Jiří Paroubek: Zničí se sami?

eurovolby
10.5.2019 13:04
Agentura pro výzkum veřejného mínění Median přichází tak, jak se blíží termín voleb do europarlamentu (EP), již se střízlivějšími výsledky volebních preferencí politických stran. Jak jsem ve svých předchozích článcích upozorňoval, volební preference stran do EP mohou být dosti rozdílné od běžných preferencí pro volby do sněmovny.

Tak za prvé, z hlediska zájmu české veřejnosti stojí tyto volby nejníže ze všech druhů voleb, dokonce i za volbami senátními.

Za druhé, k volbám chodí spíše vzdělanější, příjmově silnější, zkrátka pravicoví voliči.

Za třetí, pro tyto volby není, alespoň podle průzkumů, velkých témat. Obavy z imigrace jsou zájmem tak u 15% potenciálních voličů, což zhruba odpovídá potenciálu elektorátu SPD.

Analytici Medianu upozorňují na to, že se snižujícím se procentem účasti voličů, zejména od 20 k 15% poroste volební výsledek pravostředových stran (zj. alianci TOP 09, STAN a Zelených, dále ODS, lidovců a Pirátů). Dokonce se může stát, že některá z těchto stran může být ve volbách procentuálně silnější nežli hnutí ANO se zdaleka nejlepšími volebními preferencemi, ale užším pevným jádrem.

Při klesající volební účasti až k 15% budou mít obě dvě levicové strany – KSČM a ČSSD – podle Medianu volební výsledek mírně nad 5% (KSČM) anebo dokonce na 5% (ČSSD). Dochází k tomu, na co jsem upozorňoval již dlouhé měsíce. ČSSD nemá nic jistého, pokud jde o účast svých poslanců v budoucím 5 EP. Oba kandidující čelní představitelé kandidátky (Poc a Sehnalová) mají vysokou kvalitu a zkušenosti, ale málokdo je zná.

Kromě toho, lidé se budou při volbách do EP řídit především – jak nasvědčují průzkumy a dosavadní zkušenosti – podle celostátní politiky strany. O to více je potřeba nedělat před volbami velké politické chyby.

ČSSD udělala čtrnáct dní před volbami do EP hrubé chyby v souvislosti s úplně zbytečným tématem. Jde o odvolání šéfů dvou galerií – Národní galerie a galerie v Olomouci -, které mohlo být bez velkého halasu provedeno až po volbách. Pražská kavárna, s velkou podporou v redakci ČT, soustředěně zaútočila přes své exponenty v médiích na ministra kultury.

K tomu se v zásadě připojil první místopředseda ČSSD Onderka. Zlí jazykové tvrdí, že by se rád obětoval a nahradil Staňka na ministerstvu kultury. Ve vedení strany se vytvořila pro tento účel ad hoc skupina ochotných, která zpochybňuje jednoho z vlastních ministrů. Opravdu moudré krátce před volbami. Ještě moudřejší ovšem je, že poslanec ČSSD Dolínek, nepochybně v dohodě s Pochem a Petříčkem, na pondělní protivládní demonstraci zaútočil na Staňka kvůli odvolání Fajta, kterým prý chtěl vyhovět prezidentu Zemanovi. Pocheho skupina dovedla pražskou ČSSD v podzimních komunálních volbách k úžasnému debaklu. Strana dostala 2,9% hlasů a vypadla ze všech pražských zastupitelstev. Stalo se tak po nekonečném seriálu chyb a v důsledku kolosální neschopnosti Pocheho, Dolínka a jejich kompliců. A oni se nedokážou ovládnout ve svém protizemanovském zaujetí ani necelé tři týdny před volbami..... Samozřejmě za velkého gaudia Babišovy MFD… Hnutí ANO jde pochopitelně o hlasy zemanovských voličů, kterých je v Praze zhruba třetina.

Rád se budu mýlit, ale po této eskapádě bude ČSSD mít v jednou z největších volebních krajů, v Praze, 1 – 2% hlasů. Kde je nahradí?

Předseda Hamáček to nemá snadné. Pokud jeho blízcí, ba nejbližší spolupracovníci pár týdnů před volbami preferují osobní a partikulární zájmy nad zájmy stranickými.

Jediné řešení je: okamžitě se v této věci přestat dohadovat veřejně. Uzavřít celou věc do betonového pouzdra mlčení. Začít se věnovat například dvojí kvalitě potravin a zejména dvojí rozdílné úrovni cen v základním spotřebním koši potravin v Česku a Německu. Střet s Babišem (Babiš otázku cen zcela pomíjí) by mohl v této věci přivést soc.dem. potřebné voliče do EP.

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

   Dovolím se navázat na diskusi k článku od pana Paroubka, který se ve své úvaze zřejmě strefil do předpokládaného výsledku stran, které se nazývají jako levicové v nastávajících volbách, který bude více méně katastrofální, rád bych se mýlil. Naprosto zaslepené vedení obou těchto pseudolevicových stran se jasně zapouzdřila, evidentně oslyšujíce hlasy jejich členských základen o pootočení kursu jiimi kormidlovaných člunů do leva. Místo, aby spolupracovali v základních otázkách, spočívajících v zajištění  všestranného blahobytu pro obyčejný lid, sjednotili se toliko v podpoře populistického oligarchy, který chytá dušičky, aby si zajistil nadvládu nad lidem pro svůj osobní prospěch. Strategické cíle zřejmě byly podřízeny momentálním egoistickým snahám udržet se u koryt, posluhujíce zcela zřejmě tomuto neblaze vládnoucímu oligarchovi. Toto nemůže dopadnout dobře, po slovensky řečeno toto něm dopadne dobre. Hra na schovávanou zřejmě takto bude pokračovat až do hořkého konce.

cernik

Jiří Paroubek, 
který nepochybně dobře zná vnitřní poměry v ČSSD se mýlí, 
zejména v posledním odstavci.
Zapouzdření se, zedéna v otázkách personálních je zvláště 
po veřejné "popravě" V. Klause ml. svou ODS již naprosto nepoužitelné.
Občané i voliči ČSSD od ní naopak žádají maximální otevřenost!
Vytahovat otázku dvojí kvality, jakožto jedinou a navíc i lhát v tom, že 
to ČSSD řešila a řeší jakožto jediná ne hloupé 
a občan to hned vidí při poslechu nějaké debaty, kde nesedí koandidát ČSSD sám.

Co občané a potencionální voliči od ČSSD očekávají:

naprostou otevřenost a kritičnost k EU a i kritické reflektování 
vlastní nekritičnosti k EU a NATO.

 

 

paysan

Je to možná smutné, ale je to tak: ČSSD již není pomoci! Nejde přitom o Staňka, ale o Petříčka, Pocheho a samosebou i Hamáčka. Tento "mládežnický managament" je hrobařem skutečné sociální demokracie.