A tak se volič bude ohlížet po čistší a zkušenější politické straně, a to bez figur z podnikatelského sektor, což  je vždy pro politiku velké riziko (na Babišovi si to nyní ověříme). Takže se domnívám, že LEV 21 může mít šanci, pokud jeho kampaň podpoří i bohatí sponzoři.

stvan

Pane Schlimbachu, lidé nemusí změnit své myšlení a klapky na očích, neboť dlouhodově vědí, že jsou okrádáni. Musí se "jen" dostat do situace, že začnou sami více přemýšlet, kdo by jim skutečně mohl pomoci. Pokud se tak stane, pak není nutné nikoho předem odepisovat.

antoninsebek

Z toho, co tady bylo dosud napsáno, podstatně více souhlasím s autorem článku. A hodnocení pana B.Sobotky plně podepisuji. S tím, že nic jiného mu nezbývalo. Očekávaná matematika (budeme mít všechny ministry oranžové a rudoši nás podpoří) nevyšla a co čert nechtěl, ten nedostatek hlasů byl na oranžové straně.

Svým způsobem (opakuji: svým způsobem) měl přítel předseda štěstí, že se ten nesmyslný dýchánek u M.Zemana hned po volebních výsledcích provalil. Takže se mohl ještě více obrnit svými pravověrnými a toho svého agenta provokatéra dát dokonce do Kachlíkárny.

Nedonutil však Babišku šáhnout do fěrtůšku pro korporátní daně. Všimněte si, že to nemá ani slíbeno! Bude to hra na výdrž, ve které bude B.Sobotka tahat za značně kratší konec.

Za této situace nechápu, že se drží nepolitické zásady: "splnit vše, co jsem slíbil". Kdyby to takhle měl udělat Obama, tak už by byl v nějakých Amerických Bohnicích. Například: snížená DPH na léčiva přinese "něco málo" do kapes obchodníkům s tímto sortimentem. Nikoliv snížené náklady na provoz nemocnic.

Souhlasím také s tím, že prvním kritizujícím bude pan Kalhousek. S argumentem typu: "My, ti špatní, jsme hospodařili se schodkem 81 miliard a Vám - makačům nebude stačit ani těch 112. Přitom jste ekonomiku nerozpochodovali". Hlavu si mohu ukroutit nad tvrzením koalice: my nic, my jsme ten státní rozpočet nevyráběli. To Fischer, a ten to opsal od Kalhouse.

Kuriozně může pomoci nové vládě něco, co trochu souvisí s církevními restitucemi. Mám na mysli pomoc z Míst Nejvyšších, tedy nebes. Že se stane zázrak a kola se roztočí alespoň v Německu. Také já bych si to přál a s hlavou vzůru bych pronesl: "Díky, milý Bože!"

Protože díky koaličníkům to nebude. Podstatná část z nich se připravuje na to SEZNAMOVAT se se situací na vybojovaných ministerstvech. A v rámci toho seznamování odmění svoje "bližní". Makat se začne zřejmě až potom. Tipnul bych si, že na korporátní daně se ale NEMÁKNE.

schlimbach

S tím pane Paroubku bych mohl souhlasit, ale je zde ono ALE, které potvrzuje historie - prospět národu mohou elity pouze tehdy, pokud to je i v zájmu "pánů v pozadí". Pokut je to v konfliktu zájmů, ani Lev21 neprospěje, byť by se snažil sebevíc, protože není to Lev21, kdo ovládá finanční toky. Pokud by Lev 21 chtěl skutečně prospět, musel by připravit a provést razantní změny nastavení systému, což, jak si dobře pamatuji, nemáte v plánu, protože jste zastáncem postupných kroků a úprav stávajícího systému, který neřídíte, neovládáte a nikdy, stejně jako jiné "elity" nikdy ovládat a řídit nebudete.

Možná se Vám pane Paroubku bude zdát moje argumentace najivní nebo hloupá, ale pokdle mého názoru máte obrovské štěstí, že jste mimo hlavní proud politiky a ten čas, kdy jste "mimo" Vám může velmi pomoci, protože můžete získat obrovskou výhodu "pohledu z jiného úhlu" na věci, které "elity" nevidí, nechtějí vidět nebo je vidět již ani nemohou.

Pokud se tak stane, Váš další krok bude jistě ten, že zavrhnete možnost "nápravy" stávajícího systému a začnete se ptát, co změnit a jak to změnit. Osobně Vám přeji, abyste se do tohoto bodu dostal co nejdříve, protože potom budete mít šanci něco změnit, využít k tomu dostatek energie který jistě máte i myšlenkový potenciál.

jiri-paroubek

Pane Schlimbachu,

možná, že je to jen má naivita, ale já spoléhám na to, že někdy v dohledné době, za pár let, se Češi nasytí politických neumětelů typu Nečase, Babiše, Schwarzenberga nebo Okamury a začnou si vybírat politiky, kteří jim mohou a chtějí prospět.

Proč by to mělo být u nás jiné, než je tomu na Slovensku, v Německu, v Polsku či v Rakousku? A to je šance pro stranu LEV 21.

schlimbach

Obávám se pane Paroubku, že jste si do rovnice nedosadil to podstatné - změnu myšlení lidí a stále více se otevírající "klapky" na očích lidí. Myslím, že při nových volbách po politických stranách nevzdechne ani pes - to se týká i Lva21, bohužel.

Domnívám se, že naše "elity" vůbec nechápou, že jsou v roli užitečných idiotů v rukou pánů "v pozadí" a nakonec jako vždy v minulosti budou "elity" smeteny díky rozdmýchání nepokojů v řadách "neelity", když "elita" bude nahrazena "novou elitou", vedenou na provázku stejnými "pány v pozadí", protože ti "páni v pozadí" mají ve svých rukou globální finanční toky, mají v rukou informace, které "elita" i "neelita" díky vymývání mozků ve školách nemá. "Elita" i "neelita" má k dispozici pouze informace "vytržené" z celkového kontextu, které nedají celkový obraz kaleidoskopu, pokud člověk nepřijme některou tu "konspirační" teorii za svoji, proto to tak u nás vypadá.

Lze to změnit? Jistě, že lze, ale to by "elita" musela změnit zásadním způsobem svoje chování i úhel pohledu na "neelitu", na společnost, na národ na globalizaci atd. Obávám se, že to vůbec v dohledné době nehrozí, bez ohledu na to, že si tak "elita" sama sobě podřezává pod sebou větev.

Ona ta elita zřejmě nechápe, že otroka si vládce nevymění, spíše si ho bude "hýčkat" aby ještě chvíli vydržel a makal. Bez hloupého, sebestředného a arogantního kápa se však snadno obejde, protože ho nahradí okamžitě jiným, s jiným zadáním.

Užiteční idioti i bílí koňové končí obyčejně stejně - jsou nakonec nepotřební. Konec konců, dobře jim tak !

Výsledek 24 leté činnosti užitečných idiotů v naší zemi je vidět všude okolo nás. Vítejte v realitě -(