Komedie plná omylů na pražské radnici

primator hrib s vlajkou
18.6.2020 14:34
Koronavirus je nevyzpytatelný. Samozřejmě, dělat si legraci z někoho, že dostal koronavirus, by nebylo hezké. A pochopitelně by nebylo vůbec hezké dělat si šprťouchlata z komplikací, které v důsledku onemocnění koronavirem v širším společenství lidí nastanou. Ale u lidí, kteří řídí velký celek mimořádného politického významu, jako je hlavní město Praha, by se dalo očekávat, že se budou snažit riziko karantény, která hrozí zasáhnout pražskou městskou radu a zastupitelstvo, snížit na minimum. To se ovšem nestalo. Místo toho, aby městská rada vedla jednání on-line, bez osobního kontaktu, sešli se její členové v tomto týdnu i s přísedícími na zasedání po staročesku. Tedy s plnou svou fyzickou přítomností. A jeden z jejích členů má Covid-19.
Teď se ovšem lídři třech pražskokavárenských stran, zúčastněných v radniční koalici, obviňují, kdo to způsobil. Tedy, kdo byl tím mrákotou, který znemožnil jednání rady on-line a tedy bez rizika karantény. V tomto případě celkem věřím primátorovi, že on po zasedání s fyzickou přítomností členů rady a přísedících (v souhrnu až 50 lidí), vůbec netoužil. Má, zřejmě z členů rady jako jeden z mála, potřebu využívat výdobytků moderní techniky a moderní technologie. Většinově ovšem členové městské rady zůstávají v zajetí schůzových představ 20. století. A teď tedy dosti významným způsobem způsobili paralýzu v řídících strukturách Prahy...
 
Pokračují tak v seriálu chyb, který by už vydal na sepsání knihy. A to je za necelé dva roky velmi slušný výkon.
 
Rada města se raději zabývá změnou firmy, která zajišťuje zapůjčení a provoz koloběžek, které jsou používány v pražských ulicích a nezabývá se řešením základních problémů města. Těmi jsou například dostavba vnitřního městského okruhu. Mimochodem, určité řešení dokonce z prostředků státu za jistou protislužbu ze strany Prahy nabízel před časem premiér Babiš. Městská rada nebude v tomto volebním období schopna, kromě vyslání průzkumné sondy do části trasy D metra, zahájit výstavbu této trasy.
 
Slibovaná výstavba jednoho až dvou nových pražských mostů se ztrácí v nedohlednu. Stejně jako se v nenávratnu ztratilo zapůjčení pandy z dříve sesterského města Pekingu.
 
A "nehrozí" ani žádné rozsáhlé opravy pražských mostů, byť některé již jsou v havarijním stavu anebo se tomuto stavu velmi blíží.
 
Komedii, kterou spáchala městská rada na Smetanově nábřeží nelze vůbec pochopit. Vystrčit do smogu na jedné z nejfrekventovanějších ulic centra města zahrádky restaurací, to může opravdu jen člověk postrádající racionální uvažování. Ale možná se tu a tam najdou lidé, kteří budou ochotní zaplatit za posezení s výhledem na krásné panorama Prahy a s možností nalokat se přitom výfukových plynů, peníze za takové posezení. V každém případě jim nezávidím.
 
A nepochybně to zkomplikovalo dopravu v centru města. A ještě větší komplikací by bylo, kdyby radní uzavřeli ještě i průjezd Malou Stranou. A k tomu se radní zřejmě nezadržitelně blíží. Místo toho, aby např. zpoplatnili průjezd centrem pro nerezidenty Prahy 1, hodlají celou věc utlumení dopravy v centru řešit administrativně.
 
Prostě, tahle městská rada nemá erudici, schopnosti ani představivost k tomu, aby řešila zásadní problémy města a zabývá se v zásadě margináliemi. Ty tu a tam ještě posílí strašením přívrženců pražské kavárny v Praze tu Ruskem, tu Čínou.
 
Obávám se, že zejména Čína proto nebude pospíchat s obnovením čtyř leteckých linek do Česka, které v posledních letech dopravily do naší země až 700 tisíc čínských turistů za rok. Minimálně jedna či spíše dvě letecké linky budou Číňany předisponovány buď do Vídně anebo do Budapešti, kde o to představitelé těchto měst enormně stojí. Pražští hoteliéři spláčou nad výdělkem. Je pak potřeba, aby šli hromadně poděkovat primátoru Hřibovi a jeho družině.
 
Jiří Paroubek
 
jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Václav Semerád

Paradoxem je, že právě ti, kdo nejvíc mávali tibetskými vlajkami, dnes ofrňují nos nad "malými investicemi" z kontinentální Číny. To Tchaiwan, ten nám pomáhá! Ovšem bez montoven pro nádeníky by tu neudělal taky nic... A přitom tam "dává práci" převážně Ukrajincům...

Připomíná mi to, jak jistý prezident Mugabe násilím vyštval ze své země bílé farmáře a teď brečí, že chudákům jeho spoluobčanům hrozí hlad. Bílí, vraťte se! Ovšem který vyštvaný bílý farmář by se vrátil? Já si takového vola nějak neumím představit!