Jiří Paroubek: Rozpustí se jako kostka cukru v kávě?

Jiri-Paroubek-1403-05
30.9.2019 16:40
Z médií přicházejí zatím předběžné zprávy o tom, že někteří hejtmani za ČSSD si chtějí vytvořit vlastní kandidátky pro volby do krajského zastupitelstva za jeden rok. Někteří se zase chtějí ukrýt do kandidátek pro krajské volby, které by více méně byly konstruované v nadstranickém nebo spíše nestranickém duchu. Prostě, je to podle hesla - Zachraň se, kdo můžeš! Někteří hejtmani i další „bojovníci“ z ČSSD zkrátka chtějí opustit potápějící se loď.

Také předseda ústecké ČSSD, který byl minulý týden málem vyloučen z ČSSD, Andrt, mluví o „poškození značky sociální demokracie“. A že prý tedy nic jiného nezbývá, než se skrýt na kandidátce  v nějaké nestranické předvolební alianci. Je to podle hesla nadporučíka Lukáše z Osudů dobrého vojáka Švejka, který tu a tam sděloval českým vojákům, jak je důležité, aby se o jejich češství nevědělo: „Já jsem také Čech, ale nemusí to nikdo vědět“. Tedy jinak řečeno: Já jsem také  sociální demokrat, ale nemusí to nikdo vědět…

Již před více než půl rokem se hejtman Pardubického kraje, Netolický, „mazaně“ vyhnul své kandidatuře do užšího vedení sociální demokracie. Prostě, nechce být příliš spojován se svou stranou, díky níž udělal životní kariéru. Již se připravuje na vytvoření kandidátky, která bude jakýmsi amalgámem několika sociálních demokratů majících blízko k Netolickému a řadou osob, v lepším případě starostů menších obcí či měst, kteří budou ochotni se s ním asociovat.

Veškeré řeči těchto pánů v  o tom, že je narušena značka ČSSD, považuji za nevhodné a vlastně nechutné. Problém není ve značce sociální demokracie, ale v řadě jejich současných představitelů, včetně některých hejtmanů. Co mohou očekávat hejtmani za ČSSD, kteří v průběhu současného svého politického mandátu vystupují aktivně např. proti prezidentu Miloši Zemanovi. Přitom Miloš Zeman je levicovými voliči vnímán jako nejsilnější současná figura levice. A to by měli i ve vlastním zájmů respektovat ti političtí představitelé ČSSD, kteří na něj útočili či útočí. Moudré to příliš není a volební zúčtování s nimi, které za rok přijde, se jim nebude líbit.

V nastalé situaci ovšem nemají velké šance na volební vítězství ve svém kraji ani ti hejtmani a političtí představitelé, kteří vystupovali zejména v posledních třech letech konzistentně a politicky rozumně.

  

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.