Karel Horák: Lidi, neblázněte!

obrazek
29.8.2013 09:04
Andrej Babiš nastupuje! Jeho politické hnutí Ano 2011 v poslední době plní stránky novin, internetových fór a dalších médií. Mluví se o něm v hospodách i u holiče, lidé zvažují, že mu dají hlas ve volbách. Dlužno dodat, že z důvodů značně naivních a povrchních. Neblaze to připomíná fascinaci Věcmi veřejnými z jara 2010.

Především, milí voliči, Andrej Babiš není žádný levičák, nenechte se mýlit. Po krutovládách české pravice očekáváte změnu, ale v Andreji Babišovi nepřijde. Ani nemůže. Pan Babiš je totiž pravičák jak poleno. Prototyp kapitalisty s velkým „K“. Chybí mu už jenom tlustý doutník, psí dečky a trvalé bydliště na Wall Streetu. Neumím si představit, že by se miliardář, toho času 2. nejbohatší člověk v Česku a 913. na světě, který vybudoval potravinářské impérium, najednou z podstaty zcela přeměnil. To, co vybudoval, vybudoval právě proto, že neoplývá levicovými názory. Nelze od něj čekat záchranu, aniž by popřel sám sebe. Nebude bojovat za chudé, nebude bojovat za dolních deset miliónů. Ledaže by se úplně pomátl.

Umí dobře kritizovat, mluví, jak mu „zobák narostl“, tak nějak „po našem“. Díky němu se dozvíme, jaký je všude bordel a že politici jsou zločinci. To se lidu líbí, já to chápu. Ale kritizovat umí každý, nadávat také. Kdo se chce přiblížit prostému lidu, sem tam šoupne jadrné slovo. Ten je přece náš! Na mítincích se ale Andreje Babiše zeptejte, jak konkrétně chce naši zemi změnit, co udělá, jaký je jeho program, co udělá jako první, druhé a tak dále. Zjistíte, že to neví.

Andrej Babiš totiž svůj program jednoduše lepí z toho, co chtějí lidé. Přiznala to jeho pobočnice Věra Jourová. Větší populismus aby pohledal. Zvláště pikantní je jeho odhodlání bojovat s korupcí. Zajímalo by mně osobně, jaké má konkrétní recepty. Dosud o programu jeho hnutí nic nevíme, ale bude to jistě bomba. Jojo, není jako politici, maká.

Byl bych, milí voliči, velmi ostražitý i před oním hnutím samotným. Oslavné tirády se o něm začaly psát – jaká náhoda – poté, co Andrej Babiš koupil vydavatelství Mafra. „Každý den se nám hlásí 200 nových lidí!“, vykřikují Babišovci. Tím spíš bychom měli být na pozoru. Není to totiž nic jiného, pokud je to pravda, než nasávání vyžírek, vyčůránků a kariéristů. Tím spíš bychom je měli ve volbách odmítnout. Stejně jako vyžírkové, vyčůránci a kariéristé v ostatních stranách, které jsou takzvaně na vzestupu, udělají totiž „kus práce“ hlavně pro sebe a svou kešeň.

Nechci být podlý a proti panu Babišovi ani osobní. Nicméně soudím, že českým politikem by měl být Čech. Karel Schwarzenberg to za své cizáctví docela nedávno fatálně schytal. 

Takže: lidi neblázněte! 

karel-horak
Stínový ministr spravedlnosti za LEV 21. Jeden ze zakladatelů studentské právní poradny při stávkovém výboru PFUK v listopadu 1989. Od počátku roku 1991 do roku 1994 působil v Litoměřicích na tamním okresním soudu, v roce 1992 byl jmenován soudcem. V období červen až srpen 1994 jej ministr spravedlnosti přidělil k mezinárodněprávnímu odboru Ministerstva spravedlnosti. Na počátku roku 1995 byl ministrem zahraničí jmenován do funkce generálního konzula ve Slovenské republice. Zastupitelský úřad – generální konzulát v Košicích – vedl až do listopadu 1997. Od roku 1998 do roku 1999 pracoval na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ve funkci ředitele odboru rezortní kontroly. Od září 1999 vykonává advokacii. Na III. Sněmu České advokátní komory v roce 2002 byl zvolen náhradníkem představenstva ČAK. Členem politické strany národních socialistů LEV 21 se stal v listopadu 2011. Kromě stínového ministra spravedlnosti je členem předsednictva strany, členem legislativní rady a 1. místopředsedou krajské organizace Praha.
Klíčová slova: ANO 2011, Babiš, volby 2013

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.