Kdo a proč připravil provokaci proti Zemanovi

Messiah Zeman
23.11.2017 20:54
Nejdříve stručná zpráva z mediálního mainstreamu:

"Článek na webu ruské armádní televize Zvezda, podle kterého by Československo mělo být vděčné SSSR za invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968, rozzlobilo i českého prezidenta Miloše Zemana, který je v současnosti na návštěvě Ruska. Uvedl to člen jeho delegace. Materiál vyvolal v úterý mezi českými politiky rozruch."

Viz: https://www.novinky.cz/domaci/455576-prekrucovani-roku-1968-rozzlobilo-i-zemana-v-rusku-se-chce-ohradit.html

K tomu pár poznámek:

1. Článek by napsán blogerem do rubriky, která nepodléhá schvalování. Jinými slovy – organizátoři provokace se nedostali "výš", k více oficiálnímu vyjádření stanoviska, které je urážkou i provokací, což samo o sobě je už neúspěchem akce.

2. Nicméně několik našich politiků a mediálních mágů dostalo s předstihem informaci o provokaci a byli nabrífováni, jak mají vystupovat. (Na tato svinstva mediálního mainstreamu a současné politicky si musíme zvyknout, resp. musíme počítat s tím, kam až jsou schopni manipulátoři zajít.)

3. Okamžitá a důrazná reakce Zemana nabourala plány manipulátorů (nepočítali s tím, protože už ztratili soudnost a nejsou schopni vyhodnocovat situaci) a tak zbyly jen křečovité reakce, např. Jana Farského /STAN/ v UK ČT 24. Mj. Na účinkování Farského ve zmíněném pořadu ČT 24 stojí za to se podívat, ať víme, kdo je kdo; zde je odkaz:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/217411000371121/

4. Snad jen okrajová poznámka na adresu těch, kteří říkají, že z hospodářského hlediska nemá Zemanova cesta do Ruska větší význam, protože 80 % produkce vyvážíme do západních zemí. Ano. Ale odsud, z těch západních zemí, jde významná část právě do Ruska (embargo neembargo, resp. pro silnější země embargo jaksi neplatí, a jde tam i se ziskovou marží). Mj. jeden z důvodů proč Zemanova návštěva i Zeman sám tak vadí a proč byla provokace připravena. 

Radim Valenčík
Vysokoškolský učitel - Vysoká škola finanční a správní, první soukromá ekonomická univerzita http://radimvalencik.pise.cz/

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Celý systém, ktorý sa začal budovať a rozširovať do sveta, mal v rodnom liste dve zásadné chyby - obmedzenie, alebo až odstránenie náboženstva zo spoločnosti. Viera je zakotvená v ľudskej DNA. Túto informáciu podcenili, prípadne nebrali vážne. Preto od prvých chvíľ rástlo podhubie odporu. Druhou chybou bola síce krásna a spravodlivá rovnosť - zrejme prevzatá z Veľkej Francúzskej revolúcie - ale nerealizovateľná dlhodobo. Tí, ktorí patrili do rodiny šľachticov, buržoázie a kulakov, sa nikdy nevzdali. Spojili sa s veriacimi proti systému. Keďže podľa štatistiky je veriacich 86% + šľachta = 96%, systém musel skôr, či neskôr padnúť. Nepomohli ani tie najsociálnejšie vymoženosti, ani absolútna zamestnanosť, neexistencia bezdomovectva, právo na prácu zakotvené v ústave, železnice a cesty do každej dedinky, zdravotnícke zariadenia a školy aj v najmenšej obci, pravidelné výplaty a dôchodky, perfektné školstvo..... a ani takmer absolútna sloboda navštevovať kostol. Kostol mohli navštevovať všetci tí, ktorí " nešli s bubnom na zajace ".  Do kostola chodili aj komunisti - a z kostola šli na stranícku schôdzu ( sú dôkazy , že predsedníčka strany čakala pred kostolom, a šli spolu na schôdzu ). Mnohí súčasní politici vyštudovali na vysokej škole počas režimu a chodili aj do kostola. Hovorí sa : proti vetru sa nemá čúrať.

Obidve zásadné chyby ukázal rok 1968 a 1989 a vývoj po ňom.

( Článok nepovažujem za provokáciu. Je veľmi blízko pravdy. 68 rok sa stal modlou a vidlami pre uvedené skupiny )

Jiří Volný st.

Je zajímavé, že každý politik a politolog a novinář odsoudil daný článek a nikdo ho nepodrobil rozboru. Objevil se dokonce názor, že to byl připravený nadhoz pro pana prezidenta, aby mohl odsoudit invazi z roku 1968. To se zdá být příliš odvážnou konstrukcí. Zkusím se na věc podívat očima sovětských vojáků a důstojníků, kteří se akce účastnili. Došel jsem k závěru, že článek je v souladu s jejich uvažováním a pocity. Invaze byla dost rizikovým podnikem a hrozil nejen odpor některých našich jednotek, ale i možnost celonárodního povstání. Je třeba si uvědomit, že to byl pro účastníky krok do neznáma, který mohli zaplatit životem. Výsledek operace, kdy nedošlo k velkým ztrátám na lidských životech a vývoj probíhal podle nejoptimističtějšího plánu sovětského velení a vedení,  byl z tohoto úhlu pohledu velkým úspěchem.