Kolik si vlastně Bakala vydělal a kdo za to může?

obrazek
1.9.2015 07:52
Zdeněk Bakala zanechá v českých politických dějinách výraznou stopu. Stačilo jenom vědět, jak na to, aby se dostal k velkému bohatství a ještě zasáhl do politiky.

Když zhruba rok po volbách do sněmovny v květnu 2010 Bakala vylezl z dlouholeté „ilegality“ a poskytl interview v českých novinách, v MfD, překvapilo mě to.  Pan uhlobaron se tehdy na vrcholu své moci a slávy v interview pochlubil, že to byl vlastně on, kdo přispěl rozhodným  způsobem k instalaci vlády P. Nečase (rozuměj vlády s V. Bártou, R. Johnem, M. Kalouskem a dalšími výtečníky). K tomu dodal, že udělal vše pro to, abych se českým premiérem nestal já.

Šikovný kocour tu a tam ve spižírně slízne smetanu, a tak Bakala tehdy čekal ocenění od pražské kavárny, podobně jako žíznící květinka čeká na kapičku rosy.

V očích přátel pravdy a lásky tehdy byl Bakala prostě pašák a prima chlap. Ostatně 28,5 milionu korun, které před volbami daroval třem budoucím pravicovým vládním  stranám (ODS, TOP 09 a Věcem veřejným) na jejich volební kampaň. si zasloužilo ocenění. Tyto peníze  byly veřejnými stvrzenkami na to, že  Bakala bude mít možnost dokončit svou operaci s téměř 44 tisíci hornickými byty OKD. Chudáci nájemníci bytů OKD, kteří volili TOP 09, ODS, Věci veřejné, Bobošíkovou či Zemana. Jediné , co jim tehdy mohlo pomoci. by byla levicová sněmovní většina. 

Dnes již víme, proč B. Sobotka za rok a tři čtvrtě v čele ministerstva financí  po privatizaci minoritního podílu OKD z rukou státu  Z. Bakalou neudělal vůbec nic. Byl svým kamarádem již z časů mladých sociálních demokratů, právníkem R. Pokorným, pěkně zaháčkován. Dobrá, idealista jistě řekne, že v té době nebylo třeba pochybovat, že Bakala splní svůj závazek, a byty OKD (RPG) zájemcům z řad nájemníků za okasní cenu prodá.  Veřejný příslib byl přece dán samotným Bakalou, tak o čem pochybovat. Podobně netečně postupoval ovšem v čele ministerstva financí i M. Kalousek. Ten se stal postupem času součástí  silného politického tandemu s K. Schwarzenbergem, obchodním přítelem Z. Bakaly z časů „zdařilé“ privatizace karlovarské Becherovky. (Ta mohla oběma přátelům "kopnout" v čistém zisku částku v řádech několika desítek milionů korun.) Kolem zmíněného tandemu se následně seskupila strana TOP 09, které Z. Bakala poskytl finance a také velký prostor v médiích, která mu patří.

O prodeji bytů OKD nájemníkům tak v letech 2006–2009 mluvila upřímně pouze ČSSD pod mým vedením. V prosinci 2009 došlo na schůzi Poslanecké sněmovny k přijetí usnesení, které muselo Bakalu silně znepokojit. Bakala se v té době také od svého a Sobotkova společného kamaráda R. Pokorného, s nímž v roce 2004 kupoval OKD, nepochybně dozvěděl, že jsem se ve vedení ČSSD jasně vyjádřil, že z něj v případě vytvoření vlády ČSSD po sněmovních volbách v roce 2010 byty pro zájemce o jejich koupi z řad nájemníků  vytřepáme.

Ostatně, mohl jsem již ukázat na obdobné  praktické příklady předání tisíců hornických bytů v roce 2006 jejich  nájemníkům v Ústeckém kraji (zdarma) uskutečněné po mém zásahu. Anebo prodej zaměstnaneckých bytů ČEZ na Chomutovsku, který se z mé iniciativy uskutečnil za okasní ceny o pár let později.

Prostě, v kupní smlouvě, která Bakalovi umožnila scelit vlastnictví OKD koupí majoritního majetkového podílu od Karbon Investu a minoritního podílu od státu, se explicitně objevila ustanovení o prodeji bytů OKD zájemcům z řad nájemníků za výhodnou cenu. Hovořilo se v této souvislosti o 50 tisících za byt. Bakala podle všeho koupil celé OKD za deset miliard korun. No, nekupte to. Bylo by zajímavě vědět, která banka mu na to půjčila…

Na rozdíl od těch, kdo říkají, že smlouvy se státem jsou pro legraci a ustanovení v nich obsažená není třeba dodržovat, si já myslím opak.  Hrubé neplnění smlouvy – a nesplnění důležitého ustanovení smlouvy k takovému neplnění jistě patří – by mělo vyústit ve zrušení celé kupní smlouvy. Takhle ovšem Sobotka, Kalousek a ani Babiš nepřemýšleli a nepostupovali.

Chápu, že vyvinění premiéra Sobotky z celé kauzy je v momentálním zájmu sociální demokracie. Nájemníků bytů OKD na Ostravsku je ale i s jejich rodinnými příslušníky odhadem kolem 150 až 200 tisíc. A vesměs jde o potenciální voliče levice. No, nevím, nevím, kolik ještě poté, co B. Sobotka – a nikdo jiný – celou věc s byty zmrskal (a je úplně jedno, zda s nápovědou Pokorného či bez ní) zůstane mezi nájemníky těchto bytů voličů ČSSD. Situaci ostatně velmi dobře chápe A. Babiš. Ví, že neřešení celé kauzy (řešením by bylo například zrušení kupní smlouvy) mu v Moravskoslezském kraji zřejmě přihraje více voličů než její řešení.

Základní předpoklad sociálně demokratických vlád, a sice že dobře provedená privatizace do rukou erudovaného investora může stabilizovat sociální, a tedy i politickou situaci v Moravskoslezském kraji, se tedy hroutí.  Ceny plynu, které byly v roce 2008 kolem 140 $ dělaly z ostravského černého uhlí zajímavou komoditu. Dnes se ovšem cena plynu pohybuje kolem 40 $. To a také dostatek dostupného a levného amerického a australského uhlí na evropském trhu poslalo  Bakalu do kolen.

Dokud vysoké ceny plynu (v letech 2009 a 2013 činily 90 až 110 $)  a černého uhlí zajišťovaly ostravskému černému uhlí skvělý odbyt a Bakalově NWR krásné zisky, byl Bakala příkladným podnikatelem sil pravdy a lásky. Dnes se blíží k bankrotu.

Kolik peněz vlastně přítel lidu Bakala v OKD vydělal?

Musím říci, že mi na toto téma trošku chybí kvalifikované analýzy přátel pravdy a lásky Macháčků, Fischerů, Peňásů a také obvykle velmi moudrých komentátorů Bakalova tiskového koncernu Šídla a Dolejšího (ten si dokonce nechává hrdě říkat analytik).

Zkusím při této příležitosti vyjít z před časem publikované úvahy Ing. Břetislava Petra, který byl dlouholetým pracovníkem OKD (35 let) ve vysoké funkci a zároveň byl také po řadu let poslancem ČSSD.

1.     Od roku 2006 do roku 2012 (včetně) se mohl roční zisk společnosti OKD (NWR) pohybovat kolem 6 miliard korun. Za sedm let mohlo  tedy být dosaženo zisku cca 42 miliard korun

2.       Při emisi akcií NWR si Bakala dal záležet. Na varšavské, londýnské a pražské burze získal 30 miliard korun (je třeba dodat, že při úpisu akcií NWR na burze byla cena jednoho kusu 478 korun, ale dnes má akcie hodnotu jen pár haléřů).

3.       V „akci OKD“ Bakala dvakrát vydal dluhopisy. Jedna emise je splatná v roce 2018, druhá v roce 2021. Souhrnně tyto dluhopisy Bakalovi vynesly 30 miliard korun.

4.       Prodej téměř 44 tisíc bytů OKD zahraničnímu investorovi. Před časem Bakala ve svém věstníku jménem Hospodářské noviny tvrdil, že by je mohl prodat za 39 miliard. To bylo v době, kdy si na ně půjčoval na jiné podnikatelské aktivity zřejmě v zahraničí od Citigroup a UniCreditu desítky miliard korun.  V tisku se objevují informace, že byty firmě Round Hill Capital prodal za 20 miliard korun. Myslím si, že z prodeje bytů OKD mohla Bakalovi plynout částka kolem 25 miliard korun.

Celkem tedy Bakala (společně se svými blízkými přáteli v podnikání) mohl z exploatace OKD získat až 125 miliard korun. Pokud jej koupě OKD (obou majetkových podílů) stála  10 miliard korun, je to kšeft přímo zázračný. Vanderbilt s Gouldem a jinými kapitalistickými loupeživými barony 19. století by mohli jen a jen závidět.

A to ještě za pár desítek milionů Bakala státu prodá pozemky pro průmyslovou zónu (poddolované pozemky se prý podle posudku nepropadnou). To jsou ovšem v celém kšeftu jen drobné.

Stát také ponese náklady na horníky postupně v dolech přicházející o práci a ještě by mohl třeba za korunu koupit celý důl Paskov, aby Bakala konečně mohl plně privatizovat zisky a zbavit se budoucích ztrát. A začít tak nerušeně snít svůj pravdoláskařský „idealistický“ sen mimo tak zkorumpovanou Českou republiku, u břehu Ženevského jezera.

 

P.S.:  Ty "vydělané" desítky miliard  Bakalovi mohly v průběhu minulých let vydělat v dalších podnikatelských aktivitách navíc dalších  deset či dvacet miliard. Čistý výnos Bakaly a spol. z celé desetileté operace OKD se tedy rozhodně pohybuje přes sto miliard.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

videnak

Hezky zpracované a dobrá analíza