Karel Horák: Ztráta paměti?

obrazek
17.3.2014 08:14
Kdyby to nebylo tak vážné až hloupé, nestálo by to za víc, než za shovívavé pousmání. Sloupek „Legitimita“ Jiřího Hanáka v sobotním Právu odhaluje ovšem nejen absolutní autorovu neznalost našich nedávných reálií, ale zejména značnou dávku jeho právního nihilismu. Zbývá tedy doufat, že čtenáři jsou chytřejší než pan Hanák, k našim médiím jsou již dobře kritičtí a nedají se obalamutit evidentními nesmysly.

Autor sloupku ukazuje prstem na všechny ty, kdož považují současnou ukrajinskou vládu za nelegitimní, považuje je za oběti proruské propagandy a srovnává situaci na Ukrajině se situací u nás v roce 1989. I já do skupiny kritiků ukrajinských poměrů patřím, publikoval jsem na serveru vasevec.cz krátký blog na toto téma. Nyní dodávám, že tamní vláda je nejenže nelegitimní, ale také nelegální. Na to nepotřebuji podlehnout proruské propagandě, jsem totiž normální.

Srovnávat příčiny a důsledky ustavení nynější tzv. vlády Ukrajiny s událostmi po 17.11.1989 u nás a vyvozovat z toho nelegitimitu tehdy ustavených ústavních orgánů ČSSR je příšernost sama. Na to nemusím být ani studovaný právník, abych věděl, že tehdejší prezident republiky Gustáv Husák se funkce prezidenta 10.12.1989 svobodně vzdal. Nevzpomínám si, že by mu někdo, byť symbolicky, držel kalašnikova u hlavy. Faktičtí političtí vládci té doby - předsednictvo ÚV KSČ - se památného 24.11.1989 také svých funkcí vzdali. Stejně postupoval tehdejší premiér Adamec, po jehož demisi 7.12.1989 padla i federální vláda.

Rekonstrukce Federálního shromáždění (FS), tedy tehdejšího parlamentu proběhla opět zcela ústavně konformním způsobem. Samo FS přijalo 28.12.1989 ústavní (!) zákon č. 183/1989 Sb., o volbě nových poslanců zákonodárných sborů, tedy tzv. kooptační zákon, podle kterého v případě uprázdnění místa poslance FS nejpozději do řádných voleb, resp. do konce roku 1990 volí nového poslance samo FS.

Jestli tedy tyto nepopiratelné skutečnosti někomu připomínají smutnou a opakuji naprosto neústavní situaci dnešní Ukrajiny, kde se sídla státních úřadů obsazují se samopaly, poslancům parlamentu je bráněno v hlasování a prezident je pod hrozbou ozbrojeného útoku donucen opustit zemi, měl by se léčit. Kritika neústavních poměrů odvozená od nelegitimity a nelegálnosti tamní vlády není přece žádný záchvat „slavjanofilské puberty“, jak píše pan Hanák, ale postoj realistický a argumentačně podložený. Kdo to chce chápat, chápe.

A ještě dovětek. Autor sloupku si klade otázku, zda měla země (Ukrajina) zůstat bez vlády, když „Janukovyč utekl“. Nechme nyní stranou, co to zrovna v jeho případě znamená „utekl“ a vzpomeňme paralely prezidenta Beneše. Také se nevzal funkce, ale před fašismem odešel (1940) do Londýna. Nikdo nikdy nezpochybňoval (snad kromě německých okupantů), že prezidentem republiky zůstal, přestože neúřadoval doma, ale v exilu.

Příště tedy, vážený pane Hanáku, pište raději o tématech, kterým rozumíte, ok ?

karel-horak
Stínový ministr spravedlnosti za LEV 21. Jeden ze zakladatelů studentské právní poradny při stávkovém výboru PFUK v listopadu 1989. Od počátku roku 1991 do roku 1994 působil v Litoměřicích na tamním okresním soudu, v roce 1992 byl jmenován soudcem. V období červen až srpen 1994 jej ministr spravedlnosti přidělil k mezinárodněprávnímu odboru Ministerstva spravedlnosti. Na počátku roku 1995 byl ministrem zahraničí jmenován do funkce generálního konzula ve Slovenské republice. Zastupitelský úřad – generální konzulát v Košicích – vedl až do listopadu 1997. Od roku 1998 do roku 1999 pracoval na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ve funkci ředitele odboru rezortní kontroly. Od září 1999 vykonává advokacii. Na III. Sněmu České advokátní komory v roce 2002 byl zvolen náhradníkem představenstva ČAK. Členem politické strany národních socialistů LEV 21 se stal v listopadu 2011. Kromě stínového ministra spravedlnosti je členem předsednictva strany, členem legislativní rady a 1. místopředsedou krajské organizace Praha.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Souhlas. Je to tristní, kolik "prý Čechů" schvaluje fašistický puč na Ukrajině a snaží se ho legitimizovat. O Zaorálkovi snad ani raději ani nepsat -(