Jiří Paroubek: Vaše věc byla opět první

Jiri-Paroubek-1403-02
16.7.2018 13:12
Až dnes, a v malé míře i v sobotu, se čtenáři mainstreamových médiích dozvídají detaily (někdy vymyšlené) a inside informace (někdy přikrášlené) o jednání klubu ČSSD předcházejícímu hlasování o důvěře vládě v minulém týdnu.

Je dobře, že se klub ČSSD na nějakou dobu rozejde a sejde se až po parlamentních prázdninách. To dává vedení strany slušný manévrovací prostor k upevnění jeho pozice. Mám na mysli především předsedu Hamáčka a prvního místopředsedu Zimolu. Ti především projevili tah na branku a prosadili účast ČSSD ve vládě, což je projekt, který za současných okolností může být projektem, který zajistí resuscitaci politického vlivu ČSSD ve společnosti. To základní, co ovšem musí ČSSD v současné situaci udělat, je - přestat se hádat.

S tím souvisí také to, aby jednotliví členové klubu přestali projevovat nutkavou touhu vyjadřovat se kontroverzně k nejrůznějším politickým otázkám, z čehož zatím plyne, že ČSSD je vnímána ve společnosti jako naprosto rozhádaná strana. V důsledku čehož její preference stále stagnují na nízké úrovni. Předseda Hamáček musí v těch příštích týdnech vyvinout silné úsilí k tomu, aby byl zcela eliminován vliv velkých kmotrů uvnitř strany. Mám na mysli lidi jako jsou Růžička, Bis a Hoferek, spojovaní s aktivitami firmy Bison & Rose, dále advokát Radek Pokorný, ale i kmotři „nižších hodností“ jako jsou litvínovský Havelka a například další kmotr nižší hodnosti Žďárský z jižní Moravy. Před bouřlivým jednáním klubu to byli právě oni, kteří se v dohodě s Chovancem snažili ovlivnit místopředsedy strany Foldynu a Onderku tak, aby nehlasovali ve sněmovně pro důvěru vládě, aby M. Chovanec nezůstal osamocen. A tak to byla především velká politická porážka M. Chovance, který zůstal v naprosté politické izolaci.

Proč má Chovanec zájem vyhrocovat vztahy s hnutím ANO, jsem již dříve také psal. Obává se zřejmě své kriminalizace a pravděpodobně oprávněně a tak se vědomě stylizuje do pozice oběti, tedy toho, kdo je pronásledován pro svůj politický postoj. Chovancovi jsem ve svém článku „Hoši, zklidněme hru!“ z 12. 7. 2018 doporučoval, aby odešel z poslaneckého klubu ČSSD. Jakmile odejde Chovanec, zmizí vliv Havelky a Žďárského, kterým už nebude mít kdo velet. A tím se z tenat těchto kmotrů osvobodí také Foldyna s Onderkou. Pokud M. Chovanec pochopí, že nejlépe prospěje ČSSD svým odchodem ze sněmovny, může to pomoci v první řadě poslaneckému klubu, který se nebude v budoucnu již zmítat mezi dvěma krajními politickými pozicemi. Tou vyostřeně antibabišovskou, za kterou Sobotka s Chovancem schovávají svou politickou neschopnost a tou realistickou, nově se vytvářejícího politického týmu vedení ČSSD.

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.