Kdo rozděluje českou společnost?

Jiri-Paroubek-1403-05
31.1.2019 14:48
V uplynulých dvou týdnech se objevily na veřejnosti informace, a to zejména díky bývalému předsedovi Nejvyššího správního soudu, Janu Baxovi. Podle něj byl uskutečněn pokus o jeho ovlivňování a ovlivňování rozhodnutí Nejvyššího správního soudu blízkými spolupracovníky prezidenta republiky i prezidentem samotným.

Toto Baxovo tvrzení se neopíralo o žádné svědectví jiné osoby a bylo veřejnosti a také orgánům sněmovny poskytnuto s mnohaměsíčním časovým odstupem, od doby kdy se vec měla uskutečnit. Poslanecký výbor pod vedením svého předsedy, bývalého ministra spravedlnosti za ODS Blažka, nicméně včera konstatoval, že k ovlivňování soudů nedošlo. Poslanci v této věci zaujali většinově rozumné stanovisko. Vyšli z toho, že zde stojí svědectví prezidenta proti svědectví bývalého předsedy Nejvyššího správního soudu. A že tedy je těžko možné z toho cokoliv vyvozovat, protože žádné jiné důkazy k dispozici nejsou.

Včera sdělila šestice senátorů z Klubu pro liberální demokracii – Senátor 21, že se chystá do měsíce připravit text žaloby na prezidenta M. Zemana za hrubé porušení Ústavy. A tou poslední kapičkou, která k tomuto rozhodnutí měla přispět, je podezření, že lidé z okolí prezidenta narušují nezávislost justice. Předseda tohoto senátního klubu, který by se spíš měl nazvat, ne klubem liberální demokracie, ale klubem militantním, sdělil, že chtějí v ústavní žalobě na prezidenta „…popsat precizně všechny skutky, o kterých se domníváme, že jimi byla poručena Ústava“. Prý mají v hledáčku asi dvacet činů prezidenta, které do žaloby zahrnou. K tomu, aby mohli ústavní žalobu vůbec předložit, musí získat popisy ještě dalších dvacet jedna senátorů. A k tomu, aby tato ústavní žaloba mohla být předložena k Ústavnímu soudu, musí získat podporu třípětin všech senátorů a třípětin všech poslanců. To je dosti nerealistické očekávání. Naštěstí.

Prezidentu republiky je často vyčítáno, že svými činy rozděluje českou společnost. I když jsem prezidenta při prezidentské volbě podpořil svým hlasem a před volbou jsem jej podporoval veřejně, musím říci, že jeho politický styl je poněkud zbytečně kontroverzní. Tak tomu ostatně bylo v minulosti vždycky. Možná, že by prezident mohl v řadě svých vyjádření ubrat plyn a že by mu to v jeho popularitě mohlo napomoci. V tuto chvíli ho podporuje kolem 55% českých občanů. Akce klubu Senátor 21 je předem odsouzena k neúspěchu, protože i realističtěji uvažující senátoři a činitelé z řad pravice se těžko budou pouštět do tak dobrodružné akce, která je předem odsouzena k prohře a k posílení pozice prezidenta v české společnosti. Tento útok na prezidenta jen zmobilizuje jeho příznivce.

Kromě posílení PR pana Lásky a pár dalších zemanožroutů to k ničemu dobré nebude. A ještě trocha ostudy pro republiku....

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.