Kraválisté z Milionu chvilek

Jiri-Paroubek-1403-05
12.12.2019 16:37
Zdá se, že mrazivé počasí poněkud zmrazuje také aktivitu protibabišovských kraválistů. Ti se předevčírem v podvečer dostavili na Václavské náměstí sice v hojném počtu, ale zdaleka ne v takovém, v jakém svolavatelé předpokládali. Původně se měli sejít se svými ovečkami na Karlově náměstí, ale pořadatelé měli poněkud velké oči, že na Karlově náměstí by to bylo příliš malé. Tentokrát se dostavilo na Václavské náměstí podle policie padesát tisíc lidí.

Nicméně se zdá, že ta část občanů, která volí především pravicové strany, včetně Pirátů, a která představuje tak do 30% českých voličů, své zvyklosti nemění. Když jsem  četl některé transparenty, které nesli demonstranti, byl jsem udiven mírou jejich nenávisti. Je to opravdu až překvapivé. Vždyť to není žádná lůza. Ale jsou to lidé, kteří sami sebe považují za "lepší ". Na druhou stranu to jsou titíž lidé, kteří mají vždy plná ústa demokracie, ale proti svým politickým oponentům neváhají použít jakýkoliv zbraňový kalibr. Vše se pro takový účel hodí.

Na schopnost milionchvilkařů mobilizovat stoupence pravice, není ovšem schopna navázat pravicová opozice jako taková. Kromě divokých útoků vůči Babišovi není schopna vlastně ničeho. Její program je jen a pouze antiBabiš. A pokud si ty různé Bartoše a Fialy představím ve výkonných, vládních  funkcích, obávám se, že jsou schopni udělat jen ještě větší škodu než pražský pirátský primátor Hřib. Politická pravice jednoduše není schopna vydestilovat politicky z radikalismu svých příznivců zhola nic. Dříve nebo později to tyto lidi, kteří chodí dnes rádi demonstrovat v Praze a zítra třeba po celém Česku, přestane bavit. Kauza A. Babiše se střetem zájmů podle Evropské komise se potáhne dlouho. Čapí hnízdo poslouží jako dobrý kanónenfutr ještě pár měsíců a pak tohle špásování skončí.

Ale vláda hnutí ANO a sociální demokracie má plnou legitimitu, která je potvrzována také v průzkumech veřejného mínění. Volební preference hnutí ANO se ve všech průzkumech, a to všech agentur pro výzkum veřejného mínění, pohybují kolem 30% voličů a v některých přesahují dokonce jednu třetinu.

Problémem české pravice je také její roztříštěnost. Je jen otázkou, která z pravicových politických stran bude ještě zastoupena v příští Poslanecké sněmovně. Pokud ale budou Piráti pokračovat v hádkách v přímém přenosu  tak, jak to předvedli v listopadu a pokud budou jejich výkonní politici předvádět takové výkony jako primátor Hřib, budou trvale ztrácet. V těch příštích  volbách do sněmovny nejspíš ještě nedopadnou jako Věci veřejné neblahé paměti. Ale budou k tomu mít pěkně nakročeno.

Pokud jde o KDU-ČSL, STAN, TOP 09, pak tyto strany nebo alespoň některé z nich nemusí v příští sněmovně vůbec být zastoupena. Pohybují se prakticky ve všech průzkumech veřejného mínění všech agentur kolem 5%. Jistotu prostě nemají. A výzvy chlapců z Milionu chvilek k lídrům české pravice, aby se před volbami spojili do předvolební aliance, prostě nehrozí.

Nemůžu se přitom zbavit dojmu, že akce svolávané proti A. Babišovi spíše ještě utužují voličské jádro hnutí ANO a že tedy hnutí ANO vlastně nepřímo pomáhají.

Jiří Paroubek

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Proti článku nic nemám.

Věnoval bych se jediné větě, ve které je uvedeno, cituji:

"Tentokrát se dostavilo na Václavské náměstí podle policie padesát tisíc lidí."

Chtěl bych pány policajty upozornit na článek "Trochu jiné sčítání" z časopisu Reflex 2001, číslo 12/01 ze dne 19. dubna 2001, strana 31-36. Autor - pan Vladimír Ustohal zde využil podrobné mapy Václavského náměstí (ale i Škroupova náměstí     či Letenské pláně). 

K Václavskému náměstí (cituji): "Tak zůstane k dispozici 33100 m2 pro 115.850 účastníků" Konec citátu. ALE, jak vyplývá z uvedeného článku: to by musela být odstraněna všechna vozidla, a vyplněn prostor od Můstku po pomník "Václava" z obou stran, a to po celém Václaváku ode zdi ke zdi .... Můžete si sami spočítat, že uvedený autor použil "hustotu" lidí v počtu 3,5 osoby na 1 čtvereční metr. Zkuste si doma tento parametr! Nehledě na to, že Václavák je více osazen zelenými plochami než bylo  při onom měření. Těch lidí tam nebylo ani dvacet tisíc. Záběry z výšky ukázaly, že šlo o takové tři ostrovy s nedotčenými chodníky a spodní části náměstí.  Chápu, že policajti si rádi nadsadí svoje výsledky - "kolik toho zvládli". A padesát tisíc lidí by sponzorovi celé akce lezlo hodně do peněz. 

P.S. Trochu to vylepšuje názor na situaci, kdy Pražané odsuzovali na Václaváku atentát na Heydricha. Tehdy se psalo, že těch rozhořčených a hajlujících občanů tam bylo 200 tisíc.