Jiří Paroubek: Rozvrácená pravice a ČSSD s omezenou suverenitou

obrazek
9.8.2013 11:31
Jak interpretovat poslední události, zejména vývoj ve sněmovně při hlasování o důvěře Rusnokově vládě? Je to aktuální porážka Rusnoka, Sobotky a také celé pravice. Je to velké momentální vítězství Zemana (a Haška), se dvěma vadami na kráse, a komunistů. Pro stranu LEV 21 se po středě zužuje možnost politického úspěchu ve volbách do sněmovny a to s ohledem na krátkost času k zajištění masivních finančních zdrojů pro její volební kampaň. Tím se na levici může ztratit – se souběžně probíhající destrukcí Sobotkovy pozice v ČSSD – potenciál levicové alternativy k Zemanově politice.

M. Zeman se posunul po poslední schůzi sněmovny do pozice hlavního hybatele dění v zemi. Smutné je, že mu k tomu stačil ve sněmovně velmi průměrný až ležérní řečnický výkon. Zmínil jsem dvě vady na kráse jeho velkého politického vítězství. Ta první, již výše zmíněná, vada spočívá v tom, že jeho záměr zviditelnit šest až sedm volebních lídrů krajských kandidátek SPOZ v ministerských funkcích a v čele úřadu vlády se nepodaří tak jednoduše. Jako ministři v demisi nebudou moci odejít z ministerské funkce a budou časově vázáni provozem svých ministerstev na úkor vedení volební kampaně. Sem tam do toho přijde přehmat typu Balvínova boje proti Národnímu divadlu. Tento neodvolatelný ministr bude pro vládu SPOZ v příštích dvou měsících velkou zátěží.

Druhou vadou na kráse byla nehorázná a neomluvitelná Zemanova zmínka o příštích senzačních odhaleních prokurátora Ištvana v řadách bývalé vládní koalice. Já jsem to ve svém parlamentním vystoupení označil velmi jemně za postup za hranicí vkusu. A připojil jsem historický příklad dialogu Robespierra, neformální hlavy jakobínského Výboru pro veřejné blaho, a veřejného žalobce Fouquierre-Tinvilla, kdy ten první se ptá druhého: „Jak jdou věci?“ a ten druhý říká: „Hlavy padaly jako makovice.“ Postup prezidenta i státního žalobce – pokud skutečně probírali takové informace – je za hranicí zákona. To ovšem v této zemi málokoho vzrušuje.

M. Hašek obratným politickým postupem dokázal M. Zemanovi, že je zbytečné, aby v ČSSD uvažoval o jiném hlavním opričníkovi. Ta hra, kterou rozehráli Zemanovi lidé v červnu, a sice, že M. Hašek tedy asi už ne, ale ten J. Tejc, to je ta správná figura, byla účinná. M. Hašek vyvinul veškeré úsilí, aby porazil ve vnitrostranickém souboji B. Sobotku na plné čáře. Nepochopil jsem ovšem, proč si Sobotka po jmenování Rusnoka premiérem odjel v klidu na 14 dnů na dovolenou a vyklidil bitevní pole, ve chvíli, kdy bylo třeba bojovat.

M. Hašek ovšem nechápe, že pro M. Zemana není, jakkoliv se k němu bude prezident mile chovat, partnerem, ale jen figurkou na jedné ze šachovnic, na nichž simultánně hraje své partie. Hašek se řítí do Zemanova medvědího objetí, aby se stal příštím premiérem – příručím (přidržtaškou). Měl by si svou budoucí hanebnou pozici vazala uvědomit dříve, nežli bude pozdě. M. Hašek by měl přemýšlet nad jednou věcí. V ČSSD – tak jak jsem to ve středu zaznamenal ve sněmovně z vyjádření řady jejích poslanců – se kumuluje obrovská negativní emoce. Ti lidé cítí velké ponížení z omezené suverenity sociální demokracie. Byl jsem až šokován mírou nenávisti některých, pociťované vůči M. Haškovi.

Ale teď od vítězů zpět k poraženým středečního souboje. V současnosti u nás nikoho nepřekvapí, že několik poslanců „najednou“ a „zničehonic“ (v tomto případě se jedná o poslance z bývalé vládní koalice) změní svůj politický názor o 180 stupňů. Dva poslanci ODS a dokonce předsedkyně jedné z koaličních stran dezertovali podle českých tradic jako kdysi Milota z Dědic na Moravském poli od Přemysla Otakara II. slavné paměti. Je to nejspíš stejný scénář, jaký Dalík a spol. uplatnili vůči ČSSD před vznikem druhé Topolánkovy vlády v lednu 2007, když z ČSSD převedli do řad pravice dva staré Zemanovy přátele Melčáka a Pohanku. Když jsem viděl nelíčené zoufalství představitelů ODS Kuby a Chalupy, přiznám se, že jsem vůbec necítil zadostiučinění. Nemám totiž rád nefér hru. ODS je zcela rozvrácená a někdo jako Klaus či Topolánek by se jí hodili. Aby alespoň konsolidovali její pozici.

V roli poražených skončila také TOP 09. Byla to však vcelku čestná porážka a ne potupný výprask. K. Schwarzenberg měl ve sněmovně nejlepší projev, jaký jsem od něj kdy slyšel. Jeho věty měly podmět i přísudek. Spolu s M. Kalouskem to sice trochu přehánějí s tou hrozbou diktatury M. Zemana. To je přece jen příliš. Střízlivé je nazvat to, co přijde, režimem osobní moci M. Zemana. Tak ostatně nazývala dosti výstižně někdejší vládu Ch. de Gaulla v letech 1958 – 69 francouzská levice. TOP 09 tuto kartu hrozící diktatury bude před volbami zejména vůči měšťanským vrstvám obyvatelstva hrát. A nepochybuji, že to bude hra účinná. Při totálním propadu ODS ve volbách může TOP 09 obhájit svou pozici z posledních voleb, pokud jde o procentuální výsledek, a stát se lídrem pravice. Zdá se, že TOP 09 je – díky kombinaci řady pozitivních faktorů (dva silní lídři, přízeň havlovského tisku ad.) jedinou momentálně konsolidovanou stranou na pravici.

Premiér Rusnok mě opravdu hodně překvapil. Jeho vystoupení ve sněmovně bylo tak nehorázně nudné, až mě to šokovalo. Nudnějšími rétory ve sněmovně byli ve středu snad jen Bárta s Klasnovou.

Rusnokova vláda (v demisi) převzala po své předchůdkyni, vládě P. Nečase, zemi v krizi. Hospodářské i politické. Politická krize nevznikla až zásahem policejních plukovníků na Úřadu vlády v červnu. Ale vláda P. Nečase na ní dlouho pracovala. Tupými rozpočtovými škrty, pseudoreformami, přehmaty a korupcí ad.

Předčasné volby budou za dva měsíce. To znamená jistý handicap pro menší a zejména mimoparlamentní strany v těchto volbách. Je to na ně všechno příliš rychlé a v tom mají výhodu strany parlamentní s ucelenou organizační a finanční bází.

Vláda J. Rusnoka v demisi bude nucena řešit velké problémy naší země. Hospodářský pokles, v tomto roce meziročně až o tři procenta, si vynutí úpravu rozpočtu státu ještě na tento rok v rozsahu 30-40 mld. Kč. Prostě se sníží příjmová základna státu. Rusnok musí připravit pro příští vládu státní rozpočet v době, kdy bude mimo hru po svém rozpuštění poslanecká sněmovna tak, aby bylo možné po volbách ještě v tomto roce státní rozpočet na rok 2014 ve třech čteních schválit. Jinak hrozí rozpočtové provizorium se všemi negativními důsledky na státní výdaje až do eventuálního schválení rozpočtu počátkem příštího roku.

Vláda J. Rusnoka bude muset zorganizovat – i když to ještě příliš netuší – krizový management čerpání evropských peněz, jinak hrozí republice ztráty v rozsahu až stovek miliard korun. Uvidíme, jaký bude konečný výsledek práce této vlády. Zázraky od přestrojených pravičáků, diletantů a těch, co si chtěli zkazit dovolenou, ale nečekám.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

stvan

V pořádku pane Krejčí. Přesto si myslím, že v roli občana dokážete přijmout názor, že ač je předseda strany  hlavním odpovědným, což JP dobrovolným odchodem z funkce předsedy ČSSD konec konců deklaroval, přesto a nebo právě proto, není jediným, neboť zásadní rozhodnutí jsou přijímána kolektivně a pokud to zvedač rukou nepřizná, pak se toho moc ve společnosti nezmění, když za své nepřiznání bude odměněn mocenským postem. Jinými slovy řečeno. Morálně prohnilí těžko mohou morálku měnit k lepšímu. Ale i kdyby to byla pravda, tak morálně konzistentní straník měl povinnost vůči nedemokratickému přijímání důležitých rozhodnutí  veřejně vystoupit a vzdát se úlohy toho, kdo svojí přítomností ve stranickém orgánu vyvolává dojem, že je vše v pořádku. Trvám na tom, že současná politická situace bude i prověrkou občanské moudrosti a schopnosti uvažovat v širších souvislost namísto ideologických klišé.

zdeny

Vážený pane Štváne, já jen, že zmińujete mé jméno ve spojitosti s generály po bitvě. Sděluji, že já nejsem žádný straník,nikde jsem tedy nepůsobil a vůbec netuším, kdo je za co odpovědný a je mi to i jedno. Vidím předsedu strany jako toho hlavního zodpovědného. Ta věc mi byla jasná už tehdy jako občanovi voliči. Byl jsem velmi zklamán. Ale to je asi tak vše, co jako obyčejný občan mohu udělat.

stvan

Kolega Sedláček napsal: Norma politiky pohledem autora není služba veřejnosti, ale politikaření a hra mocenských zájmů jednotlivých person. Kdo s kým, proti komu, za co? Jistě, takto to v české politice, pohříchu nejen v nejvyšších patrech, prostě chodí. Že to je, odpusťte mi, zhovadilost, samotné hráče nezajímá. Obávám se ale, že voliči jsou jiného názoru.......

Myslím si, že JP popsal realitu a jen spekuluje jaký bude mít nastalá situace vývoj. Nechci se ho stůj co stůj zastávat, ale pokud je k němu kolega Sedláček tak příkrý, pak musím konstatovat, že JP plaval a plave v rybníku, který napouštěl kontaminovanou vodou klientelismu, a to zásadním způsobem,  M.Zeman, který má najednou  místo másla na hlavě aureolu pana čistého. Dokonce si troufnu tvrdit, že byl do tohoto rybníku ČSSD JP vhozen, aby i chyby Zemana a všech členů ČSSD(Škromach,Sobotka,Hašek atd.) kteří byli ve vrcholové politici dávno před ním, přetavil v nárůst volebních preferencí ČSSD, které díky opoziční smlouvě a strýčků "Grossů" klesly na ČSSD nedůstojné hodnoty. Možná v té době i kolega Sedláček štěstím, jak to ČSSD za Paroubka pravici nandala, tleskal i patami. Proto jsem toho názoru, že by jím vystřelený morální šíp  proti údajné zhovadilosti, neměl být primárně namířen vůči ex-předsedovi ČSSD, který tuším, viděno absolutním číslem, neprohrál žádné volby. Který, a na tom opakovaně trvám, pouze střízlivě a bez příkras(Pro stranu LEV 21 se po středě zužuje možnost politického úspěchu ve volbách) popsal situaci a odhaduje co nastane.
Z mého pohledu   u  jména Zeman správné použít slovo vítězství, neboť odstranění Nečasovy vlády a nastolení těch jediných správných politických procesů voličům Zeman sliboval(zvítězila tak jeho představa), byť k odstranění Nečase  přišel jako slepý k houslím. Podle mého soudu k němu nedošlo jeho zásluhou, pouze se jeho verbální projev, byť to co říkal bylo mnohokrát před tím již řečeno, v pravý čas a na správném místě setkal s realitou borcení pravicové moci, jejíž zlodějské manýry sahají právě do dob opoziční smlouvy.
Pokud tedy dokážeme být po bitvě generály(ad"Krejčí": k té volební kampani v perexu článku. Tu nikdy p. Paroubek dobře nedělal) , kteří zapomínají na tehdejší realitu, neboť i za J.Paroubka rozhodovala ČSSD na základě většinového rozhodnutí a pokud dnes ti, kteří s J.Paroubkem v ČSSD tehdy vládli, plačky v zájmu své očisty - já nic já muzikant - oznamují, že muselo být po jeho, pak těm kteří jim věří(já jim nevěřím, ruce zvedali dobrovolně a z pohodlnosti, že to za ně někdo odmaká a když mu to nevyjde, tak se něho vrhnou) připomínám, že politikaření a hru mocenských zájmů jednotlivých person, jak se zmiňuje kolega Sedláček, je možné realizovat jen díky přizdisráčů, jako byl Škromach, Sobotka i Hašek, kteří jsou dnes možná(netroufám si vidět do vašich hlav a mluvit za vás neboť si vás vážím) pro kritiky článku JP zárukou, že teď už  bude politika službou veřejnosti, bez politikaření a hry mocenských zájmů jednotlivých person. Že už v ČSSD(SPOZ) nebude platit  kdo s kým, proti komu a  za co. Že to  v české politice i v jejích   nejvyšších patrech takto prostě chodit nebude.
Zatím jsem nikde nečetl či neslyšel, že předčasné volby nejsou jen prověrkou politických stran, ale i nás občanů. Pokud dnes znějí hlasy, že je Zeman menší zlo, pak stačí, abych za jednotku zla označil předražování zakázek veřejných o 10% a za jednotku menšího zla předražování o 8%.Nominálně si stát polepší, ale morálně ani o píď. Proto nechápu, proč se z dovolávání menšího zla doslova stává vstupenka do slušné společnosti, místo aby to byla jednotka občanské bezmoci.
Jestli mám pravdu nebo ne odhalí až hlasování o rozpuštění sněmovny. Pokud ČSSD(to platí nejenom pro ní) bude jednotná, tak jen za situace, že budou některým poslancům slíbeny volitelné pozice a těm méně šťastným jiné náhradní výnosné posty, aby jím tím byly  kompenzovány statisícové finanční ztráty z nekonzumování poslaneckých platů a náhrad. Jsem si tím jist, jinak se najdou rebelové ohánějící se tvrzením, že jim dali voliči mandát na čtyři roky. Proč si to myslím?
Pamatuji se jak Jaroslav Foldyna výrokem, ONI SI MĚ KOUPILI, okomentoval situaci, kdy mu byla jako náhrada za nezvolení ho hejtmanem vytvořeno 60 tisícové koryto plus další benefity, v podobě krajského ministra zahraničních věcí, které neexistovalo nikdy před tím, stejně jako přestalo existovat hned  po té, co se stal poslancem. A právě Jarda Foldyna se svým máslem na hlavě bude údajně lídrem ústecké kandidátky. Tak o čem se to tu vlastně bavíme? O tom jak jsme zásadoví a čestní? Pokud ano, pak jsem zvědavý na další komentáře k politické realitě, která nastane. Aby bylo jasno. Menší zlo už neberu.....

Vladimír Štingl

Pane Sedláčku, pane Krejčí - DÍKY. Velice dobře okomentovaný blog. Drobnosti lze z pohledu reálnosti a možností rozporovat, doplnit, ale je to nepodstatné.

Jde o bohapusté a stále ubožejší politikaření, pletichaření, vymýšlení "dvoulampovky" apod. a přitom jde o OBČANY této země a TUTO ZEM JAKO TAKOVOU. Všechny ty fabulace, chytrolínské teorie a "prognózy" a vše co je podstatné je MIMO HRU. Nedivím se, že 100% tzv. politiků je považováno občany této země za zběř a chamtivé, nenažrané mutanty..... Lze hodnotit cokoliv, kohokoliv, ale měla by vždy hrát roli vize změny k lepšímu. A to "rvačka", i tak jak je bohužel vyjádřena v tomto blogu, NEVYŘEŠÍ. Jde neustále o "kydání hnoje" a válečný stav. BOHUŽEL.

Zdravím.

zdeny

Jen k té volební kampani v perexu článku. Tu nikdy p. Paroubek dobře nedělal. Můj dojem běžného voliče byl ten, že nás podceňuje. Pro mě jsou zásadní argumenty a ne nějaké billboardy či produkce nějakých hvězdiček. Při posledních volbách byla kampaň sociální demokracie zoufalá, až snad dva dny před koncem se v TV objevil podstatný klip o hrozbě pro zdravotnictví. Málo a pozdě. Už čekám, jak se zase budou vyhazovat peníze na přiblblé kampaně. Je to přímo zoufalé.

paysan

Na pohled vcelku slušné shrnutí situace. Dovolím si jen pár drobných připomínek. Norma politiky pohledem autora není služba veřejnosti, ale politikaření a hra mocenských zájmů jednotlivých person. Kdo s kým, proti komu, za co? Jistě, takto to v české politice, pohříchu nejen v nejvyšších patrech, prostě chodí. Že to je, odpusťte mi, zhovadilost, samotné hráče nezajímá. Obávám se ale, že voliči jsou jiného názoru.

Jistá, zatím většinová část veřejnosti Zemanovi fandí. Zdaleka to neznamená, že fandí SPOZ. A neznamená to také, že souhlasí s některými jeho kroky. Je pro ně prostě lepší variantou, než prezidentování knížete (mimochodem proč se nikdo ani hypoteticky nezamýšlí nad tím, jak by po těch posledních vládních přešlapech vše v naší zemi vypadalo, pokud by na Hradě vládl Schwarzenberg) Také podpora Rusnokova kabinetu neplyne u veřejnosti z jejího personálního složení, ale z ventilovaných praktických kroků, v mnoha případech diametrálně odlišných od toho, co dělali ministři vlády Petra Nečase. Skutečným vítězem "sněmovní středy" proto byli všichni ti, co si právě toto uvědomili. Nikoliv náhodou se valná část poslanců ČSSD zaklínala míněním členské základny a přáním lidí ve svých volebních okrscích.

Dost dobře nechápu v čem tkví ono Zemanovo středeční vítězství. Vždyť dosáhl jen uspíšení předčasných voleb a pokud je autorova teze ohledně zviditelnění budoucích protagonistů SPOZ správná, pak právě toto mu do karet hrát nemohlo a nemůže.

A teď k tomu, že se ČSSD stává "hradní stranou". Když to vykřikuje M.Kalousek na sněmovních chodbách, je to v pořádku. Dobře ví, co dělá. Už před měsíci jsem správně odhadl to, s čím půjde pravice do nových voleb. Vymezení se proti Zemanovi a opětovná mobilizace té nikoliv malé části veřejnosti, která médii zmanipulována dala v prezidentsklých volbách hlas K.Schwarzenbergovi. Je to mimochodem geniální, stát je to nebude skoro nic, zaretušuje se tím každý Kalouskův, Drábkův, či knížecí průšvih a přinese to až překvapivě hodně hlasů. Zvláště s pomocí médií, co hlásat budou, že lidé budou volit byť Putinovské místoděržaví nebo demokracii.

Zpět k ČSSD. Za situace, kdy je na kampaň času méně než málo a kdy je prostý většinový český volič již dostatečně mediálně zpracován a přijímá jen "zhutnělou" skutečnost, by bylo nějaké jednozančné se vymezování vůči M.Zemanovi takticky chybné. ČSSD se přes veškerou snahu médií, pravice, jiných politických subjektů i té části ČSSD, jenž je složena slovy autora článu z "nositelů negativní reakce", podařil husarský kousek. Na veřejnosti se prezentovala jako jednotná partaj! Tohle lidé ve volbách ocení pokud sociální demokraté budou i nadále odolávat soustředěnému tlaku na její roštěpení!

A poznámka k závěru článku. Vláda v demisi asi toho skutečně moc nezmůže. Pokud se ovšem podaří přesměrovat prostředky EU na resorty, kde to čerpání funguje a pokud dovolí, aby se zpracovávaných tezí státního rozpočtu na příští rok už nyní zapojili odborníci mimo vládu, pak budeme moci být s jejim účinkováním více než spokojeni.