Jiří Paroubek: Ovládne ČSSD chaos?

cssd ruze
13.6.2017 12:15
Jeden z headlinů dnešních článků v Právu říká: "Vraťte Zimolu do voleb, žádají jihočeští soc. dem.".

V sociální demokracii dnes vrcholí debaty o tom, jaké bude příští uspořádání vedoucích pozic v ČSSD. Zdá se, že vedoucí osobnosti strany jsou blízko dohody o vytvoření faktického triumvirátu, který povede tuto stranu do voleb v říjnu. B. Sobotka by zůstal premiérem, M. Chovanec by se stal úřadujícím předsedou ČSSD a Luboš Zaorálek by se stal volebním lídrem ČSSD pro podzimní volby.

Toto řešení, které se připravuje, není jistě ideální. Není ideální zejména proto, že přichází pozdě, ale také proto, že toto řešení vlastně odděluje dosud spojené vedoucí pozice ve straně. Ideální by pochopitelně bylo, kdyby volební lídr byl jak předsedou strany, tak předsedou vlády. Současná pozice strany i jejího předsedy a volebního lídra je ovšem neudržitelná. Zdá se, že kdokoliv přijde do vedení ČSSD (neberme toto slovo tak úplně doslova) má šanci vyvést ČSSD z toho nejhoršího.

Pokud vedení ČSSD neudělá nic, skončí ČSSD na podzim v naprostém marasmu a na volebním výsledku kolem 8 %.Personální řešení je ovšem potřeba přijmout rychle. Ještě týden dohadů a ČSSD ztratí další 1 až 2 % volebních preferencí. Zítřejší volební grémium by tak mělo celou věc uzavřít. Jasně a zřetelně. Tak, aby volič dostal jasný vzkaz, že se něco stalo. Strana pak má šanci se ve volbách na podzim dostat k volebnímu výsledku 12 – 15 %.

Co však může podstatně narušit pokus o stabilizaci pozice ČSSD, to jsou partyzánské akce typu: vraťte Zimolu na kandidátku. Jihočeská ČSSD by se měla přestat zabývat touto svou utkvělou myšlenkou. Bylo to jedno z mála správných rozhodnutí z poslední doby, které Sobotka a jeho vedení udělali, když nedovolili kandidovat korupční kauzou zprofanovanému Zimolovi. Jeho kandidatura by nepoškodila jen ČSSD v jižních Čechách, ale s ohledem na známost bývalého populárního hejtmana by byla poškozena volební pozice strany jako celku.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jiri-paroubek

Pane Reichele,  přecházím Vaší trapnou osobní invektivu. O vztazích v mé rodině nevíte vůbec nic. Držte prosím o tom ústa. Nebo byste přes ně mohl dostat. Ale nyní fakticky. Myslím, že mám plné morální právo radit teď v politice komukoliv. V letech 2005 - 2010 jsem v čele sociální demokracie dosáhl volebních výsledků, které nikdo přede mnou nedosáhl a s největší pravděpodobností už nedosáhne. Vaše trapná invektiva o tom, abych si nechal své radění, je asi stejně hloupá, jako bylo vyjádření ministra bez ministerstva Chvojky o tom, že jsem „mužem minulosti“. To řekl před pár měsíci a teď to mužové přítomnosti a budoucnosti krásně předvedli, kam až stranu, kterou jsem vybudoval jako nejsilnější stranu v zemi na všech úrovních, za sedm let dovedli. Když tak se podívejte na volební výsledky, kterých jsem ve zmíněných letech s ČSSD dosahoval. Pracujte, pane Reichele, s pojmy a ne s dojmy. Tedy trochu jinak, nežli pracovalo dosud vedení ČSSD.

stvan

Pohled pana Paroubka na pana Zimolu je naprosto objetivní. Pan Zimola zvolil naprosto podivný způsob kumuĺování luxusního nemovitého majteku přes svého podízeného, který byl v rámci ČR mimořádně luxusně placen. Tváří  se jako Babiš, který si na všechno vydělal, ale dokázat se mu to stejně jako Babišovi nechce. :-(

jiri-paroubek

Pane Sedláčku, máte pravdu, že J. Zimola nebyl obviněn, těžko na něj vztahovat princip presumpce viny. Jeho „příběh“ korupčního chování s chatou a nepřiměřenými odměnami jeho kamaráda stojícího v čele krajských nemocnic byl tak silný, že se na kraji rozpadla koalice a on sám odešel z funkce hejtmana. Co ještě dodat…. Korupčník jeho typu na kandidátku strany, která se chce chovat sebezáchovně, nepatří. Toto bylo Sobotkovo zcela správné rozhodnutí.

videnak

Pane Paroubek, jde vidět, že je jen dobře, že nejste ani ve vládě ani v ČSSD, vaše ego je silné a vaše myšlení zcela zcestné, neuměl jste ukočírovat ani vlastní rodinu. Své rady si nechte pro sebe, jste směšný!

paysan

Pane Paroubku,nevšiml jsem si, že by byl pan Zimola trestně stíhán. Vy jste to zaznamenal, že tak jednoznačně o jeho konání soudíte? Tu chatu, co mu staví kamarád, snad normálně zaplatil, či platí z legálně nabitých peněz a co se týká odměn, víte vy vůbec, že do té doby byly špitály v Budějovicích v červených číslech a díky odměněnému se zvedly do čísel černých, že v jedné z nich byla postavena nová porodnice z nemocničních prostředků, že se tam zvýšily platy lékařů i sester, že nemocnice přitom vykázaly značné úspory? Proč by tedy ten, kdo tohle dokázal, neměl být odměněn? A vyhýbáte se mi odpovědi, zda o vině, resp.nevině má místo "vyvolených" rozhodovat volič!

jiri-paroubek

Pane Sedláčku, v bodě Zimoly nejde o žádné dojmy nebo o nějakou presumpci viny. On se dopustil korupčního jednání. Kromě toho kamarádovi, který mu staví chatu na Lipně, dával enormně štědré odměny. Anebo se na tom podílel. V každé opravdu demokratické zemi to pro politika znamená konec. Konec v politice. Je to mé hluboké přesvědčení, že tak to má fungovat i u nás. Pokud jsem byl v čele sociální demokracie, tak to tak v sociální demokracii fungovalo. A volební výsledky se pohybovaly úplně někde jinde. Předpokládám, že byste si přál, aby se ty výsledky vrátily. Těch 36 % hlasů pro ČSSD. Anebo aspoň 22 % hlasů (to byl můj nejhorší, dnes zcela nedosažitelný volební výsledek). Ale jedním z předpokladů, že to tak bude, musí být čistota stranických řad. A jiný nástroj k jejímu zajištění, nežli je presumpce viny, já opravdu neznám. Pokud to nechcete řešit, jako se to řeší v některých zemích střelbou…..

 

paysan

Pane Paroubku, vy byste se měl především zbavit své utkvělé představy "presumce viny"! Podle vás je jakési grémium, či předsednictvo chytřejší, než voliči!? Zimolu nechtě klidně na nějakém tom dvaadvacátém místě kandidátky a nechte laskavě na voličích, zda ho zakroužkují nebo ne. Ostatně od toho jsou právě volby, ne?

Jinak se vážně obávám, že výměna pana Sobotky přichází pozdě! A není to vina Babiše, ani médií. Je to vina členů ČSSD. Poslankyně Bohdalová se nechala třeba dnes slyšet, že BS je hodný, pracovitý člověk, ale není to lídr. JAK JE MOŽNÉ, ŽE TO ONA I JEJÍ SPOLUSTRANÍCI POZNALI AŽ TEĎ?