Jiří Paroubek: Post mortem

obrazek
27.10.2013 13:26
Již ve svém, necelý týden starém článku, jsem upozorňoval na měnící se trendy ve veřejném mínění. Na to, že Češi, jako snad jediný z národů demokratického světa, neprovádějí změny vlády po ose levice – pravice, ale jinak. Se zapojením spasitelských stran nového typu, respektive již v minulých volbách osvědčených Věcí veřejných (koneckonců, podobnou roli hrála zčásti TOP 09).

Pravý vítěz voleb

Co do počtu odevzdaných hlasů (18,65%) a získaných mandátů (47) skončilo hnutí ANO 2011 miliardáře A. Babiše sice ve volbách na druhém místě, ale dosáhnout za dva a půl měsíce z 1-2% preferencí téměř na pětinu voličů je obdivuhodné. To, že s tím jsou spojena obrovská rizika pro republiku a její příští vládu, musí být každému jasné. Hnutí nemá jasno v mnoha otázkách, včetně základních programových postupů. Program hnutí byl a je jakýmsi vedlejším produktem. Role ANO 2011 je, podle dosažených volebních výsledků, v budoucím politickém uspořádání zcela klíčová. Buď udělá vládu s ČSSD – za podmínek, které hnutí budou plně vyhovovat – anebo s tradiční pravicí (TOP 09, ODS a lidovci). A. Babiš je jediný – kromě T. Okamury – kdo není z politických lídrů z volebního výsledku ve zjevném šoku. A to také bude jeho výhoda v povolebním vyjednávání. Je politicky v nejkomfortnější situaci ze všech. Získá nejvíce. Sobotka s Haškem musí udělat koalici doslova za každou cenu. Babiš nikoliv.

První poražený voleb

Tím je nesporně s výsledkem 20,45% a padesáti mandáty sociální demokracie. Když jsem vedl tuto stranu v posledních sněmovních volbách, dosáhla s 22,08% hlasů volebního vítězství. Já jsem bezprostředně poté z funkce předsedy ČSSD odešel. Sobotka s Haškem v sobě tuto morální sílu nenašli. Je to zbabělé a v relativně krátké perspektivě pro stranu zničující.

Nechci být příliš jízlivý, ale vzpomínám si na ohromné kecy, které jsem byl nucen za poslední tři roky vyslechnout postupně vlastně od celé špičky sociální demokracie (čest výjimkám). Vzpomínám si, jak jeden můj starý „přítel“ srdceryvně sděloval veřejnosti, že jsem ČSSD připravil o 10% hlasů. Dobrá, teď je to už 12%. Kdo je vlastně viníkem této situace? Já už to být nemůžu...

Jak řekl včera odpoledne v televizi správně M. Štěch: „Paroubek už ani není ve straně.“ A vedení ČSSD je teď prý kolektivní. Z toho, jak se tento panák vyjádřil, logicky vyplývá, že odpovědnost vedení za výsledek je kolektivní. Zdá se ale, že se ke kolektivní sebevraždě nechystají.

Proti mně a mé rodině vystrojila snaživá média před minulými volbami přímo ohňostroj nenávisti. Různí ti Bakalové a „protagonisté“ americké radarové základny tento ohňostroj inspirovali i platili. Z tohoto hlediska měli nyní oba nelídři sociální demokracie situaci zcela komfortní. Nejen Právo, ale dokonce i Bakalův Respekt je dokonce podpořily… Upřímně, parlamentní volby nelze rozhodným způsobem vyhrát bez úsilí, jen čekáním a se svěšenýma rukama. Bez invence, originálního programu (za čtyři roky toho hoši mnoho nového nevymysleli), bez nových zajímavých personáží a s řadou korupčních kauz na krku.

Zkrátka političtí Einsteni v ČSSD, pokud byli schováni za mými širokými zády, anebo se na mě mohli vymlouvat, mohli dělat chytré. Teď jsou na hromadě a to i kdyby sestavili vládu s Babišem a lidovci. Bude to jen Nečasova vláda II. a podobně také dopadne.

Hlavní poražený voleb

Je jím, kdo jiný nežli prezident M. Zeman. Jeho privátní strana SPOZ investovala do voleb desítky milionů, podpořil ji v kampani masivně sám prezident. M. Zeman vlastně vedl osobní volební kampaň pro SPOZ. Zřejmě ale jako jediný člen této strany. Zbytek strany se hádal a vzájemně vylučoval. Programem se pánové nezabývali vůbec.

Prezident ztratil strategickou iniciativu, kterou si výtečně udržoval po řadu týdnů, na své cestě do Izraele. Aféra jeho dcery jej silně osobně zasáhla a změnila jeho trvalou iniciativu v pasivitu a zmar. Proto ostatně tato aféra také byla vyvolána. M. Zeman tedy přišel o cenný vehikl SPOZ a zanedlouho bude rozehnána i vláda jeho přátel a obdivovatelů.

M. Zeman vždy kašlal na zájmy levice

Po dlouhá léta M. Zeman naprosto promyšleně poškozoval ČSSD. Věděl, že pokud tato strana bude silná, nestane se prezidentem.

Díky superctižádostivému a neodpovědnému J. Dienstbierovi se prezidentským kandidátem ČSSD loni na jaře nestal J. Švejnar – který jediný byl schopen porazit J. Fischera, K. Schwarzenberga i M. Zemana – ale Dienstbier sám. Pak už bylo vítězství M. Zemana v prezidentské volbě neodvratné.

Pokud by se M. Zeman spokojil s pozicí ústavního prezidenta, žádné drama by se ani tak nekonalo. M. Zeman ale chce být ve svých téměř sedmdesáti letech hlavních hybatelem dění v zemi. Chce přetvořit systém parlamentní v poloprezidentský systém.

Pro tento účel si ovšem potřebuje ochočit ČSSD. M. Hašek s ním tuto hru v posledních měsících vděčně a hloupě hrál, protože s M. Zemanem spojoval svůj další kariérní postup. Výsledek voleb však politické lásce M. Zemana a M. Haška nepřeje. Myslím, že M. Hašek z toho pro sebe vyvodí rychlé závěry.

Sociální demokracie má teď šanci se M. Zemanovi ubránit. Pokud se jí to nepodaří, zničí jí to.

Debakl staré pravice

ODS zažila trapnou, potupnou, ale očekávatelnou porážku. Upřímně, může být po všech těch svých děsivých aférách a kolosální neschopnosti, kterou projevila ve vládě, ještě spokojena. Pokud ODS po očekávatelné „noci dlouhých nožů“ ve svém vedení do čela strany namísto druhořadých lídrů postaví lídry třetiřadé, nikdy se z nastalé situace již nevymaní. A bude ztrácet, až se ztratí úplně.

Strana TOP 09 může být se svým výsledkem za dané situace spokojena. Ztratila oproti minulým volbám do sněmovny citelně, ale není to taková katastrofa. K. Schwarzenberg už byl v této volební kampani jen maskotem této své strany. Už naposledy… Věk prostě nelze zastavit.

KSČM podle očekávání

Výsledek dosáhla KSČM lepší nežli minule a to je tak asi vše, co se o ní dá pozitivního říci. Čistě levicová vláda už s jistotou nevznikne. Vliv KSČM v české politice zůstane dále marginální.

Nové koně: lidovci a Úsvit

Vcelku podle očekávání budou v nové sněmovně zastoupeni lidovci i Úsvit. Lidovci mohou sehrát ještě velkou roli při sestavě nové vlády.

Úsvit bez politického klauna Bárty, kterého lidé překroužkovali z prvního místa plzeňské kandidátky, bude zajisté naplňovat v nové sněmovně očekávanou roli. Budou veřejnosti sloužit k obecnému obveselení. A dříve nebo později i voličům této strany.

Závěr

Volby do sněmovny skončily zdrcujícím úderem vůči zavedeným parlamentním politickým stranám, s výjimkou KSČM. Ta ovšem bude hrát v povolebním uspořádání zcela marginální roli.

Sociální demokracie je smutným vítězem voleb. Pokud udělá vládní koalici s A. Babišem, ponese všechny politické náklady této spolupráce. A pokud ve vhodném okamžiku A. Babiš usoudí, že jeho hnutí má dostatečnou podporu, aby dosáhlo volebního vítězství, vykročí k předčasným volbám.

Vedení sociální demokracie má „špidlovskou“ mentalitu, není v něm nikdo, kdo by zavelel v nastalé situaci k obratu. Z trvalého poklesu podpory občanů k obnově pozic z let 2006 – 2008. Pokud ČSSD půjde do koalice s ANO 2011 a lidovci, může tato strana již v evropských volbách být na polovině své současné voličské podpory.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Pane Schlimbachu, dobrý večer. To není "klesání", bohužel to je realita života.... Čas běží a přesně měří - VŠEM. Někdy si říkám, jak jednoduché to mají ti, do kterých se strefujeme jako "hráškem" do stěny "jaderného reaktoru".... a nestojíme jim ani za jediné mrknutí oka... Byl jsem, jsem a do poslední vteřiny budu OPTIMISTA. Držím palce nástupcům, těm, kteří nemyslí jen na svoji kapsu... Zdravím.

schlimbach

Není třeba klesat na mysli, vzdávat se a lkát pánové - je třeba vykasat si rukávy a tvořit novou budoucnost - skrze volby to v tomto systému nikdy nepůjde, to dříve zde bude nová revoluce, která samozřejmě nic nevyřeší, kromě vyřizování si vzájemných účtů.

Ekonomická reforma se může zdát jako fikce, nesplnitelný sen - ovšem jen do té doby, dokud základní její prvky nevyužijete pro sestavení soběstačného systému v rámci nastavených zákonů. Potom je možné žít jinak a to ihned, vytvářet postupně (klidně i 20 let) novou strukturu, která bude zárpoveň nejen umožňovat žít si po svém, ale bude sloužit i jako konkrétní příklad dalším, kteří se probudí a jednou - jedno kdy, tato nová struktura přeroste.

Jak dlouho? těžko říci, může to být i velice rychle, protože stávající stupidní západoevropský systém dokáže spolehlivě zničit západní cibilizaci velice rychle. Samodestrukční mechanismy byly již spuštěny.

Nemůžeme vyhrát v "boji" v tomto systému. Je proto třeba nastavit si systém svůj, který bude těžit ze stávajícího systému i z jeho agónie.

Je třeba se spojit napříč politickým spektrem, napříč profesemi, napříč společností. Nedělejme užitečné idioty tomuto systému, neupevňujme své otrocké okovy sami sobě.

stvan

Díky Vladimíre za objetivní, tedy smutnou, reakci.

Vladimír Štingl

Pane Schlimbachu, dobrý večer. Je to až neuvěřitelné, že se na "politické scéně" mohou pohybovat individua jako Hašek, Škromach, Urban apod. a ještě se označovat za "sociální a demokraty".... K smíchu. Máte absolutní pravdu v tom podstatném a naprosto a s konečnou platností jste mě "zabetonoval" v názoru starém 20 let i díky Vaší ER - změna systému, nic jiného nás nespasí. Ale jak je vidět, tak k tomu je čím dál tím DÁLE.....na druhou stranu věřím, že "čím déle se něco nestane, tím dříve se to stane.....".

Zůstává otázkou, zda se toho dožijeme..... Vy ano, se mnou je to horší, ale s Vámi se "vezou" i moje děti a vnoučata.... Tak držím palce. Zdravím Vás.

 

Vladimír Štingl

Už dobrý večer, pane Waltere. Nejsme v rozporu, pouze ten "úhel" pohledu z obvodu kruhu máme o něco posunutý. Je mi jasné, že nejste haškovec a souhlasím i v názoru na B. Sobotku. ALE.... B. Sobotka BYL V DEFENZIVĚ. 1. AKCE VYŠLA OD HAŠKOIDŮ A ŠKROMACHOIDŮ. A v tom je základ problému, který problémem již není. Teď už jen budeme zírat jak se to "zašmudlá". Samozřejmě, že se na stranu Sobotky, aby se to hodně "rozmázlo" přidají různí dobráci, kandidát na prezidenta (ale Škromachovi to dal tak nádherně "sežrat", že jsem to dlouho nezaznamenal, ať už je Dienstbier jaký je.... "Jel" na rovinu a to oceňuji.), celá ta "politická galerka"......

Rozjel to Onderka, návrhem, Hašek to rozmázl - prokazatelně "vyjela" 1. informace, že byl B. Sobotka "sestřelen" a teprve následně se "ohnal" - a zcela správně - B. Sobotka "pučem". Já bych to nazval lidskou haškoidní, škromachoidní fekálií. To je taková svinská humusárna, že to nedokáži vyjádřit. DEN PO VÍTĚZNÝCH VOLBÁCH to ti parchanti takhle ROZSTŘELÍ.....

Nyní je fuk, zda a co, kdo a jak. Opět se odsunou základní řešení církevní prostituce, všeho čím budeme tvrdě postiženi a platit budou naši pravnuci...... Ale to už tady bylo X-krát řečeno a stále je dostatek blbů ve "vlastních řadách"..... nebo, že by DOBŘE ZAPLACENÝCH SUPERGRÁZLŮ....???

Nejsme v rozporu, ani nejde o to zda je Sobotka svatý a Hašek zlatý.... Jde o elementární odpornou sviňárnu na nás, protože to Hašek jako 1. zmetek nesmyslně rozjel a Sobotka to "okomentoval". Divadlo a prase v žitě si mne ruce.... Tentokrát, po 3 letech mám skutečně vztek. Na těch 20 bezohledných primitivů, kteří si nevidí ani na špičku nosu kvůli "korýtku".... A teď se budou klepat, že je to spláchne.

Divadlo pro "plebs" a vše ostatní nám ČT s pomocí HN, mfD a pod. už bez problému "vyzmizíkují.....

Příjemný večer. Zdravím Vás.

heriot

Zdravím Vás pánové. Já nejsem žádný haškovec, i když nepopírám, že podle mého názoru Sobotka nikdy předsedou být neměl, je jalový, nevýrazný, neschopný a promrhal vítězství, které leželo na ulici...Ani nechci hodnotit, kdo je ten správný a spravedlivý.

Jen tvrdím, že Sobotka, i kdyby měl tisíckrát pravdu, to neměl řešit jak řešil. Měl akceptovat rozhodnutí kolektivního orgánu a bojovat na stranické půdě. A pokud Sobotku podporují grázlové jako je "jeho jasnost" a Kalousek a pravicová havloidní média a další a pokud se neohradil proti tomu, že Babiš vykřikuje, že bude jednat jen s ním,  pak je pro mne vyřízený člověk. On to je kdo levici totálně poškodil. A to nemluvím o tom, že chce do vlády třeba hrobaře levice Špidlu, který promrhal levicové vítězství.

Všimněte si, že slova jako puč, převrat, pučisté apod, používají právě babišova a bakalova média....Myslím, že bychom si měli pozorně všímat toho co říká a co chce nepřítel.

schlimbach

Velmi dobře napsáno pane Štingle. Zdravím vás.

Pane Waltere, ČSSD má, jako každá jiná strana svoje stanovy, kde je uvedeno, jakým způsobem se odvíjí její demokratická hierarchie, jaké má tedy orgány atd.  jestliže je Sobotka jmenován předsedou sjezdem a nejvyšší orgán mezi sjezdy jejich výkonný ústřední výbor rozhodne o tom, že bude zastupovat ČSSD při jednáních o vládě a bude kandidátem na premiéra za ČSSD,  NEMÁ  předsedniíctvo žádnou pravomoc takové rozhodnutí zvrátit.

Pokud Hašek jako idiot druhý den po volbách, přes neustálé ubezpečování v TV a v médiích obecně, jak podporuje Sobotku, dokázal realizovat tu akci skrze předsednictvo s odvoláním Sobotky pod přímým dozorem Zemana, potom je to osoba neskutečně zákeřná, morálně pochybná, prostě podrazák. Je jedno, jak se takový xindl jmenuje - důležitá je jeho činnost, chování - je to podrazák a hochštapler a primitiv, kterého zajímá jedině koryto, na všechny ostatní z vysoka kašle a myslí si, stejně jako kupa dalších šmejdů, že  může kdykoliv podrazit kohokoliv a že mu to vždy projde.

Vůbec nezáleží, jestli jde o Sobotku, ČSSD nebo někoho jiného. V této zemi se staly tyto sviňské postupy normou. Nedovedu si vůbec představit, že taková sketa by měla být premiérem - koho by zastupoval? Sebe a řadu dalších jemu podobných? Co naši občané?

Přeji poctivým členům ČSSD, aby v sobě našli odvahu a ráznost a s takovými xindly bez milosti zatočili tak, že se nestihnout v ČSSD již ani ohřát. Moc bych si přál, aby v KDU-ČSL i ANO2011 jasně a srozumitelně řekli, že se sketami a podrazáky nikdy jednat nebudou - potom by byla naděje, že se snad něco začne v této zemi alespoň malinko měnit k lepšímu.

Vladimír Štingl

Pane Waltere, dobrý den. Je mi srdečně jedno, zda B. Sobotka prezentoval svůj názor po jasném podrazu a křivárně ne na něj (to je druhotný problém jeho osobní politické smrti nebo kariéry, která mě nezajímá.....), ale na všechny, kteří dali ČSSD alespoň těch necelých 21% hlasů. Hašek je odjakživa v jednání a to i v pouhých střípcích jeho veřejných projevů - KŘIVÁK a nemá žádnou zodpovědnost již podruhé..... Okamžitě hodí "kamenem" a jsou mu ukradené důsledky a dopady na veřejnost. Jestli tohle je politik, tak děkuji, ale to jsou John, Bárta, Peake proti němu géniové... Takového patolízala a kariéristu jako je Hašek jen pohledat.

Je nepodstatné, zda je to B. Sobotka nebo Hašek. Ale řešit svoji cestu ke "korýtku" den po těsně vyhraných volbách "doporučením" tomu, co mi 3 roky překáží ..... když mám dát signál, že veřejné problémy řešit "umíme" a svoje osobní ambice "odložit" na dobu pozdější..... To se domnívám, že je podstata a princip té zhovadilosti Haška a spol. Stačí, že je ČSSD neustále decimována "demokratickým a svobodným" tiskem a médii jako je ČT v čele s Drtinovou a spol. a oni si skutečně sami "nafackují" už den po volbách.....??? Vyvolal to Sobotka nebo Hašek? Kdyby problém "řešil" Sobotka jako nyní Hašek, tak bez mrknutí oka jsem na "straně" Haška.... A co říkají Kalouskové a spol. je samozřejmě v duchu podpory toho, co těm zparchantělcům vyhovuje - a je to asi spíše Sobotka než poskok M. Zemana Hašek....

Pouze na okraj: domnívám se, že korektní a logický postup v rámci ČSSD popsal pan Gubin v "sousedním" blogu. O tom co dál se Sobotkou a Haškem by snad mohli rozhodnout členové ČSSD na svém sjezdu a ne svému "nepříteli" dávat "doporučení", když jsem sám upatlaný až za uši.... V ČSSD dnes není žádná skutečná OSOBNOST. Přerodila se ve stranu kariéristů, vyžírků a pletichářů. Myslím, že je to realita nejen minulých voleb, prezidentských voleb a současných voleb, ale i budoucnosti...... Drsné a spíše nechutné.

Ta sebranka zprava toho samozřejmě bude jen dále zneužívat a nahrává to i dalším...... Iniciátorem toho je jednoznačně Hašek a měl by to odskákat jako PRVNÍ......

Zdravím Vás.

heriot

No, já nevím pánové...Na jednu  stranu též považuji usnesení předsednictva ČSSD za ukvapené či zvláštní. Nicméně  je to pořád odhlasované rozhodnutí kolektivního orgánu a ten jehož se to týká ho má prostě respektovat. A věci řešit doma. Politika je zkrátka nemilosrdná a za neúspěch se platí. Začít plakat v novinách a na veřejnosti ukazuje, že v podstatě Sobotka na funkci vůbec nemá.  Už ani nemá cenu hovořit o tom, jak mizerný  volební lídr to byl...

A jestliže pravicoví novináři, či pravicoví politici, nemluvě o dienstbierovských pražských demonstracích  meldují za Sobotku, osobně jsem v takových případech velmi ostražitý a takovému člověku přestávám jakkoliv důvěřovat.

Vladimír Štingl

Františku, dobrý den. V této sféře společenství lidí - politice - nikdy nebude ČISTO, PRŮZRAČNĚ, ČESTNĚ atd....

Toho se nelze dožít, co člověk bude člověkem a budou existovat pojmy jako MOC a PENÍZE. Vše o čem si zde povídáme je často z oblasti science fiction a neuskutečnitelných přání.... Bohužel. Přesto bych se ještě "něčeho" lepšího chtěl dožít. Např., že se k sobě lidé budou chovat korektně, neukazovat na druhé a zapomínat (a to vždy a velice rádi - včetně mě...) DÍVAT SE DO ZRCADLA. A pak už je to tak jak to je. Kdyby měl Hašek a spol. všech pět pohromadě tak nikdy nenaletí na "rady a porady" a POČKAJÍ SI....

M. Zeman hraje SVOJI hru, Hašek hraje SVOJI hru, B. Sobotka hraje SVOJI hru. Ale ani v jediném případě to není hra pro NÁS, pro náš lepší a slušný život a  všech lidí v této zemi, s jejichž ŽIVOTY MANIPULUJÍ A BEZTRESTNĚ JE NIČÍ, POŠKOZUJÍ....  A můžeš si to vysvětlovat a idealizovat, nebo bránit jednoho a "řezat" do druhého.... Je to o MOCI A PENĚZÍCH. A stále dokola a vždy, téměř, ZA KAŽDOU CENU, zvláště když to těm dobrákům nic nedělá a bolí to ty druhé. A na těch jim nezáleží ani náhodou. Tak si pro svůj klid "dosaď" místo M. Zemana Schwarzenberga nebo Bobošíkovou, popř. Roithovou....?? Tajenku téhle "špinavé" hry a neukojitelné touhy po absolutní maximální moci jsem již zmínil...

Bude tady dál "zahnojený chlívek", základní existenční problémy se řešit nebudou a oni mají koryta připravena a že je další 4 roky budou "čistit" - to si můžeme být naprosti jisti. Podívej se na tu zrůdičku z ODS - nikdy se nedotkl práce a on je ve sněmovně....? Kolik dementů je mezi námi, když takové zduřelé obludě dají tolik hlasů, že se opět bude válet za peníze obyčejných lidí ve sněmovně.... Jdu za prací, dělat smysluplnou činnost, protože politika to je "hnůj", který v této zemi prakticky nelze ze stáje "odstranit...."

Socani vyhrají volby, sice s odřenýma ušima a hned si sami nafackují...

Zdravím a přeji pohodový den.

stvan

Vladimíre, problémem je, že na fungování menšího zla čekáme jako na Godota. Často máme pocit, že už víme kdo jím je, aby se v zápětí ukázalo, že to Godot není.A tak nám nezbívá než na mýtině čekat a čekat a mezi tím sledovat šmejdy. Nezlob se, ale Zeman už pro nmne není ani tím menším zlem. Je to Pozza, který si tento národ táhne na laně jako  otroka Luckyho.

Vladimír Štingl

Ať již byly a jsou důvody pro odstoupení B. Sobotky jakékoliv, v tomto případě je to hrané na drtivý propadák ve volbách (což je jednoznačné a nezpochybnitelné), dle mého názoru jde o neukojitelnou touhu Haška, Škromacha, Tejce, Hamáčka, Zimoly, Onderky a dalších kaskadérů - spíše politických "zmetků" - dostat se k moci v podobě křesel ve Strakovce. A že je "postrkoval" a "postrkuje" M. Zeman si dovolím říci, že je naprosto logické z celé historie kariéry tohoto samolibého člověka....

Co je naprosto NEODPUSTITELNÉ vůči všem 20ti "atentátníkům" a neměli by jim to lidé zapomenout, je DOBA, ve které "boj" o špičková "vládní koryta" spustili. Naprostá většina lidí v této zemi očekávala, že po vítězných volbách levice, bez ohledu na počet hlasů, se alespoň do sjezdu soc.dem. "zapomene" na  falešné karty "hrané" v Lidovém domě (na obou stranách....). Jenom naprosto nesoudní, od reality běžného života odtržení hochštapleři, mohou po 7 letech zoufalé devastace této země Kalousky, Topolánky, Nečasy, Bendy a spol. SPUSTIT KAMPAŇ NA ODVOLÁNÍ PŘEDSEDY VÍTĚZNÉ ČSSD den po volbách (ať už je to s "vinou" nebo "nevinou" B. Sobotky jakkoliv....  Bohužel, J. Paroubek se zjevně nechtěl špinit s Hašky, Urbany, Škromachy a možná ani s B. Sobotkou a vzdal to. K všeobecné škodě nejen pro ČSSD...., ale z hlediska J. Paroubka čistě a se zodpovědností za odpovědnost, kterou na sebe v roce 2010 vzal. A ostatní, co se, dle Kulíka, s ním v šálách objímali jako jedno "tělo, jedna duše" se zachovali jako..... na volném posouzení čtenáře).

Slušné pojmenování neexistuje a Ruml s Philipem při podrazu "Sarajevského atentátu" na Klause byli proti těm 20ti "sociálním demokratům" na úrovni mateřské školky...... DEN PO VOLBÁCH??? To je parta darebáků neskutečného ražení. Mají na to právo, ale ať si svolají mimořádný sjezd, cokoliv, kde bude slyšet řadové členy, ale až po ustavení vlády, jednání s A. Babišem a dalšími tak, aby to zde začalo minimálně fungovat.... (naivita a spíše nesplnitelné přání...). A ať si to pánové rozdají v době, která není tak kritická jako nyní. To snad musí být "zaplacené" nebo jsou ta koryta tak hluboká, že se Onderka, Hašek a spol. už nemohou dočkat.....

V komentáři paní Zavoralové je to popsané velice lidsky a z mého pohledu bezchybně - "kouká mu to z očí". Již v době, kdy Hašek "studoval" na "slovenských plzeňských právech", "projevoval" se svými nic neříkajícími karieristickoalibistickými "poudačkami" mě shodou okolností právě to, co napsala paní Zavoralová "nesedělo". Subjektivní pocit a jak je vidět, "lakmusový" papírek měl pravdu......

Bude se to probírat zleva zprava, "radit" bude Kalousek, Zeman, Topolánek, chytrolíni z řad modrých "politologů" - a co bude s II. pilířem, s církevními restitucemi, s OKD a byty pro 44.000 rodin, s CASA vraky, Drábky, celou tou rakovinnou sítí a spletí "zainteresovaných" modročerných "odborníků" ve státní správě, na ministerstvech, magistrátech..... KDY TO SE ZAČNE ŘEŠIT MÍSTO JEŠTĚ HLUBŠÍCH KORYT PRO HAŠKY, ŠKROMACHY, TEJCE?

Plné huby strany, předsednictev, předsedů a místopředsedů, válka o moch a prachy.... A CO OBČAN, CO LIDÉ V TÉTO ZEMIČCE, páni "politici"?  Takhle si představuje Hašek a spol. změnu po 7 letech? A tak jako v roce 2010 jsem věřil, že to J. Paroubek "nevzdá", tak doufám, že B. Sobotka jako jeden z těch, kteří se na něm "podepsali", se poučil a vydrží....Ať si to hošani "rozdají", ale.... Bohužel, nyní už to nejde zastavit. Bezohlednost, chamtivost, touha po moci, svinstvo a podrazáctví neskutečného ražení.

Františku, opět, řešení je možné, MENŠÍ ZLO..... A to je jak M. Zeman, tak zatím i B. Sobotka. Zatím. Bohužel.

Zdravím.

karel-nizbor

Pane Kulíku,

Vaše averze vůči panu Paroubkovi se stává obsesí. Ač jak se zdá, ve své analýze - která byla publikována ještě před zásadním rozkolem v ČSSD - se autor nemýlil. Ale to Vy nejste schopen uznat, že?

Co se týče LEV 21, prohlášení Jiřího Paroubka, že za tuto stranu nebude kandidovat, jsem já osobně bral jako výzvu, abych tuto stranu nevolil. A jak poté Jiří Paroubek řekl, nesouhlasil ani s kampaní této strany (stažené kalhotky), což pro mne osobně bylo pochopitelné. Neznám poměry v této straně, ale jak se zdá, zbylá členská základna kandidovat chtěla, možná jen pro dobrý pocit. Moc se jim to nepovedlo, to je pravda. Ovšem když vezmete tu mediální blokádu a nedostatek financí, navíc bez silného volebního lídra, je výsledek pochopitelný. ČSSD vložila do kampaně skoro 100 milionů (oficiálně), pan Babiš pak několikanásobně víc, když vezmeme, že v rámci kampaně zakoupil i vydavatelství vlivných pravicových deníků MF Dnes a Lidových novin, a kdo ví, co všechno ještě.

Pane Kulíku, zkuste věci vidět jinak, negativní myšlenky přeci nikam nevedou...

novotny

Myslím, že ČSSD za dosažený výsledek voleb nemůže. Voliče jim odebral mág Andrej Babiš, kterému začalo postupně věřit čím dál více lidí, až to dopadlo, jak to dopadlo. Pokud nebude ČSSD hrdá, měla by jít s ANO do koalice a bylo by vše vyřešeno. Myslím, že na většině programových cílů by se shodli, je blbost škatulkovat se na levici a pravici, v tomhle státě to je jedno.

stvan

Pane Kulíku, problém je v tom, že to byl právě ten jeden tým, který se od Paroubka na principu- já nic já muzikant- separoval. A včera se stalo to samé. Prosím Vás, aby jste v zájmu nalezení pravdy dbal, aby Vaše slova měla historickou logiku.

libuse-zavoralova

ČSSD, podobně jako lidovci, mají natolik pevnou voličskou základnu, že sice přežije každé vedení, ale odpovědnost toho, kdo tyto strany vede, je o to větší. Sobotka, poučen zřejmě příběhem J. Paroubka, nehodlá přepustit vedení ČSSD šmejdům a dělá dobře.  Nevím, proč lidé z ČSSD zde více nepsali o povahových vlastnostech M. Zemana, když ho dobře znali. Příliš diplomacie bývá, jak je vidno, ke škodě věci.

rku

Pamatujete se ještě na předvolební vystupování v 2010. Šály, držení kolem raman, zpěv, Jsme jedn team. Proč z něj Paroubka vyčleňovat?

stvan

Omlouvám se, že budu místy expresivní. Nechci diplomaticky hledat jiná slova, neboť si to situace  nezaslouží.

Včerejší puč nám v plné kráse ukázal, co by se dělo v roce 2010, kdyby Jiří Paroubek sám neodstoupil. Protagonisté této prasárny by byli v podstatě ti samí političtí dobytci, paradoxně by jejich řady možná mohl rozšířit dnes oběť puče Sobotka. Rozdíl by nebyl ani v osobě hlavního poradce, pouze by za politickým dobytkem Zemanem nejezdili pro rady na Hrad, ale na Vysočinu. Výhodou toho co nám tito kariérističtí a podrazáčtí šmejdi předvedli je, že se v podstatě jednalo o přehlídku největších hovad, jaké kdy ČSSD měla ve svých řadách, tedy i v četně Zemana. Když si uvědomím, že tím včerejším židovským vtipem dával "nadstranicky" najevo, že už jsou dohodnutí, tak mohu konstatovat, že v mých očích je Zeman nejen jedním z největších podrazáků jací kdy byli v ČSSD, ale i nejpodvraťáčtějším prezidentem. On totiž s těmi podrazáckými  loutkami  manipuluje. Vyloženě bych přivítal, kdyby Jiří Paroubek tuto situaci nehodnotil jen z pohledu svého tehdejšího osobního postoje, ale z pohledu vyššího principu mravního. Nebyla to instituce  ČSSD, jejíž historické hodnoty ctím, ale konkrétní nechutní lidé, kteří se do  řad ČSSD dostali, aby mu, když to uznali za mocensky vhodné, házeli klacky pod nohy. Doufám, že je jejich pýcha jednou pro vždy smete. Sobotkův aktuální postoj, byť tím, že se v roce 2010 rázně nepostavil za J.Paroubka této situaci připravil úrodnou půdu, hodnotím pozitivně. Je to jediná šance, jak v zájmu ĆSSD oddělit zrno od plev.

Vladimír Štingl

Politické "hrátky" připravené partou Škromachů, Hašků se základním podílem Zemana..... A Tejcové, Hamáčkové, Hulínští, Onderkové, Zimolové a spol. u toho..... Co dodat? Rozbili i ten zchátralý zbytek důvěry a nejenže půjde k čertu Sobotka, ale oni následně také.

Nyní si korýtka a "moc" zajistili, tak vylezli z děr. Co je to za lidskou kreaturu, ten Hašek? SUPER PODRAZÁK A KŘIVÁK - prostě "POLITIK". Jemu a spolku, který "zastupuje" jsou občané, voliči, celá tato země naprosto ukradené. Systém "já muzikant, já nic" už se naučil za Jiřího Paroubka a klidně si dovolí brát  jeho jméno do té své špinavé drž..... Zeman "umí"...

Ještě, že zde běžela "dávno tomu" diskuze o "blátošlapech" v ČSSD. A to Sobotka patří mezi ty "slušnější"... Alespoň kulturou projevu. Ale to už lidem nestačí a stačit nebude. Už chtějí jen "ranaře", třeba slibotechny, ale "ranaře"......

Dobrého to nepřinese vůbec nic. To zase "pookřejí" Kalouskové a spol. ......

 

schlimbach

Zrovna jsem na ČT 24 poslouchal debatu o "puči" v ČSSD - to nepřátelské převzetí může mít mnoho podob - zde se ukazuje jedna z možností, na které se evidentně podílí nejen proradný a karieristický místopředseda, kterému nebylo zatěžko lhát ani v pořadu VM, stejně jako pan prezident. Pochybuji, že jednají ve shodě v zájmu voličů -(

Musím napsat, že to svinstvo, které zase probublalo na povrch, je neskutečně slizské a hnusně zavánějící. Nedokážu pochopit, jak si Hašek může myslet, že on jako první místopředseda strany se může vyvinit z volebního výsledku ČSSD a hrát si na spasitele, když celou dobu Sobotkovi okopával kotníky -(

Děkuji prozřetelnosti, že mi nakukala volební lístek ČSSD hodit do odpadkového koše a ne do volební urny.

 

paysan

Pěkný den, nejsme v rozporu a máte pravdu ve svém požadavku po precizních stanovách. Jen je někdo musí zpracovat a prosadit. V zavedené straně, kde to už roky funguje jinak je to možná hodně těžké, ale ne nemožné a pokud má přežít, tak i nezbytné. "Nepřátelského" převzetí bych se ale nebál. Zvlášť pokud by se ho měli zúčastnit neegoističní lidé s vizí a představou realistického programu.

Druhá větev vašeho příspěvku mi je rovněž blízká. Mělo by být samozřejmostí, že za zvolené poslance, kteří by odešli do exekutivy by nastoupili jiní. Na dvou židlích by se sedět nesmělo. Riziko, že jako ministr, či hejtman funkci nezvládnu a budu muset odejít a zůstanu bez poslaneckého mandátu by se tak stalo i jistým výběrovým sítem kandidátů.

schlimbach

Pane Kulíku, proč hned debakl a konec v politice? Zjištění, že některá cesta nevede k cíli je přece také pozitivní informací - ví se, kudy znovu nejít, je možné hledat jinou cestu.

rku

Pěkné hodnocení. Něco tam však chybí. Debakl LEV 21 a pravděpodobný konc Paroubka v politice.

schlimbach

Dobrý den pane Sedláčku. Obávám se, že otevření strany bez "zabezpečení" jejího "nepřátelského převzetí" dokáže každou stranu a hnutí velice rychle rozložit a nasměrovat na slepou kolej. Jak se vyhnout "nepřátelskému" převzetí? Jedině precizně zpracovanými stanovami, demokratickými postupy ve straně, požadavkem "odpracované praxe" ve straně a v životě, časovým rozložením přijímání důležitých usnesení a změn a mnoha dalšími podmínkami. Nic z toho nebude realistické bez řádné, smysluplné vize, podle které bude sestaven také reálný program změny.

Nic z toho také nebude možné, pokud v čele strany nebudou stát moudří neegoističní lidé.

Každou stranu spolehlivě zahubí touha předsedy vykovávat vládní funkce, když potom na vlastní stranickou práci mu nezbude dostatek času. S tím je spojená také stupidita, kdy výkonná moc je propojena s mocí zákonodárnou, kdy poslanci jsou zároveń ministry. Oddělení stranické praxe od výkonné moci, stejně jako moci výkonné od zákonodárné je nutnou podmínkou pro smysluplnou budoucnost. Zákaz kumulace funkcí v jedněch rukou, hmotná a trestní odpovědnost na všech úrovních řízení též je neodmyslitelnou nutností.

paysan

Poměrně přesné zhodnocení povolební situace. Souhlasím, že kdo není výsledky voleb zaskočen lže. O důvodech je možné diskutovat, ale valný význam to nemá. Debakl zavedených stran je příliž zjevný a příčinou je podle mého skromného soudu politická negramotnost značné části voličů. V posledních letech jsme se u nás doma vydali prapodivnou cestou. Nespokojenost s politikou stran řešíme tak, že zakládáme strany a hnutí nová. Zvolíme je, zklameme se v nich a tak si zase založíme jinou stranu a raději dvě a ještě lepší tři. Pak se divíme roztříštěnosti a nevěřícně zíráme na vše, čeho jsou nová uskupení schopna. Pokud toto není správné řešení, které to tedy je? Myslím si, že problém je v dlouhodobé uzavřenosti současných etablovaných stran. Být na místě pánů Sobotky či Haška první co udělám, tak pošlu veřejnosti vzkaz, že stranu okamžitě otevírám veřejnosti! Jedině tak mohou ti, kteří jsou s politikou ideově spřízněných stran nespokojeni, sjednat nápravu. Zevnitř. Je nutné stranické organizace otevřít novým lidem, především mladým, ale třeba i těm manuální práce. Stěžujeme si na stále stejné tváře v politice a sami se jí účastnit bojíme. To je chyba. Pokud budeme i nadále nedostatečně politicky gramotní, pokud budeme rozum používat jen k přepínání televizních programů mezi VyVolenými a nějakým vařením s šéfkuchaři, pak zúžíme svoji svobodnou volbu jen na to přepínání telvizních kanálů.

schlimbach

Velmi dobrý rozbor situace pane Paroubku. Jak ale dál? Psal jsem stále dokola, zde i jinde, že žádná z politických stran nemá program a řešení, jak zvrátit nedobrou situaci této země.

Vidím jedno řešení, které ovšem vyžaduje od vedení ČSSD rozvahu a zamyšlení, pokud tedy chtějí hrát ještě v budoucnosti nějakoíu podstatnější roli v životě této země. VZDÁT SE NYNÍ INICIATIVY K SESTAVENÍ VLÁDY A JÍT DO OPOZICE S ODŮVODNĚNÍM, ŽE POČET JEJICH MANDÁTŮ NEDÁVÁ ZÁRUKY, ABY MOHLI SPLNIT SVŮJ PROGRAM.

TÍM INICIATIVA PŘEJDE NA HNUTÍ ANO 2011, které je podle mne složeno z osob s různým světovým názorem, různými prioritami. na nich bude, aby našli konsenzus, na který neměli vůbec čas. Jedině praxe může prověřit, zda stačí k řízení a správě země pouze protest nebo zda základem musí být jasná vize a program.

Pokud půjde ČSSD touto cestou, do dvou let má šanci uspět v nových předčasných volbách, pokud půjde tedy "do sebe" a připraví zcela novou a jasnou vizi jak dál, včetně obnovy tváří v jejím čele.

Sám jste se nyní pane Paroubku přesvědčil, že program kosmetických změn stávajícího systému není žádným lákadlem pro voliče, chce to jiný argument a styl, pokud to má voliče, občana, zaujmout, aby dal přednost akci před koukáním na mediální taškařice a hrátky. Je to otázka, o co nám vlastně jde - je to otázka i pro ČSSD - jde o korýtka a moc nebo o skutečnou změnu situace, rozvoj a budoucnost naší vlasti? Pokud o rozvoj a budoucnost naší vlasti, je třeba ještě hodně pracovat a jiným stylem, je třeba obětovat mnohé, i vlastní ego, ublíženost, křivdu, povznést se nad nepochopení mnohých "neprobuzených".

Koncepce a vize existuje, včetně projektu reálného provedení skrze soběstačný obecní systém. Snažil jsem se to zde již mnohokrát nastínit a doufal jsem, že se někdo "přidá" k realizaci pilotního projektu, který by mohl sloužit jasným příkladem "nevěřícím Tomášům". Snad v této nové situaci se to stane zajímavým východiskem pro budoucnost.

Abych byl dobře pochopen. Nikoho do ničeho nenutím, jen navrhuji spolupráci a hodně dřiny na něčem, co může umožnit všem, kdo chtějí žít jinak, žít jinak ihned, podle sebe, bez ohledu na to, že jiní to tak zatím nevidí nebo to tak nechtějí. Budoucnost je pouze ve spolupráci a sdílení, získávání pravdivých informací o životě, duchu a hmotě ... Budoucnost je pouze ve svobodě vlastního rozhodnutí a odpovědnosti za ně. Rozhodnutí v kontextu celospolečenského prospěchu v zájmu přežití národa, kultury ...