Jiří Paroubek: Už je mi sociální demokracie jen líto…

smarda-zoo
14.9.2022 15:19
Se zájmem jsem si dnes přečetl v MfD rozhovor se současným předsedou ČSSD, Šmardou. Je dobře, že si uvědomuje vážnost a kritičnost situace, ve které se nyní sociální demokracie nachází. Strana se mu rozpadá před očima. V průzkumech veřejného mínění, vezmu-li ten poslední zveřejněný z dílny Kantar CZ minulý víkend, se sociální demokracie pohybuje mezi 3 – 3,5% preferencí.

Samozřejmě, že na místní úrovni, pokud je starosta, byť je to sociální demokrat, člověkem na svém místě a pracuje dobře pro obec a pro lidi, nemusí se bát. Ve volbách nejspíš uspěje, i když bude figurovat pod dnes už zprofanovanou značkou ČSSD.

Šmarda správně uvádí, že ČSSD ztratila, a já dodávám, že především díky mému nástupci ve funkci předsedy ČSSD, Sobotkovi, důvěryhodnost a tím i širokou podporu veřejnosti.

Z toho se, bohužel, nevymotala ani za předsednictví J. Hamáčka. Ten sice zvládal velmi dobře vládní funkci, ale nedokázal se příliš prosadit jako silný stranický lídr. Byl prostě zakryt stínem premiéra Babiše, který byl hyperaktivní a měl o třídu lepší marketing.

Celá věc, tedy zachování účasti ČSSD ve sněmovně byla loni na jaře ještě stále řešitelná. Proto jsem rok a půl před volbami souhlasil s důvěrnou spoluprací s Janem Hamáčkem. Vyracoval jsem se svým týmem spolupracovníků celou řadu, podle mě výtečných, materiálů především programového charakteru, které ovšem Hamáčkovo vedení nedokázalo využít. Prostě je nechalo v šupleti anebo je zahodilo do koše, nevím. Strana tak byla bez silné ideové a programové výbavy. A tento stav pokračuje doteď. Řekl bych, že se ještě o řád zhoršil. Strana v tuto chvíli nemá žádnou originální myšlenku. Žádný viditelný a zajímavý programový cíl. To, co říkají její šéfové, to říká celá parlamentní opozice, ale hlasitěji a kvalifikovaněji. A někteří šéfové strany (Netolický a Petříček) mluví jako pravičáci.

Ve vedení sociální demokracie není jediná charismatická figura, nikdo, kdo by budil nějaké emoce. Kladné nebo záporné, ale tito lidé ve vedení budí pouze lhostejnost.

Je to o to vážnější situace, že lidé z nízkopříjmových i středněpříjmových skupin by nyní potřebovali velmi silnou ochranu ve stupňující se krizové situaci.

Pravicová vláda jim ochranu není schopná anebo ochotná poskytnout a opozice v podání hnutí ANO a SPD má také své limity.

Předseda Šmarda dnes žehrá na to, že sociální demokracie jako neparlamentní strana média nezajímá. No, ano, to jste si ale chlapci měli uvědomit v té situaci, kdy jste veřejné v mediích útočili na Jana Hamáčka, svého předsedu. A kdy např. Netolický a Petříček vystupovali jako informátoři a sekundanti nechutného dua Seznam Zprávy Kubík - Kroupa, které vedlo proti Hamáčkovi v březnu 2021 dehonestační kampaň, jež jej téměř politicky zničila. A tito dva rádoby opozičníci z ČSSD se na tom svými denunciacemi s velkou chutí podíleli. Byla to sebedestrukce strany prostřednictvím vlastních vedoucích kádrů.

Měl jsem zájem v nastalé situaci, kdy hrozil propad ČSSD do neparlamentní bezvýznamnosti, kandidovat v Ústeckém kraji, kde jsem v minulosti v dresu ČSSD s přehledem vítězil ve sněmovních volbách.

J. Hamáček, bohužel, tuto mou kandidaturu neumožnil. Možná proto, že se obával reakce vnitrostranické opozice typu Šmardy, Petříčka, Netolického, Pocheho, Sobotky, Pokorného a spol.. Strana se tak nedostala do sněmovny o pouhých 18 tisíc hlasů. Ty se daly s přehledem získat právě v Ústeckém kraji. Tedy, pokud bych kandidoval. Mrákotný lídr kandidátky ČSSD získal na Ústecku ve sněmovních volbách něco málo přes 3% hlasů. Ostatně, co očekávat od člověka, který kandidoval jako policií obviněný z trestného činu.

Takže, pokud dnes Šmarda lamentuje, že je ČSSD bezvýznamná a média nezajímá, může si za to parta v jejím vedení sama.

Ještě pár slov k Praze, k pražské spojené kandidátce ČSSD a Zelených. Já považuji sestavení takovéto kandidátky za kardinální chybu a pokus o vytvoření jakési levicové pražsko-kavárenské platformy ČSSD. Doufám tedy, že tato kandidátka bude, coby apendix ČSSD, ve volbách naprosto rozdrcena. Jen tak má sociální demokracie v budoucnu jakous takous možnost, aby se rehabilitovala a postupně nabrala sílu a vrátila se za pár sezon akceschopná do politického boje.

Myslím, že je to možné. Obtížně, ale je to realizovatelné.

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Fagan

Vážený pane Paroubku. Ve všem Vám dávm za pravdu. ČSSD zklamala na celé čáře. Když vidím na čele kandidátek v místě, jako je Holešov neúspěšné figurky(byl jste zde také) tak nevidím žádnou naději na úspěch. Nemohu si pomoci, ale hlas jim nemohu dát. Nikde je není vidět a jsou to jen paňaci, kterým chybí jakákoliv kreativita, veřejný zájem, prostě jedině je může zachránit, když propadne banda pěti.

Fagan

Vážený pane Paroubku. Ve všem Vám dávm za pravdu. ČSSD zklamala na celé čáře. Když vidím na čele kandidátek v místě, jako je Holešov neúspěšné figurky(byl jste zde také) tak nevidím žádnou naději na úspěch. Nemohu si pomoci, ale hlas jim nemohu dát. Nikde je není vidět a jsou to jen paňaci, kterým chybí jakákoliv kreativita, veřejný zájem, prostě jedině je může zachránit, když propadne banda pěti.