Jiří Paroubek: Rozhodne se dnes?

Jiri-Paroubek-1403-02
15.7.2019 16:07
Minulý týden jsem ve svém článku napsal, že sociální demokracie je na rozcestí. Napsal jsem také, že po seriálu různých voleb v posledním roce a půl se ocitla na okraji propasti, ve které ji očekává nicota. Věc je v zásadě jednoduchá. Sociální demokracie může odejít z vlády a zbaví se tak vlastně poslední politické hodnoty, kterou v tuto chvíli ještě má. Nyní má přístup do médií v rozsahu, který vysoce převyšuje hodnotu volebních výsledků dosažených stranou ve volbách do sněmovny v roce 2017.

Počet mandátů ve sněmovně (15), které tehdy získala, jí nedává žádné velké možnosti do rozsáhlé sněmovní bitvy. Ztratí se v komparzu dalších, drobných politických stran ve sněmovně. Bude také prakticky velmi těžké odlišit její politiku ve sněmovně od politiky pravicové opozice. Tedy nic pro levicové voliče sociální demokracie...

Důvodem pro odchod sociální demokracie z vlády by mělo být nejmenování v širší veřejnosti zcela neznámého místopředsedy strany Šmardy ministrem kultury. Bohužel, každý soudný člověk dá při této konfrontaci za pravdu v této věci prezidentu Zemanovi. Tedy, že Šmarda nemá žádnou kompetenci, pokud jde o jeho odbornost a erudici, aby mohl být dobrým ministrem kultury. V případě odchodu soc. dem. z vlády tak veřejnost nebude chápat její argumentaci o autonomii při jmenování svého člena vlády, ale argumentaci prezidentovu. Bude tedy vnímána jako strana, která způsobila svým kapriciózním jednáním vládní krizi. Je otázka, zda to stojí za to. Někteří představitelé ČSSD uvádějí, že je potřeba si zachovat "důstojnost". Ale proboha, vždyť tu "důstojnost" už dávno ztratili. Pokud se strana z pozice nejsilnější politické strany během devíti let sesunula až ke 4% volebnímu výsledku a oni dělají, že se jich to netýká, kde hledat tu důstojnost? Prostě strana nemá již ani 32%, ba ani 22% a je v zásadě "výplňovým" koaličním partnerem ve vládě A. Babiše. Chápu, že je to pro některé funkcionáře ČSSD kruté procitnutí ze sna, ale zavinili si to v nedávné minulosti v zásadě sami.

Pokud odejdou z vlády, ztratí možnosti něco významného udělat pro lidi. Ztratí také, de facto, schopnou ministryni práce a sociálních věcí Maláčovou, která není poslankyní. Jako místopředsedkyně strany bez ministerského portefej a bez poslaneckého mandátu se dostane do médií ke krátkému štěku tak jednou za měsíc....

Situace opravdu do značné míry připomíná situaci v únoru 1948, kdy se ministři nekomunistických stran (ne všech) rozhodli podat demisi k rukám prezidenta republiky. Přitom neměli pro svůj postup zajištěnu ani většinu ministrů ve vládě, kteří by s nimi odstoupili. Předseda vlády Gottwald tak mohl vlastně provést jen rekonstrukci, doplnění vlády. Za ministry, kteří podali demisi, přišli ministři již zcela názorově prokomunističtí. Klement Gottwald ve chvíli, kdy se dozvěděl, že jeho političtí protivníci ve vládě chtějí podat demisi, to komentoval slovy: „Kdyby jim Pánbůh tu hloupost zachovati ráčil“. Pokud všichni sociální demokraté pozorně sledovali víkendové sněmování okamurovců, museli zjistit, že prezident již nepovažuje SPD za extrémistickou stranu, ale za stranu radikální. A s radikální stranou je pochopitelně možné dělat nejrůznější politické dohody, včetně dohod o podpoře vlády.

Prostě nechat se vyšaltovat z vlády, která vlastně bez problémů funguje, jen vůči člověku, který nedokáže uhlídat svůj nezkrotný osobní apetit po ministerské funkci, by bylo smutné a hlavně zbytečné a zničující.

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Po schůzce předsedy a místopředsedy vlády s panem prezidentem, prohlásil A.Babiš něco ve smyslu, že je třeba jednat s parlamentními stranami o případné podpoře. Jinými slovy připustil možný odchod ČSSD z vlády, což je důležité.

Se znalostí závěrů grémia ČSSD se zdají možné čtyři následující scénáře. Za prvé: Pan prezident do konce července slíbí, že vyhoví návrhu ČSSD na jmenování pana Šmardy ministrem kultury, zhruba do konce prázdnin. Za druhé: V případě, že tak pan prezident neučiní, tak předseda vlády slíbí, že podá žalobu na pana prezidenta nejpozději v září. Za třetí: ČSSD odejde začátkem srpna z vlády. A za čtvrté: Dojde k prohození ministerstev a ministrem místního rozvoje se stane pan Šmarda. Zdá se, že v dané chvíli má v ruce nejhorší karty pan premiér, tudíž předpokládám a nejsem sám, že nastane varianta číslo čtyři. Jednalo by se o velký úspěch ČSSD, pan prezident by byl oceňován za to, že usměrnil M.Šmardu na vhodný post a jediným poraženým by byl A.Babiš. Ovšem náplastí by byly příliš neklesající preference a udržení vlády na další měsíce. Pro ČSSD by vyvstalo jediné riziko, že příští, pravděpodobně nevyhnutelná roztržka, by jí přisoudila definitivní nálepku potížisty a další pokles preferencí.