K útoku na Petra Bendu a praktikám Deníku N

2.8.2020 08:30
Deník N zveřejnil celostránkový článek „Mít nácka na kandidátce je nepřijatelné“, ve kterém se pokouší dehonestovat Petra Bendu, severočeského podnikatele a politicky činného člověka. Pozornost si vysloužil díky tomu, že figuruje jako bezpartijní na čtvrtém místě kandidátky sestavené ústeckou sociální demokracií. Benda na text reagoval replikou, kterou ovšem Deník N odmítl zveřejnit. Je to zajisté ukázka přístupu toho listu, který na internetu má připsánu charakteristiku „rozumět lépe světu“. Jde nám ale o svět, kterému můžeme rozumět jen na základě Deníkem N manipulovaných a dokonce vylhaných informací? Deník N – pravda – raději nezveřejňuje prodejnost listu, což někdy vede ke štiplavému hodnocení, že ho kupuje Karel, Mirek, Pavel a ještě několik dalších. Nad jeho pomlouvačnou praxi, která tolik připomíná předlistopadové Rudé právo, ale není jen tak možné mávnout rukou. Vždyť příležitostně je v některých kauzách a pseudokauzách dále citován jinými sdělovacími prostředky. Příklad textu „Mít nácka na kandidátce je nepřijatelné“ ukazuje ovšem na jasnou nedůvěryhodnost Deníku N a vyvolává pochybnosti o důvěryhodnosti dalších článků. Příznačné zřejmě je i odmítnutí možnosti reagovat na zveřejněné lži. Osočený Petr Benda by se jistě mohl nápravy a satisfakce domáhat soudní cestou, ale víme, jak dlouho se takové soudy táhnou. A Deníku N zjevně nejde o pravdu, ale dokonce možná ani ne o samotného Bendu. Nejde snad o snahu poškodit ústeckou kandidátku sociální demokracie a dát možnost k útokům na vedení sociální demokracie. Někteří - zejména ti neúspěšní, kteří sami ví, že účast jejich kandidátek v podzimních krajských volbách nebude festivalem úspěchu – se již ozvali. Deník N by názor, že je součástí účelových snah o diskreditaci Petra Bendy a sociální demokracie mohl vyvrátit zveřejněním pravdy, např. zveřejněním rozhovoru s nepravdivě napadaným kandidátem. Snad v tomto případě není pravda tím posledním, o co jde.

 

K čemu je dobrá skandalizace?

Musím reagovat na článek v pátečním Deníku N pod názvem „Mít nácka na kandidátce je nepřijatelné“. Už tento název evokuje, jaký je názor obou autorek článku, který nemůžu charakterizovat jinak než jako předpojatý.

Člověk ve svém životě dělá chyby. A tak i mou chybou bylo, že jsem se před lety ocitl ve volbách na kandidátce DSSS. Když si přečtu článek v Deníku N, na nějž reaguji, musím konstatovat, že někteří funkcionáři ČSSD využívají celou záležitost k frontálnímu útoku na předsedu ČSSD Hamáčka, což dva měsíce před volbami nepovažuji za rozumné. Jsou to shodou okolností největší měrou právě lidé, kteří svou nedávnou činností v rámci Sobotkova vedení přivedli ČSSD do dnešní neradostné situace (Zaorálek a Chovanec). Podobně dlouhodobě miniaturizuje volební pozici ČSSD v Praze také její šéf pražské ČSSD Pavlík. Podle relevantních průzkumů je totiž ČSSD v Praze v průzkumech na 1%... Je proto dobře, že v letošním roce není podrobena volbám do pražského zastupitelstva. Chci připomenout oběma dámám, autorkám článku, že jsem byl v letech 2005 – (leden) 2011 předsedou krajské organizace ČSSD, která tehdy dosahovala vynikajících a v celostranickém měřítku vysoce nadprůměrných výsledků. Ve volbách do sněmovny 2006 to bylo v kraji přes 35%. Ve volbách do krajského zastupitelstva Ústeckého kraje v roce 2008 2008 to bylo přes 32%. A ve volbách do sněmovny 2010 to bylo 25%. Na podzim roku 2011 vyhrála ČSSD v kraji komunální volby. Byl jsem tedy u toho, kdy ČSSD v Ústeckém kraji vlastně vyhrála rozhodující typy voleb. Po většinu tohoto období byl lídrem v kraji za ČSSD Jiří Paroubek.To dámy jaksi opomenuly úplně.

Bylo pro mě příjemným překvapením, když za mnou před pár týdny přišla celá řada starých známých sociálních demokratů, z nichž se za léta vzájemné spolupráce stali mí přátelé a oslovili mě, zda bych jim pomohl v případě, že by sestavili kandidátku sociální demokracii v Ústeckém kraji. S tím, že podle průzkumu má ČSSD v kraji necelých 2,9% preferencí. A že současné vedení kraje nehodlá kandidátku, kterou sestavilo s minimálním zastoupením členů ČSSD v první desítce kandidátů (byli to jen dva – Klika a Andrt) projednat na krajské konferenci. Tam by tato kandidátka byla členy, delegáty konference, nejspíš odmítnuta. Dnešní krokodýlí slzy Andrta a spol. o údajně nedemokratické proceduře použité vedením strany proto vnímám jako výsměch demokracii. Samozřejmě, že jsem na nabídku spolupráce odpověděl pozitivně a projevil jsem ochotu kandidovat na této kandidátce za hnutí Pro Sport.

Členové ČSSD v kraji ode mě očekávají, že budu při zajištění voleb plnit stejnou funkci jako v letech 2006 – 2010. Tedy zajištění organizační stránky a samozřejmě co nejefektivnější využití peněz, které budou k dispozici na kampaň.

Lidé, se kterými jsem se nerozešel při svém odchodu z ČSSD v dobrém, již v této straně nejsou. Není to nic hezkého, ale musím konstatovat, že se všichni moji hlavní političtí odpůrci dostali po roce 2010 do rozporu se zákonem.

Pokud se dnes někdo pokouší napadat mou morální integritu, tak chci veřejně sdělit, že jsem od roku 2011 prověřen NBÚ na prověrku se stupněm důvěrné a od roku 2018 na stupeň tajné. Znamená to, že NBÚ daleko do minulosti, ale i v současnosti sleduje jednak vývoj mých financí a také vztahů a kontaktů ve společnosti. Kdyby mě NBÚ považoval za radikála či dokonce extrémistu, bezpečnostní prověrku bych nezískal.

Na závěr chci dodat ještě jednu věc. Své angažmá v DSSS hodnotím jako politickou i lidskou chybu. Jsem zvyklý se z chyb poučit. Otevřeně řečeno, pokud se dnes pohoršuje např. L. Zaorálek nad tímto mým prohřeškem z minulosti tak jaksi účelově zapomíná na to, že v roce 2016 jako člen Sobotkova vedení strany souhlasil s tím, aby ČSSD spolupracovala v krajské radě Ústeckého kraje s Okamurovou SPD. Já se pana Zaorálka ptám: „Existuje nějaký významný rozdíl mezi SPD a dělnickou stranou?“. Obě tyto strany jsou xenofobní a silně protievropské, což je nepochybně v rozporu s programem ČSSD. A spolupráce SPD a Klikovy a Andrtovy ústecké skupiny, trvá téměř čtyři roky...

Petr Benda

 

Foto: P. Benda na archivním snímku


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antonin vaclav

ČSSD asi se silným poklesem referencí by měla měnit představitele

 

Podobné omluvy pro získání funkce vyjadřoval komunista Ondráček ale s novinářskou rudou hvězdou na klopě

a vražděním studentů v 89 ho media a pravdoláskovné politické strany poslali do Gulagu.

To ale u Bendy až tolik nehrozí a nějaký pláč nad koketerií s DSSS bude spíše

vhodný jen pro vnitrostanické půtky s podporou novin v kolonkách tržiště senzací.  

Chci se domnívat, že nepřímé zatracování SPD je spíše propagandou k získání všem známým voličů.