Své dlouholeté zkušenosti chci nabídnout Ostravanům

ostrava
21.8.2018 11:23
Stojaté politické vody v České republice rozčeřila informace, že bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek chce kandidovat v senátním obvodu Ostrava-město jako nezávislý s podporou ostravské sociální demokracie. Do politiky se tak chce vrátit po několika letech v ústraní člověk, pod jehož vedením dosáhla ČSSD v letech 2005 až 2010 nejlepších volebních výsledků a z pozice otloukánka se prosadila do pozice nejsilnější politické strany v zemi.

Co vás vlastně přimělo k tomu, abyste odešel z ústraní a začal se věnovat opět aktivně politice a usilovat o zvolení do Senátu?

Otázka tedy zní, proč vlastně kandiduji do Senátu. Odešel jsem z čela ČSSD po svém rozhodnutí v červnu 2010 po vyhraných volbách do sněmovny. Tehdy ČSSD ve volbách získala přes 22 %, což je z dnešního hlediska pro tuto stranu meta snů. Já jsem tehdy nechtěl jednat o ustavení vlády se stranou Věci veřejné, protože jsem věděl, že ji řídí známí pražští kmotři. Věřil jsem také, že mí nástupci ve vedení budou schopni ještě zlepšit pozici ČSSD a přinést jí velký politický úspěch. Kdybych věděl, jak to dopadne, raději bych ve funkci předsedy této strany umřel a nikdy bych neodstoupil.

A proč právě v Ostravě?

Kandidaturu mně nabídli ostravští sociální demokraté, podporují ji také vedoucí osobnosti sociální demokracie – předseda Hamáček a 1. místopředseda Zimola. Mám dnes jedinečné celoživotní zkušenosti z působení v politice na všech úrovních – celostátní, regionální i komunální. Můžu prospět lidem. Zkusím i spolu se svými kolegy z jiných stran odstranit nespravedlnosti, které se dlouhodobě dějí vůči Ostravě.

Jste ale z Prahy, to může být určitý handicap právě v Ostravě…

Narodil jsem se v Olomouci, působil jsem léta na pražské radnici, ale největších politických úspěchů jsem dosáhl v Ústeckém kraji, který je svou problematikou velmi podobný Ostravsku. Chci jen připomenout, že podobně jako já nyní putoval v roce 1950 do ostravských Vítkovic z pražské Slavie nejlepší český fotbalový střelec všech dob Josef Bican. A ve své první sezoně ve Vítkovicích, které právě přišly do první ligy, nastřílel 22 gólů a dovedl svůj tým na skvělé 4. místo ve fotbalové lize.

Co chcete v Senátu prosazovat?

Lidi ve volebním obvodu, kde kandiduji, tíží nejvíce problémy životního prostředí, bydlení a také exekucí. Chci využít veškeré své odborné znalosti a také své kontakty v odborné veřejnosti i na ministerstvech a v české politice, abych předložil a pomohl prosadit například v oblasti bydlení zákony, které dnes chybí. Zákony, které umožňují výstavbu komunálních bytů, dále sociálních bytů a které také zjednoduší výstavbu družstevních bytů. Prostě potřebujeme stavět pro lidi nájemní byty za poloviční cenu, než je dnes prodávají developeři, kteří to dělají pro zisk. Je tedy potřeba zlevnit bytovou výstavbu, poskytnout možnosti levných nájemních bytů a srazit cenu nájemného. K tomu mohou vést návrhy, které se skupinou odborníků z bytové oblasti připravujeme.

Lidé od vás také očekávají určité stanovisko k problematice privatizace a bankrotu důlní společnosti OKD.

Pro Ostravsko je stále živá problematika společnosti OKD, její privatizace a její bankrot a také problematika bytů OKD. Chci říci, aby bylo jasně známé, že jsem byl v minulosti jedním z mála politiků, kteří chtěli donutit Bakalu, aby splnil svůj veřejný příslib, že prodá byty OKD nájemníkům, kteří o to projeví zájem, za velmi přijatelnou cenu. Pokud bych se stal v roce 2010 premiérem, donutil bych ho k tomu. Úzce jsem spolupracoval jako předseda opoziční ČSSD až do roku 2010 se Sdružením nájemníků OKD. Bakala byl ovšem jedním z těch, kteří se významně podíleli na antikampani proti mně před volbami do sněmovny v roce 2010. Poskytl na volební kampaň stranám pravice, tedy ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, celkem 28 mil. Kč. Tím tyto strany zkorumpoval a jejich představitelé v pravicové vládě po roce 2010 celý problém 43 tisíc bytů OKD ignorovali. Bohužel přes své spolupracovníky, advokáta Pokorného a lidi z firmy Bison & Rose – ti všichni dodnes úzce spolupracují s Bakalou – byl zaháčkován také můj nástupce ve vedení ČSSD B. Sobotka. Dnes vidím zpětně, že proti mně stála v roce 2010 příliš široká, ale hlavně neviditelná fronta, která měla zájem podpořit Bakalu. Díky tomu Bakala nakonec byty OKD prodal za částku údajně mezi 20 – 25 mld. Kč.

Chcete v tom něco dělat?

Dnes celou věc prošetřuje parlamentní komise. To nemůže být na škodu, ale myslím, že tak jak z dálky sleduji její práci, nejde tak úplně správným směrem. Můj tým právníků připravuje určité právní kroky v tomto směru. Nechci o nich zatím mluvit, ale pokud to bude zralé, zveřejním je během pár týdnů. A věřím, že se pak budu moci v této věci opřít o veřejné mínění v Ostravě. To je ostatně jeden z důvodů, proč v Ostravě do senátu kandiduji. Chci si srovnat účty s bezohledným miliardářem, který negativně zasáhl do osudů desítek tisíc lidí na Ostravsku. Ten u nás z ničeho získal desítky miliard a z nich nejspíš ani korunu neinvestoval v kraji, kde tyto hodnoty byly vytvořeny.

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.