Jiří Paroubek: Prezident mlží s koaliční smlouvou

Messiah Zeman
9.5.2017 15:06
Podle ústavy prezident republiky nemůže neodvolat ministra české vlády, jehož odvolání navrhne předseda vlády. Pan prezident prostě nemá takovou ústavní pravomoc. Může proto jen zdržovat a problematizovat rozhodnutí předsedy vlády. To, že A. Babiš je odvoláván naprosto oprávněně na základě velmi vážných důvodů, které mohou znamenat v krátké době jeho obvinění policií a státním zastupitelstvím ze závažných trestních činů, prezident jaksi pomíjí.

Politické spojenectví, které si oba dva politici vybudovali, je jak pro Zemana, tak pro Babiše, natolik cenné, že se snaží jeden druhého podpořit za každou cenu. V tomto případě prezident riskuje zesměšnění. Důvod, který nyní uvádí, proč nechce podepsat Babišovo odvolání z funkce ministra financí, je prý porušení koaliční smlouvy. Upřímně, co je panu prezidentovi do koaliční smlouvy? Pokud politické strany chtějí i nadále pokračovat ve vládní spolupráci a ČSSD a hnutí ANO říkají, že ano, neměl by prezident být v této otázce tak starostlivý. Konec konců, chce A. Babiš dnes od premiéra záruku, že na jeho místo nebude jmenován jiný člověk, než člověk určený hnutím ANO, ale bezpodmínečně to přece být nemůže. Premiér musí znát jeho kvalifikaci, jeho schopnosti, musí posoudit celkovou erudici tohoto člověka. A zda je schopen zastávat funkci ministra financí. A to není legrace. Pan prezident dříve nebo později bude muset přestat mlžit a A. Babiš bude dříve nebo později odvolán. A to v řádu dní.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

František Štván - jen ať si tam kávu klidně dá, názory kavárenských povalečů ale ať nenasává :-)

 

schlimbach

Mýlíte se vy. Koaliční smlouva je dohoda smluvních stran, že budou nějak jednat. Obsahuje také ujednání, jak se bude postupovat, když některá strana poruší dohodu. Odpovědnost premiéra je daná Ústavou a zákony ČR, které jsou nad nějakou dohodou smluvních stran.

Pokud se premiér rozhodne odvolat ministra v rozporu s koaliční dohodou, má na to právo, bez ohledu na cokoliv. Jistě chápe, že koalice v takovém případě může skončit. No a co? Pokud by chtěl, může koaliční smlouvu vypovědět i jiným způsobem.

Opakuji znovu - prezident má vymezeny pravomoci Ústavou a je jeho povinností přijmout premiérem navrženou demisi ministra, bez ohledu na cokoliv. Pokud nerespektuje Zeman Ústavu, nemá na místě prezidenta co dělat. Píšu to s vědomím toho, že jsem mu dal svůj hlav ve volbách.

Bigo2

Jiří Schlimbach:

Mílíte se. Podle koaliční smlouvy premiér NEMÁ právo ministra odvolat bez předchozí dohody účastníků koalice. Nemůže tedy jít za presidentem a žádat odvolání ministra.

Bigo2

Pane Paroubku, vážím si vás. Čtu vás a oceňuji vaše názory. Ovšem zde se velmi mílíte:

Pan president jmenoval vládu vytvořenou na základě koaliční smlouvy. Podle smlouvy není možné odvolat ministra bez souhlasu koalice. Jestliže se nyní pan premiér Sralbotka snaží ministra Babiše odvolat, činí tak proti koaliční dohodě, podle níž k tomu nemá právo a nemůže tedy jeho odvolání ani navrhovat. Kdyby pan president premiérovi vyhověl a ministra odvolal, došlo by k porušení koaliční smlouvy a tím zřejmě k jejímu vypovězení jedním z účastníků, následkem čehož by byl pád vlády několik měsíců před řádnými volbami. To si ovšem pan president nemůže vzít na triko, protože pak by se strhl křik, že zavinil pád vlády.

Navíc, důvody k odvolání pana ministra Babiše jsou velmi pochybné...

Pane Paroubku, zůstaňte prosím u vašich střízlivých komentářů ať vás nemusím zařadit mezi falešné proroky.

 

stvan

Proč by kandiát na prezienta nemohl pít v kavárně kávu? {#emotions_dlg.foot_in_mouth}

stvan

Skutečnou podporu ukáží až volby. Do té doby to jsou jen odahady.

schlimbach

Pan prezident musí především dodržovat a naplňovat Ústavu ČR. Do nějaké koaliční smlouvy mu nic není. Porušení nebo neporušení koaliční smlouvy je věcí koaličních stran a je jejich věcí, jak se s případným narušením vypořádají. Ústava naší země řeší různé varianty politického vývoje, různé varianty vlád atd. Není to nic nového pod sluncem. Stačí jen, aby každý dělal to, za co je odpovědný.

Pokud chce Sobotka odvolat nějakého ministra - je to jeho právo i odpovědnost. Prezident musí odvolání provést. Prezident nemá pravomoc to oddalovat ani znemožňovat ani nějak hodnotit. Prostě demisi musí přijmout, je něco jako notář v této věci. Je odpovědností premiéra, komu dává nebo nedává důvěru v osobě ministra.

Pokud to pan prezident neráčí respektovat, pak je nejvyšší čas, aby z funkce odešel.

Jiří Volný st.

Za panem Babišem stojí až třicetiprocentní podpora a to je velmi silný argument. Pan prezident potřebuje tyto voliče ke svému zvolení. Pokud předseda vlády nedodržuje slovo, respektive vlastnoruční podpis pod koaliční smlouvu, pak je to závažný problém, který premiéra velmi dehonestuje. Pan prezident musí dbát o politickou stabilitu země, a tedy i o dodržování koaliční smlouvy. Premiér i lidovci mají evidentně strach smlouvu vypovědět Ten, kdo rozbije vládu, ten ve volbách obvykle ztratí.

schlimbach

Svým jednáním v této věci Zeman zdevalvoval všechno, čeho kdy dosáhl :-(

Doufám, že se objeví kandidát na prezidenta, který nemá nic společného s Kavárnou a který má zároveň normální vztah k Rusku. Zemanivi už svůj hlas nedám - ani jako menšímu zlu! To raději nepůjdu volit :-(