Jiří Paroubek: Podle řeči poznáte je…

obrazek
15.8.2019 13:07
Včera na tiskové konferenci oznámilo hnutí STAN (zřejmě s podporou dalších pravicových stran), svou hlavní výhradu ke státnímu rozpočtu na rok 2020. Nejsou to ani nízké sociální výdaje, ani nízké výdaje na mzdy zdravotníků, jak bychom logicky očekávali, ale je to něco jiného.

Nelíbí se jim, že ve státním rozpočtu nejsou dostatečně posilovány výdaje na obranu. Tedy tak, aby již v roce 2023 Česká republika vynakládala na svou obranu ohromnou sumu 2% z vytvořeného HDP. To by v současné době znamenalo výdaje každoročně asi 100 mld. Kč. Tento nesmyslný závazek v rámci NATO, který před pár lety přijala Sobotkova vláda, bude přinášet tučné zisky především zahraničním zbrojařským koncernům. A pro české daňové poplatníky to znamená, že nebude ve státním rozpočtu dostatek peněz na školství, zdravotnictví, důchody, sociální programy, vědu a výzkum, obnovu památek, výstavbu silnic a dálnic atd.

To, ale pánům z české pravice vůbec nevadí. Jejich prioritou je vyhazovat peníze z okna. A strašit v této souvislosti Ruskem, které vynakládá méně vojenských výdajů nežli např. Francie a desetinásobně méně, nežli Spojené státy, je zcela nesmyslné.

Máme své vlastní problémy, které ovšem česká pravice nechce vidět. Také svět má problémy. Kdyby např. desetina výdajů, které země NATO v současnosti dávají vcelku zbytečně na vojenské výdaje, šla na boj proti suchu v rozvojovém světě a na vytváření pracovních příležitostí zejména v zemích Afriky a Asie, byl by to nejlepší výdaj na obranu vynaložený zeměmi Západu. Tak, aby z těchto zemí neutíkali lidé zejména do Evropy.

Tato idealistická představy ovšem pány z české pravice také vůbec nezajímá. Prostě vláda by v příštím roce měla - podle nich - na obranu vyhodit z okna ještě o 2,2 mld. Kč více nežli kolik je zatím uvedeno ve státním rozpočtu na příští rok.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Schopnost bránit a ubránit naši zem rozhodně nezávisí jenom na miliardách za nové obrněnce a jiné zbrojní zakázky. Profesionálních vojáků je pár desítek tisíc a z velké části jsou to úředníci různých velitelství, lékaři a další nebojové profese. Je smutné sledovat břichaté strejce, kteří se v maskáčích producírují po městě. Důležitý je společný zájem národa, takový, aby obrana měla pro většnu občanů smysl. Osobně nemám zájem umírat za privilégia různých Kalousků, Kelnerů a Bakalů. Za posledních třicet let byla napáchána kupa nesravedlností na miliónech našich spoluobčanů. Mnoho z nich pocítilo na vlastní kůži dobrodiní nezaměstnanosti, exekucí, bezdomovectví a jiných kapitalistických vymožeností. Dokud se nezačnou tyto chyby důsledně napravovat, tak jsou miliardy na zbrojení vyhozenými penězi.